REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vaikų susilaukiantys gyventojai gali gauti ne tik valstybės, bet ir papildomą, kelių šimtų eurų vertės paramą, priklausomai nuo gyvenamosios savivaldybės. Kai kuriais atvejais tai gali būti ir papildoma, vienkartinė naujagimio išmoka. Tačiau taip remiamos ne visų miestų šeimos.

Lietuvoje vaikų susilaukiantys gyventojai gali gauti ne tik valstybės, bet ir papildomą, kelių šimtų eurų vertės paramą, priklausomai nuo gyvenamosios savivaldybės. Kai kuriais atvejais tai gali būti ir papildoma, vienkartinė naujagimio išmoka. Tačiau taip remiamos ne visų miestų šeimos.

REKLAMA

Pavyzdžiui Panevėžyje papildoma išmoka ar kūdikio kraitelis šeimos pagausėjimo atveju nėra skiriamas. Kodėl taip yra, savivaldybės atstovai nepasidalijo.  

Krepšelis už 300 eurų

Visgi Kauno mieste gyvenančios šeimos, susilaukusios naujagimio, iš savivaldybės paprastai gauna 300 eurų vertės kūdikio kraitelį.

Kaip naujienų portalui tv3.lt teigė Kauno miesto klientų aptarnavimo ir informavimo skyriaus, Civilinės metrikacijos poskyrio vedėja Vaineta Munderzbakienė, kūdikio kraitelį sudaro tiek naujagimiui, tiek mamai reikalingos priemonės.

REKLAMA
REKLAMA

„Vaiko priežiūros vadovas, prisiminimų knyga – albumas, mažylio priežiūros reikmenys (pvz.: čiužinukas, pledas, paklodė, rankšluostis su gobtuvu, rūbeliai, vystyklas, vandens termometras ir pan.) bei Kauno dovanų kortelė, skirta ne tik mažyliams bet ir jų tėvams“, – sako atstovė.

REKLAMA

V. Mundrezbakienės teigimu, priemonės kūdikio kraiteliui sudaryti buvo renkamos konsultuojantis su pediatrais, siekiant, kad pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais mažyliai gautų pačius reikalingiausius, panaudojamus daiktus.

Ji prideda, kad kūdikio kraitelis yra skiriamas visiems gyventojams, atitinkantiems vieną iš kelių kriterijų.

„Jei naujagimis per tris mėnesius buvo užregistruotas Kauno mieste; taip pat, jei tėvai turi deklaravę gyvenamąją vietą Kaune ne mažiau nei tris mėnesius iki kūdikio gimimo“, – sako specialistė.

Ji sako, kad kol kas kraitelio nėra atsisakiusi nei viena kauniečių šeima, o per metus vidutiniškai jų išdalijama per 2000.

REKLAMA
REKLAMA

188 eurų vertės krepšelis

Tuo metu Šiaulių mieste gimusiems vaikams skiriami kraiteliai – kiek kuklesni, bet taip pat sudaryti iš naujagimiui ir mamai reikalingų priemonių.

„Kūdikių kraitelių vertė – 188,42 euro (pagal pasirašytą sutartį)“, – sako savivaldybės atstovai.

Jų teigimu, į kraitelį įeina rankšluostis, pledukas, vystyklas, merliukas, šliaužtinukas, smėlinukas, kojinytės, miego žaisliukas, seilinukas, vaiko patalynės komplektas, lavinimo kilimėlis.

„Taip pat įklotai liemenėlei, kremas krūtims (mamai), skystas muilas, sauskelnės, daugkartiniai paklotai, skaitmeninis termometras, nosies gleivių aspiratorius, jūros vanduo nosies higienai, masažuojantis dantų šepetėlis, nagų žirklutės, plaukų priežiūros komplektas, mamos krepšys, kūno kremas“, – dalijasi savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krepšelio turinio sudėtį svarstė sudaryta komisija, į kurią buvo pakviesti savo srities specialistai –  „Vaiko ir motinos klinikų“ atstovas, Socialinių paslaugų skyriaus atstovas, sveikatos skyriaus atstovas, taip pat tėvų, auginančių kūdikius, atstovas.

Savivaldybė prideda, kad vidutiniškai per metus kūdikio kraitelis įteikiamas 800 šiauliečių šeimų. Šiaulių mieste, savivaldybės žiniomis, kraitelį maloniai priima visos šeimos.

Papildoma piniginė išmoka

Visgi uostamiestyje naujagimio susilaukusios šeimos kraitelio negauna, tačiau, kaip informuoja Klaipėdos miesto savivaldybė, naujagimių susilaukusioms šeimoms yra skiriama papildoma piniginė išmoka.

REKLAMA

„Nuo 2019 m. Klaipėdos miesto savivaldybė yra patvirtinusi savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamą materialinės paramos rūšį – materialinę paramą vaikui gimus. Paramos dydis – 1 valstybės remiamas dydis kiekvienam vaikui (128 eurai).

Ši parama yra skiriama papildomai prie kiekvienam vaikui skiriamos vienkartinės (valstybinės – aut. past.) išmokos, siekiant labiau padėti gimusio vaiko tėvams, įtėviams ar globėjams užtikrinti gimusio vaiko poreikius“, – dalijasi Klaipėdos miesto savivaldybė.

Taip pat pridedama, kad ši materialinė parama yra mokama vienam iš vaiko tėvų, kuris Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą arba yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Klaipėdos miesto savivaldybėje.

REKLAMA

„Taip pat ir tam, kuris nedeklaruoja gyvenamosios vietos ir nėra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Lietuvos Respublikoje, tačiau faktiškai gyvena Klaipėdos miesto teritorijoje“, – praneša savivaldybė.

Tiesa, norint gauti paramą, reikia dėl jos kreiptis, mat ji yra skiriama tik asmeniui pateikus prašymą vienkartinei išmokai vaikui gauti elektroniniu būdu portale www.spis.lt arba Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyryje, atsižvelgiant į prašyme vienkartinei išmokai vaikui gauti pateiktus duomenis.

„Tuo atveju, jeigu kitas iš vaiko tėvų vienkartinę išmoką gimus vaikui gavo ne Klaipėdos miesto savivaldybėje, Klaipėdos miesto savivaldybėje gyvenantis tėvas turi pateikti prašymą dėl materialinės paramos vaikui gimus Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyryje“, – praneša savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės duomenimis, nuo 2019 spalio 1 dienos, materialinė parama vaikui gimus skirta 1648 šeimoms, 2020 metais – 3810 šeimų, o šiemet kol kas – 2103 šeimoms.

Skiria tik daliai šeimų

Visgi sostinėje papildomas naujagimio išmokas gauna nebent socialinės rizikos arba vienu metu kelių kūdikių susilaukusios šeimos. Vilniaus miesto savivaldybės teigimu, sukomplektuoti krepšeliai naujagimiams nėra skiriami, tačiau skiriama vienkartinė išmoka kūdikio kraiteliui įsigyti, jeigu kūdikis gimsta šeimoje, patiriančioje socialinę riziką. Jos dydis – 280 eurų.

„Vilniuje mokama ir vienkartinė pašalpa nevertinant šeimos pajamų, jeigu šeimoje gimsta vienu metu trys ar daugiau vaikų, šios išmokos dydis yra 1600 eurų“, – praneša savivaldybė.

REKLAMA

Atkreipiamas dėmesys, kad tėvai taip pat gauna šias valstybės nustatytas išmokas – vienkartinę išmoką gimus vaikui, universalią (mėnesinį) išmoką vaikui ir, jeigu šeima yra mažas pajamas gaunanti arba augina tris ar daugiau vaikų arba neįgalų vaiką – papildomą išmoką vaikui.

„Jeigu gimsta du ir daugiau vaikučių, mokama išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui“, – dalijasi savivaldybė.

Prisideda ir valstybė

Savo ruožtu socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad valstybė iš savo biudžeto finansinėmis priemonėmis vienodai remia visas šeimas, susilaukusias vaikų.

„Pagal Išmokų vaikams įstatymą, kiekvienam gimusiam vaikui yra skiriama vienodo dydžio – 440 eurų vienkartinė išmoka vaikui. 2020 m. vienkartinę išmoką gavo daugiau kaip 25 tūkst. vaikų“, – dalijasi ministerija.

REKLAMA

Taip pat SADM atkreipia dėmesį, kad savivaldybės turi iniciatyvos teisę prisidėti prie valstybės jau teikiamos paramos ir papildomai iš savivaldybių biudžetų lėšų remti šeimas, kuriose gimsta kūdikiai.

„Kiekviena savivaldybė patvirtina savo tvarką, kurioje nurodoma, kokiais atvejais, kokio dydžio ir kokiomis sąlygomis ši parama yra skiriama“, – paaiškina ministerija.

Ministerijos atstovai primena, kad kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų ir vyresniems, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau iki jiems sukaks 21 metai, yra mokami vaiko pinigai – 70 eurų per mėnesį.

O gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams, neįgaliems vaikams vaiko pinigai siekia 111 eurų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų