Vieno iš tokių analitikų, vardu Andy Zaky, istorija paskutiniu metu patapo plačiai žinoma Vakaruose. Tai graudi, bet pamokanti istorija apie sėkmę, įsitraukimą, godumą, proto ribas ir kritimą. Istorija duoda investuotojams peno apmąstymams, daugelis kurių savarankiškai pereina per šias stadijas, tam, kad suprasti, kad medžiai neauga iki debesų, o rizikas reikia labai kruopščiai pasverti ir kontroliuoti.
2000-ųjų vidury, Andy susikaupė ties Apple kompanijos išstudijavimu, išsamiai įsigilinant į visas viešai publikuojamas ir prieinamas jos verslo subtilybes. 2006 metais jis pradėjo šią medžiagą publikuoti kartu su kompanijos veiklos ir jos vystymosi prognozių analize, pradedant nuo pardavimo ir įplaukų apimčių, baigiant akcijų kursu.
Siaura specializacija kartais suveikia. Visos Andy prognozės pasitvirtindavo, kartais jų tikslumas net priblokšdavo: taip, Apple kompanijos įplaukas už 2008 metų IV ketvirtį skaičiuojant vienos akcijos atžvilgiu, jis nuspėjo su vos vieno cento paklaida. Iš kitos pusės, Zaky prognozės kartais pasižymėjo perdėtu optimizmu, kas privesdavo prie žymių netikslumų pagal atskirus rodiklius, tačiau bendrai nekliudė jam išlikti vienam geriausių ,,obuolinių'' analitikų. Nuo 2006 iki 2012 pavasario, jis padarė penkias prognozes su rekomendacijomis pirkti Apple akcijas tikslinėmis kainomis ir visus penkis kartus pasirodė esąs teisus. Tačiau ambicingas jaunuolis troško daugiau. Jis norėjo tapti multimilijonieriumi, o pasiekti tai tik publikacijų spaudoje kaina bei investuojant savo nedideles lėšas, sunku. Andy Zaky nusprendė paleisti unikalų rizikos draudimo fondą.
Tačiau, iš pradžių jis pabandė pardavinėti nuosavus tyrinėjimus. 2011 metais Zaky įvedė mokestį už prieigą prie medžiagos, patalpintos jo tinklapyje: bullishcross.com. Iš pradžių, iš prenumeratorių jis ėmė 49$ mokestį į mėnesį, o vėliau, pamatęs, kad skaitytojai yra pasiruošę mokėti daugiau, pakėlė kainą iki 200$ per mėnesį. Nuo 2011 metų birželio iki 2012 birželio, tinklapio publikacijas užsiprenumeravo daugiau nei 700 žmonių, kas atnešdavo jam dešimtys tūkstančių dolerių kiekvieną mėnesį.
Bendraujant su prenumeratoriais, Andy suprato, kad jie iki mažiausio tikslumo seka jo rekomendacijomis. Zaky galvoje natūraliu būdu kila mintis: jeigu žmonės taip juo pasitiki, tai galima tiesiog paimti ir valdyti jų pinigus.
Taip atsirado rizikos draudimo fondas vadovaujamas investuotojų kompanijos Bullish Cross Asset Management, t. y. faktiškai, Zaky. Tai gana neįprastas fondas. Dauguma rizikos draudimo fondų, nors ir stipriai rizikuoja, tačiau stengiasi laikytis elementarių taisyklių: investuoti į keletą instrumentų; kontroliuoti nuostolį, laiku uždarant nuostolingas pozicijas; periodiškai peržiūrinėti investavimo politiką, nes situacija bendrai ekonomikoje ir atskirose kompanijose gali ženkliai keistis. Andy Zaky nusprendė, kad tokios kvailystės – tik savim nepasitikintiems bailiams ir investavo viską net ne į Apple akcijas, o į labiau rizikingus išvestinius finansinius instrumentus. Vis dėlto, ši ypatingai rizikinga strategija pritraukė nemažai turtingų klientų. Iki 2012 metų lapkričio, jis išviliojo virš 10,6 mln dolerių iš 28 investuotojų. Labai nedideli pinigai rizikos draudimo fondų industrijoje, tačiau labai dideli žmogui, dar vakar buvusiam blogeriu. Nuo 2011 metų lapkričio iki 2012 metų rugsėjo pabaigos, Apple kompanijos akcijos pabrango 80%, o Zaky pajamos, žaidimo su išvestiniais finansais pasekoje, išaugo apie 300%. Jis patapo žiniasklaidos žvaigžde, pasirodydavo susitikimų su Apple investuotojais metu, jį kviesdavo į televiziją.
Problemos prasidėjo 2012 metų lapkritį, kai pasiekus 700$ ribą, Apple akcijos pradėjo smarkiai pigti. Zaky nenustojo tikėjęs būsimu kotiruočių augimu. Spalio pabaigoje akcijos atpigo iki 600$, o fondas neteko 60% kapitalo. Investuotojai pradėjo domėtis, kaip Zaky draudžia rizikas, kokių priemonių jis imasi esant naujai situacijai. Kaip atsakymą, blogeris-vadovas pateikdavo grėsmingus ir šiek tiek isteriškus laiškus su pažadais, kad akcijų vertė greit pakils ir viskas susitvarkys.
Nesusitvarkė. Iki 2013 metų sausio, Andy Zaky neteko investuotojų pinigų, nenustodamas pirkti pirkimo(Call) opcionus ,,už visus'' ir nedraudžiant rizikos. Žmonės, investavę į jo fondą šimtus tūkstančių dolerių, liko praktiškai be nieko.
Tačiau tai dar ne viskas. Priminsime, 2012 metų vasarą-rudenį, Zaky turėjo virš 700 mokančių blogo prenumeratorių ir tik 28 žmones, investavusius į fondą. Daugelis prenumeratorių nenustojo aklai tikėti ir sekti Andy rekomendacijomis prekiaujant savarankiškai. Pasakyti tiksliai, kiek jie prarado, neįmanoma, tačiau vienas iš pastovių tinklapio Fortune autorių paklausė kelias dešimtys prenumeratorių apie tai, kiek pinigų jie investuodavo į opcionus sekant Zaky metodiką ir kiek to eigoje prarado. Susumavus ir apibendrinus jų atsakymus ir padalinus apskaičiavimo rezultatus visiems 700 žmonių, žurnalistas padarė netikėtą išvadą: bendra nuostolių sumą po Zaky patarimų laikymosi, sudarė šimtus milijonų dolerių arba net vieną milijardą. Be to, Zaky idėjos, žinoma, greitai patapdavo pasiekiamos ne tik prenumeratoriams, bet ir kitiems investuotojams, kurių nuostolius neįmanoma apskaičiuoti, tačiau jie, be jokios abejonės, buvo solidūs. Kaip pavyzdį galima pateikti tapusią įžymia vieno iš tinklapio bullishcross.com prenumeratorių istoriją. Šis žmogus, dar 90-ųjų pabaigoje nusipirko Apple kompanijos akcijų paketą, kurio kaina tada siekė 60$ už vienetą ir daugelį metų ramiai sau stebėjo kaip jis brangsta. 2012 metų rudenį paketo vertė jau viršijo 400 tūkst. dolerių, tačiau jis norėjo dar daugiau. Patikėjus ''guru'' , vardu Andy Zaky, šis žmogus pardavė akcijas ir nupirko pirkimo opcionus. 2013 metų sausio pabaigoje jo investicijos visiškai sudegė.
Po tokio pralaimėjimo nedaugelis žmonių sugeba atsistatyti. Tačiau Andy Zaky pasirodė esąs žmogumi turinčiu geležinius nervus. Savo tinklapyje jis paskelbė didžiulį tekstą su paaiškinimu, kas atsitiko su investuotojų pinigais ir...pranešė, kad perorientuos fondo veiklą į prekybą su S&P500 rodikliu per žymaus ETFа SPY pajus. Norintys gali vėlgi patikėti sėkminga žvaigžde Andy Zaky ir patikėti jam savo pinigus.
Remiantis medžiaga iš: Fortune (http://tech.fortune.cnn.com/2013/03/04/apple-zaky-bullish-cross/), Reuters (http://blogs.reuters.com/felix-salmon/2013/03/07/why-analysts-should-not-be-investors-andy-zaky-edition/), Business Insider (http://www.businessinsider.com/apple-analyst-andy-zaky-lost-investor-money-2013-3)
Užsakymo numeris 3102_3