• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip reaguotumėte, jei jums iš niekur nieko antstoliai nuskaičiuotų virš 400 eurų ir vėliau išaiškėtų, kad tai buvo seniai nesumokėta bauda, apie kurią jūs net nežinojote? Pasirodo, tam tikrais atvejais nuskaičiuotus pinigus galima ir susigrąžinti.

Kaip reaguotumėte, jei jums iš niekur nieko antstoliai nuskaičiuotų virš 400 eurų ir vėliau išaiškėtų, kad tai buvo seniai nesumokėta bauda, apie kurią jūs net nežinojote? Pasirodo, tam tikrais atvejais nuskaičiuotus pinigus galima ir susigrąžinti.

REKLAMA

Su tuo susidūrė kaunietis Gedas (vardas pakeistas), kuris maždaug prieš metus viršijo greitį, tačiau nežinojo, kad buvo pričiuptas ir jam buvo skirta bauda.

„Nebuvau gavęs jokių laiškų – nei elektroninių, nei popierinių, jokių žinučių ar panašiai. Sužinojau, tik kai antstolis virš 400 eurų nuskaičiavo. 

REKLAMA
REKLAMA

Paskaičiau, kad pirminė bauda buvo gal 5 kartus mažesnė, bet už vėlavimą sumokėti ir dėl to, kad buvo įtraukti antstoliai, ji išaugo. Tai ką dabar daryti, ar galiu bent tą prieaugį susigrąžinti, jei apie baudą nežinojau? Būčiau žinojęs, būčiau iškart sumokėjęs“, – tikino Gedas.

REKLAMA

Kada baudos išieškojimą perduoda antstoliams

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Nepriemokų administravimo departamento vadovė Džiuginta Balčiūnienė pabrėžė, kad baudas skiria, anuliuoja, jų terminus ir sumas nustato baudą paskyrusi institucija (pvz., policija, savivaldybė ar pan.).

Institucija pirma informuoja asmenį apie nusižengimą bei gautą baudą, o po to visą informaciją apie baudą perduoda administruoti VMI.

REKLAMA
REKLAMA

D. Balčiūnienė nurodė, kad administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo baudą turi sumokėti ne vėliau kaip per 40 dienų nuo nutarimo skirti baudą išsiuntimo.

Jei klientą apie baudą informuoja ją paskyrusi institucija, tačiau gyventojas baudos nesumoka, apie artėjantį mokėjimo terminą jį dar kartą informuoja ir pati VMI.

Atstovės aiškinimu, jei gyventojas per nustatytus terminus baudos nesumoka, nesikreipia dėl jos mokėjimo atidėjimo ar išdėstymo dalimis, VMI privalo ne vėliau kaip per pusmetį nuo baudos sumokėjimo termino pabaigos perduoti baudos išieškojimą antstoliams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu atveju VMI informuoja gyventoją apie konkretų antstolį, kuriam buvo perduotas išieškojimas. O tuomet skola išauga, kadangi prisideda antstolio vykdymo išlaidos.

Pašnekovė pažymėjo, kad šiuo metu VMI neturi teisės pati išieškoti baudų iš sąskaitose esančių lėšų – tai atlieka antstoliai.

Tačiau nuo 2026 m. liepos 1 d. ši tvarka pasikeis ir tą galės daryti pati inspekcija be antstolių įsikišimo.

REKLAMA

Kada nuskaičiuotus pinigus atgausite?

Pasak D. Balčiūnienės, jei asmuo baudą apskundžia, skundas perduodamas nutarimą priėmusiai institucijai arba apylinkės teismui, kurie apie tai informuoja VMI dėl išieškojimo veiksmų sustabdymo.

Jei skundas – nepatenkinamas, baudą reikia sumokėti per 40 dienų nuo nutarties išsiuntimo.

Jei baudą skyrusi institucija vis tik anuliuoja baudą, tačiau gyventojas jau buvo sumokėjęs, tuomet sumokėtą sumą galima susigrąžinti.

REKLAMA

Taigi, jei asmuo kreipiasi į pirminį baudos skyrėją (šiuo atveju – policiją) ir įrodo, kad apie baudą negavo jokio pranešimo, nebuvo apie tai informuotas, yra galimybė susikaupusią skolą sumažinti iki pirminės.

„Susigrąžinti sumokėtą baudos sumą jos anuliavimo atveju galima per „Mano VMI“, užpildžius prašymą dėl mokesčio permokos grąžinimo (forma FR0781).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jį rasti galima skiltyje Paslaugos > Mokesčių suderinimas ir grąžinimas > Mokesčių ir permokų grąžinimas, įskaitymas > Pildyti prašymą“, – vardijo VMI atstovė.

Kada skolos jums neanuliuos?

Vis tik specialistė pabrėžė – jeigu gyventojas negavo pranešimų apie paskirtą baudą dėl to, kad neatnaujino savo kontaktinės informacijos (adreso, tel. nr., el. pašto), sąlyga, kad jis nebuvo informuotas, negalioja.

REKLAMA

O tokiu atveju asmuo greičiausiai neatgaus nuskaičiuotų pinigų, o bauda nebus sumažinti iki pirminės, nes atnaujinti savo kontaktus yra jo atsakomybė.

Dėl šios priežasties gyventojams yra itin svarbu užtikrinti, kad jų kontaktiniai duomenys (gyvenamoji vieta, tel. nr., el. pašto adresas) VMI sistemose („Mano VMI“, Elektroninio deklaravimo sistemoje – EDS) ir Gyventojų registre būtų tikslūs.

REKLAMA

„Tik teisingi duomenys garantuoja, kad visa svarbi informacija pasieks laiku. Praktikoje, deja, pasitaiko atvejų, kai klientų VMI laiškai nepasiekia, nes, pvz., jie nurodo nebenaudojamą el. paštą, nurodo kito asmens ar įmonės el. paštą. 

Jei asmuo nėra VMI elektroninių paslaugų vartotojas, pranešimas apie skolą yra siunčiamas klasikiniu (ne elektroniniu) paštu, pagal gyventojo deklaruotą gyvenamosios vietos adresą“, – dėstė D. Balčiūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur rasti informaciją apie baudas ir kitas skolas?

Inspekcijos atstovė primena, kad „Mano VMI“ registruotiems naudotojams pranešimas apie artėjantį baudos sumokėjimo terminą yra įkeliamas į jų asmeninę paskyrą.

O laiškas apie tai yra automatiškai išsiunčiamas baudą gavusiam klientui, jo nurodytu el. paštu.

„Papildomai jokių „varnelių“ klientui sistemoje žymėti nereikia – procesas vyksta automatiškai.

REKLAMA

Jei ir po to klientas baudos nesumoka, apie skolą, iki atiduodant antstoliui išieškoti, VMI klientui išsiunčia pranešimą el. paštu apie įkeltą pranešimą, kuriuo primenama apie turimą skolą (nesumokėtą baudą)“ – dėstė D. Balčiūnienė.

Ji primena, kad gyventojai visą aktualią informaciją apie jiems skirtas administracines baudas, jų dydį, apmokėjimo terminus ir statusą gali rasti prisijungę prie savo „Mano VMI“ paskyros.

REKLAMA

Dažniausiai ši informacija yra skiltyje „Mokesčių mokėtojo kortelė“, pasirinkus poskyrį „Administracinės baudos“ arba „Mokesčiai ir baudos“.

„Čia taip pat galima rasti priminimus apie mokėjimo terminus ir, jei reikia, iš karto atlikti mokėjimą. 

Detalesnę informaciją apie patį pažeidimą, pavyzdžiui, už ką konkrečiai skirta bauda, galima sužinoti prisijungus prie Informatikos ir ryšių departamento elektroninių paslaugų portalo, pasirenkant skyrių „Administraciniai nusižengimai“, – vardijo pašnekovė.

REKLAMA
Tik tokioje ubagų ir tarnų valstybėje kaip ši taip gali būti, kai tokie parazitai kaip antstoliai gali kada sugalvoję pasiimti žmogaus pinigus iš sąskaitos. Nesvarbu kokia tavo padėtis, kad gal turi vaikų, kad gal vienas juos išlaikai, kad gal neturi darbo šiuo metu ir pan., sugalvojo nuskaičiavo su savo riebiais komisiniais ir jiems pochui...
Tik Lietuvoje bananu respublika i banko saskaita lenda kas nori,nes lietuvos banksi tai didziausia siknos skyle
Lietuva -Rusijos kultūrinės zonos šalis
Lietuva -Rusijos kultūrinės zonos šalis
Lietuva yra Rusiško tipo valstybė kur žmogus yra tik niekalas, privalantis dirbti ir mokėti mokesčius bei baudas. Kadangi bauda yra 1 ir 3 svarbiausių lietuvio gyvenimo dalykų, tai kiekvienas pilietis kaip ryte į darbą taip ir VMI puslapyje privalo prisijungti ir pasitikrinti kiek baudų jam šiandien reikia sumokėti. Valdininkas ( kaip caras) neturi jaudintis dėl to kad kažkas nepasitikslino savo skolų ir neprivalo niekam nieko aiškinti o juo labiau informuoti nusikaltėlius (2 mln per dieną..!)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų