Valstybėse, kurių darbuotojai dirba ilgiausias valandas, minimali alga pastebimai mažesnė nei tose šalyse, kurių gyventojai leidžia sau dirbti mažiausiai.
Vakariečiai dirba daug trumpiau
Daugelyje ES valstybių, panašiai kaip ir Lietuvoje, įprastinę darbo savaitę sudaro 40 val. ar kiek mažiau.
Tačiau dėl įvairių išeiginių, darbo laiko sutrumpinimo prieš šventines dienas ar pan., faktinis darbo valandų skaičius skiriasi.
Šią savaitę „Eurostat“ kaip tik paskelbė naujausius duomenis apie tai, kiek vidutiniškai valandų per savaitę darbuotojai faktiškai dirbo skirtingose šalyse.
Pernai visoje Europos Sąjungoje vidutinis darbo laikas siekė 36 val. per savaitę.
Ilgiausios savaitinės darbo valandos buvo Graikijoje (39,8), Bulgarijoje (39), Lenkijoje (38,9) Rumunijoje (38,8), Latvijoje (38,3) ir Lietuvoje (38,3).
Mažiausiai valandų per savaite faktiškai buvo dirbama Danijoje (33,9), Vokietijoje (33,9), Austrijoje (33,9) ir Nyderlanduose (32,1).
Taigi Rytų ir Pietų Europoje gyventojai dirba kur kas daugiau nei Vakarų Europoje ar Skandinavijos šalyse.
Dirba mažiau, uždirba daugiau
Vis dėlto atlyginimai didžiausi tose šalyse, kur darbo valandos yra trumpiausios.
Ne visose valstybėse minimumas nustatomas valstybės institucijų. Tą padaro darbdavių ir darbuotojų atstovai (taip yra, pvz., Danijoje).
Šių metų pirmą pusmetį Liuksemburge minimali alga yra 2 638 eurai, Airijoje 2 282 eurai, Nyderlanduose 2 193 eurai, Vokietijoje 2 161 eurai, o Belgijoje – 2 070 eurų neatskaičius mokesčių.
Kaip tik šiose šalyse faktinės darbo valandos yra vienos trumpiausių.
Tuo metu Rytų ir Pietų Europoje, kur darbuotojai dirba daug ilgiau, minimalios algos gerokai mažesnės. Rumunijoje minimumas dabar yra 814 eurų, Latvijoje – 740 eurų, Vengrijoje 707 – eurai, o Bulgarijoje – 551 euras neatskaičius mokesčių.
Atrodytų, Lietuva čia išsiskiria didesne minimalia alga. Tačiau nereikia pamiršti, kad 2019 m. lietuvių algos „popieriuje“ buvo padaugintos iš 1,289.
Jeigu nebūtų tokio dirbtinio padidinimo, dabartinė 1038 eurų minimali alga būtų 805 eurai – netgi mažesnė nei Rumunijoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!