REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonomistai sako, kad ekonominius karo padarinius jau matome ir Lietuvoje – auga prekių, ypač maisto, kainos. Tad siūlo ieškoti būdų, kaip jas sumažinti, vienas iš jų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata.

Ekonomistai sako, kad ekonominius karo padarinius jau matome ir Lietuvoje – auga prekių, ypač maisto, kainos. Tad siūlo ieškoti būdų, kaip jas sumažinti, vienas iš jų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata.

REKLAMA

Tuo metu prekybininkai tikina, kad šiandien yra svarbesnių problemų nei PVM. O finansų ministerija teigia, kad infliacija jau buvo numatyta, todėl gyventojams buvo padidintos jų pajamos. 

Kainos bus rekordinės

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis neseniai publikuotoje tinklalaidėje prognozavo, kad šiemet visas pasaulis susidurs su rekordinėmis maisto produktų ir energetinių išteklių kainomis, todėl jis siūlo sumažinti PVM maisto produktams. 

„Šiemet infliacija gali viršyti ir 15 proc. Mažesnes pajamas gaunančių gyventojų perkamoji galia mažės, gali didėti netgi skurdas. Tikėtina, kad visame pasaulyje mažės kviečių pasiūla. Dėl brangstančių dujų auga trąšų kaina. Turėsime ilgą laiką nematytą infliacinį šoką. 

REKLAMA
REKLAMA

Tad Vyriausybė jau dabar turi galvoti, kaip sušvelninti neigiamas ekonomines pasekmes, jeigu ne visiems gyventojams, bent jau tiems, kurių pajamos mažiausios. Viena iš priemonių galėtų būti neapmokestinamų pajamų didinimas (NPD), tokiu būdu dirbantys gaus daugiau pajamų. Tačiau to neužteks, todėl reikėtų apsvarstyti ir PVM lengvatą“, – svarstė ekonomistas. 

REKLAMA

Anot N. Mačiulio, beveik visos Europos Sąjungos valstybės vienokią ar kitokią lengvatą maisto produktams taiko. 

„Ją taiko Lenkija ir Latvija. Tad augant kainoms Lietuvoje dar daugiau žmonių ims apsipirkti kaimyninėse šalyse. Tai atneš nuostolių, tiek prekybininkams, tiek šalies biudžetui. 

Tad jeigu anksčiau skeptiškai vertinau siūlymą mažinti PVM, dabar mes gyvename nenormaliose ekonominėse aplinkybėse. Turėsime daugelio prekių ar energetinių išteklių trūkumą arba didelių kainų šuolį. Tad tokiomis aplinkybėmis Vyriausybė turėtų, nelaukdama biudžeto svarstymo ir kitų metų pradžios, taikyti PVM lengvatą“, – komentavo ekonomistas. 

REKLAMA
REKLAMA

PVM mažina ir kitos valstybės 

N. Mačiulis pripažino, kad tokia priemonė padidintų valstybės biudžeto deficitą.

„Jeigu PVM lengvata būtų taikoma visiems maisto produktams, biudžetas prarastų beveik 400 mln. eurų per metus. Tačiau būtų galima PVM lengvatą taikyti ne visiems maisto produktams, o tik būtiniausiems. Tada biudžeto praradimai galėtų būti mažesni – iki 100 mln. eurų per metus. 

Tačiau kitos valstybės elgsis lygiai taip pat, ieškos būdų, kaip jiems sumažinti infliacinė šoką. Turbūt ir Europos Centrinis Bankas (ECB) toliau didins pinigų pasiūlą ir užtikrins, kad valstybės galėtų pasiskolinti už nulines arba neigiamas palūkanas“, – sakė ekonomistas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, pasak N. Mačiulio, neturime jokių garantijų, kad ne prekybininkai, bet pirkėjai išlos iš PVM mažinimo. 

„Tačiau yra atlikti tyrimai įvairiose ES šalyse. Jie rodo, kad jeigu PVM lengvata yra taikoma viešojo maitinimo ar apgyvendinimo paslaugoms, dažniausiai tai būna paskata ir parama verslui. Tačiau jeigu PVM lengvata taikoma maisto produktams tada, priklausomai nuo šalies ir konkurencijos lygio, naudą gauna vartotojai. Pavyzdžiui, Norvegijoje sumažinus PVM, visą naudą pasiėmė pirkėjai. 

Be to, Lietuvoje prekybos tinklai turi konkuruoti ne tik tarpusavyje, bet ir su Lenkijos prekybininkais“, – aiškino ekonomistas. 

REKLAMA

Infliacija – karo kaina, kurią mokame 

Tuo metu ekonomistas Aleksandras Izgorodinas įsitikinęs, kad PVM mažinimas gali neatnešti norimo efekto, kainos dėl to gali nesumažėti. 

„Didės tiek bendras infliacijos lygis, tiek maisto produktų kainos. Vien tik sumažinti PVM neužteks. Rusija ir Ukraina yra gana didelės žaidėjos žemės ūkio rinkose. Žemės ūkio produktų kainos finansų rinkose praėjusią savaitę labai sparčiai kilo. Ateina pavasaris ir gali būti, kad Ukraina dėl karo negalės pateikti tiek žemės ūkio produktų, kiek anksčiau pateikdavo. 

