Migrantai Vilniuje: kaip keisis būsto kaina ten, kur bus apgyvendinti pabėgėliai?

Migrantų centro įkūrimas Naujininkuose Vilniuje gyventojams kelia nerimą. Anot jų, mikrorajono reputacija gerėjo, o dabar ji vėl kris žemyn, niekas čia nenorės pirkti ir nuomoti būstų. Tuo metu nekilnojamo turto (NT) specialistai ramina ir tikina, kad migrantų atsikraustymas, ko gero, bus laikinas. Be to, pasak jų, ne tik užsieniečiai gadina mikrorajonų prestižą.

Portalo tv3.lt skaitytoja Rūta piktinosi migrantų centro įkūrimu Naujininkuose.

„Gyventojai nesutinka, kad čia apsigyventų migrantai. Jeigu ir patys neapsikentę kaimynystės norėsime išsikraustyti, kažin, ar tai galėsime padaryti. Juk niekas nenorės pirkti ar nuomoti būsto šalia gyvenančių atvykėlių“, – skundėsi moteris.

Migrantų centrą privalo integruoti

NT brokeris Mantas Mikočiūnas teigė, kad gyventojams yra labai svarbi mikrorajonų reputacija.

„Viena iš Naujininkų problemų ir buvo, kad pro šį mikrorajoną ėjo kelias į taborą. Tad ta mikrorajono dalis, kuria plaukė narkomanų srautas, buvo pigesnė ir mažiau mėgstama nei ta kita, kuri arčiau Liepkalnio ir Pelesos g. Tad kaimynystė žmonėms yra tikrai svarbi.

O šiuo konkrečiu migrantų atveju labai svarbus yra savivaldybės požiūris, kaip ji tą migrantų centrą įkurs ir integruos. Svarbu, kad tai nebūtų vadinamasis getas, aptvertas tvora, kuriame gyvenantys žmonės visiškai izoliuoti nuo Naujininkų gyventojų. Tokiu atveju būtų jaučiama didelė atskirtis tarp vietinių ir atvykėlių“, – sakė NT brokeris.

Anot jo, savivaldybė turėtų ne tik įrengti migrantų centrą, bet aplink jį sutvarkyti ir infrastruktūrą.

„Nuo to ir priklausys, kaip jausis čia gyvenantys žmonės ir, žinoma, kaip keisis būsto kainos. Vis tik visam rajonui migrantų atsikraustymas įtakos nepadarys. Tačiau aplinkiniams namams, kurie bus šalia migrantų centro, įtaką tai darys. Tik klausimas, ar jis bus daugiau kultūrinė, ar susijusi ir su NT kainomis.

Jeigu migrantų centras bus aptvertas aukšta tvora ir bus panašus į kalėjimą, žinoma, kad mažiau, kas ten norės gyventi, tad kainos gali mažėti. Tačiau jeigu šalia migrantų centro bus įrengtos vaikų žaidimų aikštelės ar pavėsinės, kuriomis galės naudotis ir aplinkinių namų gyventojai, kainos liks tokios pačios“, – komentavo M. Mikočiūnas.

Ramina, kad migrantai reputacijos nesugadins

NT ekspertas, įmonės „Real data“ vadovas Arnoldas Antanavičius teigė, kad žiūrint iš globalios pusės, mikrorajonų prestižas ir reputacija yra svarbus aspektas.

„Kuo kaimynystė saugesnė, kuo prestižas didesnis, tuo būsto ir paklausa rinkoje yra didesnė. Žinoma, tai lemia ir didesnes kainas. Tačiau šiuo atveju nebūčiau linkęs dramatizuoti migrantų įkurdinimo Naujininkų mikrorajone. Nemanau, kad tai pakeis būsto rinką.

