Valdžia vis dažniau prabyla apie gyventojų pajamų mokesčio lengvatos panaikinimą asmenims, mokantiems bankams palūkanas už paimtas būsto paskolas. Yra manančiųjų, kad dėl šios priežasties paskolų gavėjai tiesiog bus priversti rinktis prastesnius būstus.
Bendrovės „YIT Kaustos būstas“ direktoriaus Algimanto Nekrašiaus teigimu, tokių lengvatų panaikinimas neabejotinai apsunkintų galimybę vartotojams įpirkti norimą būstą ir priverstų rinkos dalyvius teikti rinkai pigesnius bei prastesnės kokybės butus, šeštadienį rašo „Lietuvos žinios“.
„Nekilnojamojo turto rinkos dalyviai privalės projektuoti ir statyti tokius būstus, kuriuos gyventojai išgalės nupirkti. Jeigu jie nesugebės to padaryti, iškris iš rinkos. Žmonės turės gyventi paprastesniuose butuose nei iki šiol, ir viskas“, - pokyčius rinkoje panaikinus lengvatas ir sumažėjus būstų paklausai prognozavo A.Nekrašius.
Pasak Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktoriaus Raimondo Kuodžio, Lietuvos bankas panaikinti galimybę susigrąžinti dalį sumokėtų palūkanų už būsto paskolas siūlė jau prieš kelerius metus. Esą tai ketvirtadaliu sumažina faktinę palūkanų normą, kurią žmonės moka už paskolas. Sumažėjusi faktinė palūkanų norma ilgainiui lemia didesnę būsto kainą, o tai nepageidautina nei socialiniu, nei makroekonominiu požiūriu.
Anot jo, netiesiogiai nekilnojamojo turto rinkos bumas sukūrė įtampą darbo rinkoje ir dėl to pradėjo brangti su nekilnojamuoju turtu nesusijusios paslaugos. Tai esą buvo didžiausias nekilnojamojo turto bumo poveikis infliacijai.
„Lengvatų panaikinimas būtų sveikintina kaip prevencinė priemonė galimiems nekilnojamojo turto kainų burbulams, nes dabartinis burbulas išsikvepia savaime“, - sakė R.Kuodis.