Todėl jeigu finansų rinkose maisto žaliavų kainos kils, tada didės ir maisto produktų kainos. PVM sumažinimas kainų nesumažins, jos vis tiek kils, nebent maisto infliacija taps lėtesnė “, – tikino ekonomistas. 

REKLAMA

Anot A. Izgorodino, vietoje PVM mažinimo reikėtų ieškoti kitokių sprendimų. 

„Valstybė galėtų nustatyti tam tikrą žmonių pajamų lygį, kuriems kompensuotų išlaidas už maisto produktus. Arba valstybė galėtų radikaliau įsikišti ir valdyti būtiniausių maisto produktų kainas. Ji galėtų dalį maisto produktų kainos padengti pati. 

Tačiau sustabdyti infliaciją turėtume be valstybės pastangų. Infliacija yra kaina, kurią turime sumokėti už dabartinį karinį konfliktą. Mums padėtų tik dar didesnis Vakarų šalių susitelkimas ir dar griežtesnių sankcijų Rusijai paskelbimas“, – siūlė ekonomistas. 

Prekybininkai tikina, kad yra svarbesnių problemų

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė teigė, prekybininkų pozicija PVM klausimu yra neutrali. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„PVM turi nustatyti valstybė, o prekybininkai jį taikys“, – sakė R. Vainienė. 

Tuo metu prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis tikino, kad šiuo metu yra svarbesnių problemų nei PVM mažinimas. Šiuo metu svarbiausia yra geopolitinė situacija, o infliacija ir PVM nueina į antrąjį planą. 

Pinigus turėtume šiuo metu skirti krašto apsaugai“, – sakė D. Dundulis. 

Anot jo, prekybos tinklas iš Ukrainos jokių prekių nebegauna, viskas sustojo. 

„Kai kurių prekių, pavyzdžiui, sodos, nebeturime ir nežinome, iš kur atsivežti. Su trūkumais susiduria ir mūsų gamyklos, trūksta tuščių stiklainių konservavimui. Juos irgi atsiveždavome iš Ukrainos ir Baltarusijos. 

REKLAMA

Taip pat stebime prekių brangimą, sparčiai auga saulėgrąžų aliejaus kaina, kurį daugiausiai atsiveždavome iš Ukrainos. Susiduriame ir su druskos trūkumu, ieškome naujų tiekėjų“, – pasakojo D. Dundulis. 

Pasak jo, gyventojai, sužinoję apie karą Ukrainoje, skubėjo pirkti ilgai negendančius produktus. 

„Mėsos konservų, miltų ir makaronų pardavėme 3 kartus daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Druskos, sodos ir krakmolo pardavėme 7 kartus daugiau“, – skaičiavo prekybos tinklo vadovas. 

Gyventojų pajamos jau padidintos? 

Finansų ministerija sakė, kad šiuo metu intensyviai stebi geopolitinę ir ekonominę situaciją. Anot jos, šiuo metu infliacijos kilimą lemia energijos kainų augimas ir neapibrėžtumas dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą, todėl PVM maistui mažinimas kovoti su infliacija nepadėtų.  

REKLAMA

„Paprastai lengvatinių PVM tarifų efektyvumas ir tikslų pasiekimas vertinamas per galutinės produkto ar paslaugos kainos vartotojams sumažėjimą. Tačiau kaip rodo lengvatinio PVM tarifo taikymo praktika – prekės ir paslaugos, kurioms tiesiog sumažinamas PVM tarifas – iš esmės nepinga (arba nepinga tiek, kiek sumažinamas PVM tarifas). T.y. tokios lengvatos pagrindinis tikslas – tiesioginė nauda vartotojams per produktų/paslaugų kainų mažėjimą – nėra pasiekiamas. 

Pavyzdžiui, užsitęsus pandeminiam neapibrėžtumui, Vyriausybė įvedė terminuotą – pusantrų metų trukmės PVM lengvatą maitinimo, kultūros ir sporto sektoriams, kaip vieną iš pagalbos verslui priemonių, kol pasibaigs pandemijos poveikis. Tačiau dėl šios mokestinės pagalbos ilgai buvusiems uždarytiems verslams, kainos vartotojams nesumažėjo“, – komentavo ministerija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, ES neturi vieningos praktikos nustatant PVM lengvatas, kiekviena valstybė narė skirtingai nustato lengvatinius PVM tarifus. 

„Tuo metu viena taikliausių strategijų, norint kovoti su aukštomis kainomis – gyventojų pajamų didinimas. Vyriausybė, sudarydama 2022 metų biudžetą, reagavo į infliacijos projekcijas ir priėmė konstruktyvius sprendimus sparčiau didinti gyventojų pajamų augimą, tam skiriant 1 mlrd. eurų. Todėl pensijos šiemet vidutiniškai augo 12 proc., minimali mėnesinė alga (MMA) – 13,7 proc., neapmokestinamųjų pajamų dydis – 15 proc., o vidutinis darbo užmokestis, numatoma, augs per 9 proc. 

Skaičiuojama, kad mažiausiai uždirbantiems gyventojams pajamos „į rankas“ šiemet augs apie 65 eurus, pensijos auga apie 50 eurų. Papildomai vienišiems asmenims skiriama 32 eurų išmoka. Dėl šių pamatuotų Vyriausybės sprendimų tiek minimalus, tiek ir vidutinis darbo užmokestis bei pensijos auga sparčiausiai visame Baltijos valstybių ir Lenkijos regione“, – komentavo ministerija. 

Žodžių PVM maistui,kurui,elektrai dujoms kaip suprantu ministrė nenori mažinti, ypač maistui, nes pasak jos tai nuguls ant prekybininkų pelno...tai jei neguls neisime pas tokius. Bet kodėl tada padarėte ne maistui lengvatinį PVM o viešbučiams, kavinėms, knygoms, kelionių bilietams, jie visi moka 9proc? Tai kaip čia yra? Čia kas pagalba verslui? Tai kad verslai yra PVM mokėtojai. Jie gauna PVM bet ji ir atsiima iš valdžios dalį sumoka, jiems PVM gali būti koks nori,,,mums kaip fiziniams asmenims tai svarbu, tai žodziu į kavines visi, į Spa tada su autobusu ir knygų pirkti yra prioritetas nr 1 mūsų finansų ministrei ir konservams?
Infliacija yra kaina,kurią sumokama už karinį konfliktą,taip parašyta,tai valdžia taip išeina senai žinojo,kad karas bus,galima paklausti,ar Kubilius dar gyvas,ir kaip jam sekasi su pensija,infliacija kišenės nespaudžia,kartu su simonyte su ta naktinė reforma,kas įdomu sėdi,ir už kokias machinacijas,niekas,PVM nemazinamas ir nebus,kaip parašyta,padėti ubagams,jau per 30 supistu ,,laisvės,,metu,tik ir girdisi padedam ubagams,tai ko po 5 tukst ubagams seimunai negrąžina,ir fondų generaliniai ir Sodra,teisingai taigi vienintelė Lietuva užpuolė ,,kovidas,,tik mln pensininkų,ir elitas neismire,po to vaje migrantai ubagai irgi babkem padėti reikia,po to visokios ale ,,atmainos,,irgi valdžia sau milijardus į kišenę,neisdege su virusais,karas prasidėjo,šeriam NATO su dviem proc ir Ukrainai padedam,bet negalime ten trijų snukiu toje Maskvoje numušti snaiperiais,neišeina,makronas ir Kinija neleidžia ,beje už ką babkes diplomatai gauna,galima padėti Ukrainai,siunčiam visą jaunimą,tas kuris buvo gėjų parade,ir visas ten buvusias mergas,tegul su savo užpakaliais pasaugo Lietuvoje gyvenančius ubagus,jeigu supista SAM ir ministrai neleido per vad,,pandemija,,ubagams net nudvesti,įdomu o nuo kada Lietuvos elitui rūpi kitų tautų vaikai,jei saviškius žemina ir įžeidinėja,elito vaikučiai,turime tokių kaimynų pedofilų apsauginių ,,advokatų,,vaikus,jų tai nieks nepuola,Rusijos mln į užsienį varo,su savimi ,svetimom babkem,o ko Lietuvos elitas nevaro,ko čia Lietuvoje sėdėti ,babkes pasiėmė irgi tegul varo,dideles lygtai problemos,jeigu ubagai nudves,kur problema,gal ne PVM mažinti,o mažinti pajamų mokestį,ką išlaikome su tuo mokesčiu,ministrus,kelius,pastatus,o kam reikalingi pastatai tušti,registrų centrui,tegul direktorius iš savo kišenės ir išlaiko ,jeigu jam ES dar ir babkes siunčia,beje ubagai niekur nevažinėja,mums tie keliai velniam nereikalingi,ir ministrai jokios pridėtinės vertės nesukuria,tik sau kišenes kraunasi ,ir dar kiekvienas po šešis pavad ,o tie dar po dešimt,na pinigų nėra,jau kovas,gali jau gale mėn ir šildymą atjungti,turciai vistiek gyvena ne skruzdėlyne,o pensininkai ir maži vaikai nenudves,jei daugiau laiko lauke praleis,pinigų vis nėra,tai tegul Šimašius mln grąžina ubagams nors po tris tukst,o ne į Ukrainą siunčia,tuomet tegul rusakalbiai Lietuvoje ir padeda ukrainiečiams,jie gi dar babkes gauna iš Rusijos ypač pensininkai,kodėl iš lietuvės ubages atimineja net 70 eurų sveikatos draudimą,o neįgalumo grupę nepriklauso,nes seni dar darbuotojai KGB dirba ,matote be ryšių,spyga o ne grupė gausi,bet mes gi lietuviai gelbėjam pijokus,sitiems ir šalpos,ir neįgalumai,ir maisto banko produktai,beje ir kalejminius gelbėjam,kad tik nenudvestu,o tai nebus kam ministrų ir generaliniu saugoti ,ar ne taip
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų