Tačiau kartais dėl įvairių nesusipratimų atostogos virsta tikru galvos skausmu. O patirtų nuostolių niekas neatlygins, jeigu turistas nepaskubės apie patirtas bėdas informuoti atitinkamų įstaigų.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Maisto produktų, turizmo ir rekreacinių paslaugų departamento direktorė Neringa Ulbinaitė atsakė į balsas.lt klausimus apie situaciją turizmo srityje ir nusivylusių keleivių skundus.
- Kaip dažnai sulaukiate turistų skundų dėl kelionės metu patirtų nepatogumų?
- Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba vartotojų skundus dėl galimai netinkamai organizuojamų turistinių kelionių gauna ištisus metus, taigi konkretaus metų laiko, kada daugiausia gaunama skundų turizmo srityje, negalima išskirti. Pastebima, kad skundų turizmo srityje kasmet daugėja.
- Kokie būna įprasti tokių skundų motyvai?
- Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba turizmo srityje daugiausia skundų gauna dėl apgyvendinimo viešbutyje kokybės, dėl informacijos apie būtinus kelionės dokumentus nesuteikimo, dėl pakeistų turizmo paslaugų teikimo sutarties sąlygų, dėl turisto atsisakymo vykti į kelionę, dėl atidėto skrydžio laiko turistinės kelionės metu.
- Kurie iš jų dažniausiai yra išsprendžiami turisto, o kurie kelionių organizatoriaus naudai?
- Iš anksto atsakyti, kieno naudai bus priimtas sprendimas, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba negali, kadangi kiekvieną vartotojo skundą ji nagrinėja individualiai bei sprendimą priima tik įvertinusi ginčo šalių pateiktus rašytinius ir (ar) daiktinius įrodymus. Taigi, kiekvieno ginčo nagrinėjimo baigtis priklauso nuo ginčo šalių pateiktų įrodymų.
- Galbūt teko išgirsti visiškai absurdiškų skundų, kurie privertė nusijuokti?
- Iš įdomesnių Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje gautų skundų turizmo srityje yra skundai dėl vartotojų neišvykimo į kelionę dėl pasibaigusio paso galiojimo laiko, arba dėl neišvykimo į trečiąsias valstybes (pvz., į Turkiją) turint tik tapatybės kortelę, o ne pasą, kaip yra reikalaujama.
- Kokie įprasti ginčo tarp turisto ir kelionių organizatoriaus sprendimo keliai? Pasiekia teismą, ar einama, kokiais nors kitais keliais?
- Iškilusias problemas būtina spręsti iš karto. Taigi, jei kelionės metu vartotojas turi pretenzijų dėl turizmo paslaugų teikimo kokybės, jis privalo nedelsiant žodžiu pranešti apie jas kelionių organizatoriaus vietiniam atstovui arba kelionės vadovui, o jei šių nėra, kelionių organizatoriui.
Tuo atveju, jeigu kelionės metu kilusios problemos sprendžiamos netinkamai, ar jos apskritai nėra sprendžiamos, vartotojas apie jas turi pareikšti raštu. Jeigu kelionės metu nepavyksta išspręsti kilusio ginčo, vartotojas pretenzijas kelionių organizatoriui gali pareikšti raštu per 15 darbo dienų nuo kelionės pabaigos.
Vartotojas, gavęs jį netenkinantį kelionių organizatoriaus atsakymą, gali kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, pateikdamas prašymą bei jame išdėstytas pretenzijas pagrindžiančius įrodymus. Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, priėmus vartotojui palankų sprendimą, o bendrovei jo neįvykdžius, vartotojas gali kreiptis į teismą.
Pažymėtina, kad Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nėra privaloma ikiteisminė institucija, nagrinėjanti vartotojų skundus, todėl vartotojas dėl netinkamai teiktų turizmo paslaugų gali iš karto kreiptis į teismą, prieš tai nesikreipdamas į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.