Pirma informacinės kampanijos kryptis vykdoma Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, kuri skelbia informaciją apie darbo užmokesčio, pensijų, socialinių išmokų perskaičiavimą, pateikia politinius ir ekonominius euro įvedimo argumentus. Rengiami seminarai gyventojams savivaldybėse.
Už antrą kryptį atsakinga Lietuvos Respublikos ūkio ministerija kartu su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba, jos skatina verslininkus pasirašyti Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą, kur jie įsipareigoja nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu didinti kainas ir užtikrinti sąžiningą paslaugų bei prekių kainų perskaičiavimą. Tą padarę prekybininkai ir paslaugų teikėjai galės pasipuošti specialiai sukurtu logotipu „perskaičiuota sąžiningai“.
Trečia kryptimi rūpinasi Lietuvos bankas, jis atsakingas už gyventojų ir grynųjų pinigų tvarkytojų supažindinimą su naująja valiuta, jos apsaugos priemonėmis, pinigų keitimo tvarka. Be to, vykdo mokymus prekybininkams, pašto darbuotojams, kitiems asmenims, kurių kasdienis darbas susijęs su grynaisiais pinigais.
Gyventojams informacijos užtenka
„Tikrai labai daug informacijos apie tą eurą, visi tik ir kalba apie jį. Man daugiausiai viską papasakoja anūkė, ji turi internetą, kuri nešiojasi su savim ir pas mane atvažiuoja su internetu, paskaito, ką rašo spauda apie eurą. Tai kaip ir aišku viskas, bet vis tiek neramu, kaip viskas bus, ar tikrai visi taip sąžiningai ir perskaičiuos tas kainas“, – savo nuogąstavimais pasidalino vilnietė Irina.
Iš Alytaus į sostinę atvažiavęs Stasys sako, kad su žmona skaito viską, ką randa apie eurą.
„Informacijos daug, užtenka jos, tik ne viskas suprantama. Jauni tai visi gudrūs, jiems viskas aišku ir suprantama, o mums, seniams, kyla klausimų“, – atviravo Stasys.
Paklaustas ar žino apie nemokamą Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos telefoną, kuriuo galima konsultuotis euro klausimais, Stasys sako, kad nežino, bet užsirašo numerį ir žada skambinti.
Vilnietė Alina pasakojo, kad jau seniai nebesirūpina valiutos keitimu, nes esą vis tiek nieko nepakeis. „Tai ar aš rūpinsiuosi, ar nesirūpinsiu, – valdžia vis tiek padarys savaip. Jau ne vieną valiutų keitimą pragyvenau – pragyvensiu ir šitą. Labiausiai apmaudu tik tas, kad mano pensija atrodys tris kartus mažesnė eurais nei dabar yra litais. Tai kai ir taip esame skurdžiai pensininkai, tai po euro įvedimo dar labiau tai pasijus".
Nemokami informaciniai euro seminarai
„Visuomenė įtraukiama įvairiausiais būdais: važinėja „Eurobusas“ autobusas, kiekvieną savaitę vyksta seminarai įvairiuose Lietuvos regionuose, kaip tik ir šiandieną mūsų spaudos atstovas išvykęs į regionus. Taip pat skelbiama informacija mūsų tinklalapyje, kur nurodomi ir verslininkų pažeidimai (jų skaičius), statistika, analizė, pati informacija skelbiama tinklalapyje euras.lt, dar ir įvairiose laidose dalyvaujame“, – apie visuomenės įtraukimo į sąžiningo kainų perskaičiavimo kampaniją pasakoja Ekonominių interesų departamento direktorius Marekas Močiulskis.
Ruošiantis euro įvedimui nemokami informaciniai seminarai pridėti rengti nuo šių metų balandžio. Seminarų ciklas apie eurą balandžio-birželio mėnesiais aplankė daugiau nei 40 Lietuvos miestų ir miestelių, surengė apie 100 informacinių seminarų euro klausimais. Renginiai skirti ir plačiajai visuomenei, ir verslui – visiems, kuriems įdomi euro tema.
Liepą ir rugpjūtį, daugumai gyventojų atostogaujant, euro seminarai nerengti. Nuo rugsėjo 8 dienos Lietuvoje vėl pradedami rengti euro seminarai. Planuojama surengti mažiausiai 70 seminarų visoje Lietuvoje, mažiausiai po 1 seminarą numatyta surengti kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje. Didžiuosiuose miestuose tokių seminarų numatyta surengti po kelis.
Registruotis į seminarus galite tel. (8 6) 20 53311 arba užpildydami registracijos anketą (nuolat atnaujinama):
Seminaras Ukmergėje spalio 8 d.
Seminaras Širvintose spalio 8 d.
Seminaras Elektrėnuose spalio 10 d.
Seminaras Nemenčinėje spalio 10 d.
Seminaras Dieveniškėse spalio 14 d.
Seminaras Varėnoje spalio 14 d.
Seminaras Trakuose spalio 16 d.
Seminaras Vilniuje spalio 16 d.
Pagrindinis informacijos apie euro įvedimą šaltinis – svetainė www.euras.lt Čia rasite aktualios ir naudingos informacijos apie euro įvedimo procesą Lietuvoje: tai naujienos, euro įvedimo kalendorius, renginiai, eurų banknotai bei monetos ir pan.
Informacija apie euro įvedimą Lietuvoje taip pat teikiama nemokama telefono linija 8 800 34 528. Paskambinę šiuo numeriu išgirsite atsakymus į rūpimus klausimus apie eurą, euro įvedimo procesą Lietuvoje, eurų banknotus ir monetas, gausite kitą jums svarbią informaciją apie būsimą valiutą.
● Kitais telefonais teikiama informacija: dėl praktinių euro įvedimo klausimų – tel. (8 5) 219 4447 arba (8 5) 219 4449 (Lietuvos Respublikos finansų ministerija);
● dėl grynųjų pinigų keitimo tvarkos, keitimų vietų ir eurų apsaugos priemonių – tel. (8 5) 268 0029 (Lietuvos bankas);
● verslininkams apie sąžiningo kainų perskaičiavimo kampaniją, dvigubą kainų skelbimą ir kitas aktualijas – tel. (8 706) 64 756, (8 706) 64 607 (Lietuvos Respublikos ūkio ministerija);
● vartotojams apie kainų nurodymą prekybos ir paslaugų teikimo vietose bei konsultacijos kitais aktualiais klausimais, susijusiais su euro įvedimu, – tel. (8 5) 262 6760 (Valstybinė vartotojų apsaugos tarnyba);
● dėl pensijos, pašalpos ar kitos socialinės išmokos eurais – tel. 1883 arba (8 5) 250 0883, el. paštu [email protected] arba kreiptis į artimiausią „Sodros“ teritorinį skyrių;
● mokesčių klausimais – tel. 1882 arba (8 5) 255 3190 (Valstybinė mokesčių inspekcija).