Vilniuje, Pilaitės mikrorajone gyvenantis Andrius pasakojo, kad gyventojai jau keletą metų kovoja su daugiabučio administratoriumi dėl blogai įstatytų durų. Vyras piktinosi, kad durys yra nesaugios, tačiau niekas nenori to girdėti.
Daužo galvas į staktą
„Viskas prasidėjo prieš kelis metus. Daugiabutyje, kuris turi dvi laiptines, buvo įstatytos 2 lauko durys. Jų įstatymu rūpinosi namo administruojanti įmonė „Naujoji Pilaitė“.
Pernai vienas gyventojas pasiskundė, kad durimis naudotis nesaugu. Jis susitrenkė galvą, nors durų aukštis teoriškai ir siekia 200 cm, tačiau net ir toks aukštis yra per mažas. Turbūt kyla klausimas – kodėl? Atsakymas labai paprastas – durys įrengtos ant laiptų pakopų“, – pasakojo Andrius.
Anot jo, tokios durys yra vienintelės Vilniuje, o gal ir Lietuvoje, jos kabo tiesiog ore.
„Todėl nenuostabu, kad lipant laiptais į viršų, itin didelė rizika trenktis galva į durų staktą. Vieno laiptelio aukštis yra apie 10–15 cm. Tad net ir mažesnio ūgio žmogus gali susižeisti. Anksčiau susižaloti galvą buvo galima ir į durų pritraukimo mechanizmą, kuris po kartotinių skundų buvo perkeltas į lauką“, – piktinosi Andrius.
Jo teigimu, netgi Vilniaus miesto savivaldybė patikrinusi duris pripažino, kad jos nesaugios ir įpareigojo administratorių jas sutvarkyti.
„Tačiau jau pusė metų praėjo ir niekas nepasikeitė. Savivaldybė toliau ragina jas sutvarkyti ir grasina baudomis. Tačiau namo administratorius nusprendė ne taisyti, bet įstatyti naujas duris. Žinoma, už tai turės mokėti gyventojai.
Bet juk akivaizdu, kad tas, kas įstatė duris ant laiptų, kas priėmė tokį nesuprantamą sprendimą ir turėtų viską sutvarkyti nemokamai. Svarbu pažymėti, kad pagal turimus duomenis, tai be privalomo projekto darytas darbas“, – pasakojo vyras.
Pasak jo, durų įrengimui projektas reikalingas, bet niekam tai neįdomu.
„Taip išeina, kad duris galima įrengti ir vietoje lango, o langą vietoje durų ir visi keliai nuves į gydymo įstaigą. Ir tai dar ne pabaiga – atėjo vasara. O atšilus orams durys neužsidaro, ypač kai būna karšta, jos tiesiog užstringa“, – skundėsi Andrius.
Gyventojai atgaus pinigus
Vilniaus savivaldybės būsto administravimo skyriaus vedėja Eglė Šlajūtė teigė, kad namo projekte durų nebuvo numatyta, turimais duomenimis, patalpų savininkų sprendimu, šios durys buvo įrengtos.
„Savivaldybės administracija po durų patikrinimo įpareigojo įmonę „Naujoji Pilaitė“ organizuoti lauko durų būtinos apimties tvarkymo darbus, kad jų eksploatacija nekeltų pavojaus.
Daugiabutį administruojanti įmonė informavo, kad buvo permontuotas durų pritraukėjas iš vidinės durų pusės į išorinę pusę, kuris ir kelia pavojų. Tačiau neradus bendro sutarimo su gyventojais dėl laiptinės durų perdarymo ar pakeitimo naujomis, kitą savaitę įmonė duris išims ir grąžins gyventojams už jas sumokėtus pinigus“, – aiškino specialistė.
Įmonė „Naujoji Pilaitė“ patvirtino, kad kitą savaitę duris išims, tačiau tikino, kad jos buvo įdėtos su gyventojų sutikimu.
„Dar 2016 m. pradžioje daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų iniciatyva, namo gyventojams buvo pateikti pasiūlymai dėl papildomų lauko durų įrengimo. 2016 m. vasarį balsavimo raštu metu buvo gautas daugumos gyventojų pritarimas įrengti duris, telefonspynę ir ragelius butuose už 1823,41 euro.
Pažymime, kad 2017 m. vyko balsavimas dėl durų įrengimo projekto paruošimo, tačiau gyventojai sprendimo dėl projekto užsakymo, balsavimo metu nepriėmė. Papildomai su namo iniciatoriais buvo bendraujama dėl laiptų aikštelės padidinimo darbų ir pateiktos sąmatos darbams atlikti, tačiau sprendimo dėl jos įrengimo taip pat negauta“, – aiškino įmonė.
Todėl pasak namo administratoriaus, 2017 m. buvo sumontuotos durys, telefonspynė ir rageliai butuose, vadovaujantis gyventojų priimtu sprendimu.
Tikino, kad patys gyventojai nesusitarė dėl durų
„Mūsų žiniomis, šio namo gyventojai dažnu atveju konfliktuoja tarpusavyje ir nepriima visoms namo šalims tinkamo sprendimo, todėl kas tinka vieniems, kitiems netinka ir priešingai.
Patiksliname, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos būsto administravimo skyrius po gyventojo gauto skundo 2020 m. atliko patikrinimą. Jo metu buvome įpareigoti organizuoti skunde nurodytų durų būtinosios apimties tvarkymo darbus, kad jų eksploatacija nekeltų pavojaus žmonių sveikatai, gyvybei ir aplinkai.
Vadovaujantis nurodymu, buvo atlikti privalomieji darbai ir permontuotas durų pritraukėjas iš vidinės durų pusės į išorinę pusę, nes vidinėje durų pusėje sumontuotas pritraukėjas galimai kelia pavojų“, – pasakojo įmonė.
Anot jos, 2019–2020 m. ne kartą buvo organizuojamas įmonės atstovų susitikimas su gyventojais, stengiantis surasti geriausią sprendimą dėl tolimesnių darbų, tačiau vieningos nuomonės ar daugumos gyventojų įpareigojimo taip ir nebuvo gauta.
„Pastarasis susitikimas įvyko 2021 m. gegužę. Jo metu statinių priežiūros skyriaus vadovas buvo susitikęs su daugiabučio gyventojais, bet po diskusijų su skirtingą nuomonę turinčiais namo aktyvistais, nebuvo rastas visoms šalims priimtinas sprendimas.
Todėl durys bus išmontuotos ir gyventojams grąžinsime už jas sumokėtus pinigus. O ateityje naujų durų montavimo organizuosime tik kai bus gautas daugumos gyventojų pritarimas durų projekto parengimui, pagal kurį būtų suprojektuotos butų ir kitų patalpų savininkų lūkesčius atitinkančios durys“, – sakė įmonės atstovai.