REKLAMA

Juk mes nežinome migrantų gyvenimo būdo, gal nieko blogo jie nedaro ir nėra ko bijoti. Be to, nebūtina žiūrėti į užsieniečius, užtenka pasižiūrėti į mūsų bendruomenę. Žmonės gyvena įvairiuose mikrorajonuose ir vieni yra prestižiniai, o kiti – nurašyti. Juk tai irgi susiję su ten gyvenančiais žmonėmis, jų gyvenimo būdu. Juk pas mus irgi yra įvairių žmonių“, – svarstė A. Antanavičius.

Anot jo, dar anksti kaip Naujininkų veidą pakeis apsigyvenę migrantai.

„Dar sunku spręsti, priklausys kiek jų ten apsigyvens. Tačiau būsto pirkėjams svarbu ne tik mikrorajone gyvenantys žmonės, bet ir jo infrastruktūra, susisiekimas. Kartais jeigu žmonėms patogu kažkur gyventi, reputacija nueina į antrą vietą“, – pastebėjo NT ekspertas.

Lietuvos nekilnojamo turto asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius irgi nesutiko, kad migrantų atsikraustymas į Naujininkus galėtų sugadinti mikrorajono reputaciją.

„Juk dabar vystantys migrantų perkėlimai yra laikini. Dabar, šaltuoju metų laikotarpiu, ieškoma operatyvių sprendimų, kad iš palapinių žmonės persikeltų gyventi į pastatus. Tačiau juk ir tie pastatai, kuriuose jie gyvena, nėra tam pritaikyti. Tad tai yra tik laikinas sprendimas, kol migrantai bus grąžinti į savo šalis arba kol jiems bus surasti kiti būstai.

Tad dėl migrantų apgyvendinimo Naujininkuose neturėtų kristi mikrorajono prestižas ar pigti būstas. Tai tik trumpalaikis sprendimas, gyventojai daug dažniau priešinasi ilgalaikiams sprendimams, pavyzdžiui, pataisos ar laidotuvių namų įkūrimui“, – komentavo LNTPA prezidentas.

Anot jo, tolerancija migrantas vis didėja, žmonės juk aukoja jiems maistą, drabužius.

Naujininkų reputacija gerėja

Pasak A. Antanavičiaus, Naujininkų mikrorajonas ilgą laiką turėjo prastą reputaciją.

„Tačiau dabar ten ateina ir vystytojai su naujais projektais, todėl situacija keičiasi. Galima šiam mikrorajonui piešti šviesesnes perspektyvas. Kryptis jo gana gera. Ir nemanau, kad apsigyvenę migrantai gali Naujininkų reputaciją sugadinti“, – teigė NT ekspertas.

REKLAMA

M. Statulevičius irgi sutiko, kad vis daugiau vystytojų atsigręžia į Naujininkus.

„Naujininkų perspektyvos jau kurį laiką vis gerėja. Ypač šalia geležinkelio esanti teritorija vis labiau artėja prie miesto, anksčiau ji buvo tarsi atskirta geležinkelio upe.

Šiame mikrorajone daugėja tiek gyvenamosios, tiek komercinės paskirties objektų. Žmonės vis dažniau renkasi Naujininkus, nes šalia yra autobusų, traukinių stotys, oro uostas, išvažiuoti iš miesto galima keliomis kryptimis“, – vardijo M. Statulevičius.


Rašyti komentarą...
A
Alibaba
2021-09-11 15:40:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai tie kurie sprendžia kur apgyvendint pabėgėlius, lai vyksta į ekskursiją kitose šalyse ir pamatys, koks šiukšlynas ten yra aplink juos, nes jie nedirba ir gyvena iš pašalpų kaip bomžai, nepadės ir jūsų siūlomas integracijos planas, nepavyko vokietijai ,ką kalbėt jums...
Atsakyti
-2

O
Otilija
2021-09-11 15:22:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nebuna nieko pastovesnio negu kai valdzia sako tai "laikina"....gaila- baisu bus vaikus i lauka isleisti zaisti
Atsakyti
-1

O
Otilija
2021-09-11 15:23:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nebuna nieko pastovesnio negu kai valdzia sako tai "laikina"....gaila- baisu bus vaikus i lauka isleisti zaisti
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (35)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų