• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išaugusias sąnaudas dėl šoktelėsiančių elektros energijos kainų uždarius Ignalinos atominę elektrinę dauguma gamintojų ketina prisiimti ant savo pečių, nes nemato galimybių mažėjant vartojimui branginti produkcijos. Tačiau ekonomistai neabejoja, kad susilaikyti nepakėlus kainų visiems nepavyks.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija naujas, nuo sausio įsigaliosiančias elektros energijos kainas, tarifus bei jų taikymo tvarką patvirtino praėjusią savaitę. Vakarinei Lietuvos daliai elektrą tiekianti bendrovė VST pranešė, kad pagal naujuosius tarifus buitiniams vartotojams vidutinė elektros energijos kaina didės apie 9 ct, įmonėms - apie 5 ct už kilovatvalandę be PVM.

REKLAMA

Vos prieš keletą metų bet koks energetinių išteklių pabrangimas tapdavo puikiausia priežastis gamintojams kaipmat kelti produkcijos kainas, nors resursams, pavyzdžiui, kurui pingant, produkcijos kainos leistis neskubėdavo.

Šiuo metu laukdami išlaidų už elektrą šuolio ir stebėdami aukštyn taip pat kopiančias dujų kainas didžioji dalis gamintojų to pernelyg nesureikšmina. Tvirtinama, kad elektra ir dujos sudaro tik nedidelę kaštų dalį, todėl geriau pirkėjų negąsdinti kylančiomis kainomis ir išlaidų neperkelti ant jų pečių, nes žmonės ir taip jau mažiau vartoja.

REKLAMA
REKLAMA

"Uždarius Ignalinos atominę elektrinę kylančios kainos prekių ir paslaugų paklausai turės neigiamos įtakos. Gyventojai jau apribojo vartojimą ir bus priversti tai padaryti dar labiau. Taigi kelti kainas norint atlaikyti konkurenciją gamintojams ir prekybininkams būtų sunku. Vis dėlto ilgai nurašinėti į nuostolius išaugusias išlaidas vargu ar visi gali", - sakė SEB banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analitikė spėjo, kad gali atsitikti panašiai kaip su PVM tarifo didinimu - atrodytų, jis buvo menkas, tačiau rugsėjį matoma infliacija šių metų defliacijos kontekste išduoda, kad kainos buvo didinamos.

"Taip pat gali būti ir su elektra. Nuostolių patirti niekas nenorės, juolab kad kainoms kelti yra pateisinama priežastis, be to, visuotinė. Visi nesusilaikys, bus atvejų, kai kainos didės", - prognozavo V. Tauraitė.

REKLAMA

Jos teigimu, dėl tiesioginės Ignalinos AE uždarymo įtakos infliacija turėtų padidėti 0,75 procentinio punkto. Netiesioginė įtaka - išlaidos už elektrą yra sudėtinė prekių ir paslaugų dalis - turėtų siekti 1 procentinį punktą.

Elektrinės uždarymas, anot V. Tauraitės, yra svarbiausias mūsų šalies energetikos sistemos įvykis per daugelį metų. 2008-aisiais Ignalina pagamino 73 proc. visos Lietuvos elektros energijos, taigi tai - akivaizdžiai svarbiausias, taip pat ir pigiausias šaltinis.

REKLAMA

"Patys kainų nekelsime"

Renata SAULYTĖ, UAB MAXIMA LT atstovė ryšiams su visuomene:

Kiekvienas gamintojas individualiai spręs, kaip kompensuos išaugusias išlaidas dėl pabrangusių energetinių išteklių. Po žinios, kiek brangsta elektra ir dujos, dar nesulaukėme nė vieno gamintojo pranešimo, kad ketintų didinti savo produkcijos kainas. O kaip bus po Naujųjų, kol kas sunku pasakyti. Brangstantys energetiniai resursai nesudaro prielaidos kainoms mažėti, bet ar jos didės, dar nežinia. Esame suinteresuoti, kad nedidėtų. Patys kainų nekelsime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Keistis neturėtų"

Linas SASNAUSKAS, AB "Pieno žvaigždės" vykdomasis direktorius:

Yra toks dalykas, kaip konkurencija. Dažnai ji ir lemia tai, kas vyksta rinkoje. Dėl padidėjusių kaštų produkto savikaina išauga, tačiau bendrovė visuomet ieško vidinių resursų, kad galėtų amortizuoti kainų augimą. Mes kaip tik stengiamės, kad kaina mažėtų, nes kuo mažiau kainuoja produkcija, tuo daugiau jos nuperkama. Didžiausia mūsų produkcijos savikainos dalį - 50-60 procentų - sudaro žaliavinio pieno kaina. Kai ji auga, tokių kaštų amortizuoti jau negalime. O dujos ir elektra sudaro 5-6 procentus produkto savikainos, taigi šių išteklių pabrangimas mums nėra toks ryškus. Žinoma, bet koks brangimas ir vidinių resursų ieškojimas jam kompensuoti mažina mūsų pajamas, bet mes jų ieškosime. Kol kas konkrečiai pasakyti negaliu, bet kainos neturėtų keistis.

REKLAMA

"Savikainos dalis - nedidelė"

Augenijus GUDŽIŪNAS, UAB "Agrovet" generalinis direktorius:

Kol įmanoma nebranginti, nebranginsime. Elektra ir dujos nesudaro didelės produkcijos savikainos dalies - tik vieną kitą procentą. Didžiausią įtaką daro žaliavos - jos sudaro apie 60 procentų savikainos - ir darbo užmokestis. Mažą kaštų padidėjimą stengsimės kompensuoti iš savo vidinių galimybių. Kelti kainų neleis rinka. Turi būti keletas veiksnių vienu metu, kad kainų didinimas būtų neišvengiamas. Stebime tiek vietines, tiek europines tendencijas ir žaliavų bei darbo užmokesčio didėjimo ateinančiais metais neprognozuojame.

REKLAMA

"Dar nežinome, kiek mums pabrangs"

Kęstutis DULKIS, UAB "Klaipėdos duona" generalinis direktorius:

Elektros kainos padidėjimas dar turi daug neaiškumų - yra daug niuansų atsižvelgiant į tai, kiek įmonė naudoja kilovatvalandžių. Dar net nežinome, kiek mums pabrangs elektra, todėl komentuoti ką nors dabar dar sunkoka. Bet kokiu atveju kokie gi gali būti produkcijos kainų didėjimai tokiu laikotarpiu? Kainą sudaro daug sudedamųjų dalių, elektra yra tik viena iš jų, ir ne pagrindinė. Šiuo momentu nesvarstome to, kad po Naujųjų bus mirtis ir reikės branginti produktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Nepakankamas motyvas perskaičiuoti"

Leonas MAKŪNAS, AB "Klaipėdos vanduo" generalinis direktorius:

Elektros energija sudaro 10 procentų "Klaipėdos vandens" tiekiamo vandens savikainos. Tai - gana didelė sąnaudų dalis. Elektrai išleidžiame apie 300 tūkstančių litų per mėnesį, per metus - apie 3,5 milijono litų. Tačiau dėl to, kad elektros kainos pasikeis, vanduo vartotojams nebrangs. Mūsų kaina yra suderinta su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija, patvirtinta Klaipėdos miesto tarybos sprendimu. Jeigu sąnaudos pakyla daugiau nei 10 procentų, mes turime galimybę kreiptis į Tarybą ir komisiją prašydami patvirtinti naują kainą. Negalime elgtis kaip kiti verslo subjektai, nes nesame laisvi, privalome laikytis procedūrų.

REKLAMA

Laukia 25-30 procentų elektros kainų pokytis. Jeigu elektros energija mums pabrangs 30 procentų, vandens savikaina išaugs 3 procentais. Tai nebus pakankamas motyvas perskaičiuoti kainai, turėtų keistis dar kas nors. Tikimės, kad jokių ekstremalių pokyčių nebus, ir ateinančius metus visi pragyvensime su ta pačia vandens kaina, o perskaičiuosime 2011-iesiems.

REKLAMA

Dujos sudaro nedidelę mūsų išlaidų dalį - viena vandenvietė šildoma dujomis, taip pat jos naudojamos nuotekų valykloje, bet mes ten pasigaminame savo biodujas. Mums gyvenimą palengvina tai, kad naudodami biodujas pasigaminame elektros energiją - apie 300 tūkstančių kilovatvalandžių per mėnesį. Tiesa, tai patenkina ne visus mūsų poreikius, bet nemažą dalį.

REKLAMA
REKLAMA

"Mums - labai blogai"

Arūnas PASVENSKAS, AB "Klaipėdos kartonas" generalinis direktorius, Klaipėdos pramonininkų asociacijos prezidentas:

Asociacija vienija daug narių iš įvairių sričių, todėl už visus kalbėti sunku. Natūralu, kad bus elgiamasi dvejopai - kam leis galimybės "suvalgyti" elektros brangimą ir neišeiti į rinką su padidintomis kainomis, tas ir nedidins, o kas neturės tokios galimybės ir, jei rinka leis, kainas pakels.

"Klaipėdos kartonas" negali net galvoti apie jokį produkcijos kainos pakėlimą, nes mes žaidžiame tarptautinėje rinkoje. Kainas mums diktuoja Europa. Mūsų atveju elektros dalis produkcijos savikainoje yra didžiulė, mes labai imlūs energijai. Elektros energijos pabrangimas mums reiškia papildomus 3-5 milijonus litų per metus. Mums - labai blogai.

Giedrė NORVILAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų