Motinystės (tėvystės) išmokų skyrimo tvarką Konstitucinis Teismas nagrinėjo gavęs Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) prašymą įvertinti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatą, kad darbuotojo atlyginimo, naudojamo motinystės (tėvystės) pašalpai apskaičiuoti, maksimalus dydis negali viršyti 3,2 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio sumos (šiuo metu – 1523,2 euro).
VAAT nagrinėjo skundą žmogaus, kuriam paskirtos maksimalios pašalpos iki vaikui sukaks dveji metai suma buvo mažesnė nei pusė jo darbo užmokesčio, nuo kurio buvo mokamos „Sodros“ įmokos. Jis teismui nurodė, kad pašalpa buvo apskaičiuota taikant maksimalų 67,81 euro dienos uždarbį, nors jo dienos uždarbis siekė 177,09 euro.
Anot gyventojo, toks ribojimas yra neproporcingas, nes „Sodros“ įmokos mokamos nuo visos pajamų sumos, be to, žmonėms, kurių darbo užmokestis neviršija maksimalios ribos, pašalpa neribojama.
KT jau yra konstatavęs, kad motinystės pašalpa, kuri mokama už nėštumo ir gimdymo atostogų laiką (70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 (arba 70) dienas po gimdymo), negali būti riboja ir turi siekti dirbančios moters iki atostogų gauto atlyginimo vidurkį. Šiai pašalpai taip pat buvo taikomos draudžiamųjų pajamų 3,2 dydžio sumos „ lubos“.