Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2008 m. lapkričio mėn. buvo minus 23 procentai.
Tai pats mažiausias ekonominių vertinimų rodiklis nuo 2002 metų. Palyginti su spalio mėn., jis sumažėjo 10 procentinių punktų, pramonės pasitikėjimo rodiklis – 13, mažmeninės prekybos – 12, statybos – 11, paslaugų sektoriaus – 8, vartotojų – 6 procentiniais punktais.
Palyginti su 2007 m. lapkričio mėn., ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 35 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 51, mažmeninės prekybos – 63, vartotojų – 33, pramonės – 36, paslaugų sektoriaus – 28 procentiniais punktais.
2008 m. lapkričio mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad tiek gaminamos produkcijos paklausa, tiek produkcijos gamyba per praėjusius mėnesius ir toliau mažėjo. Produkcijos paklausos sumažėjimą lapkričio mėn. nurodė 49 procentai apklaustųjų (prieš mėnesį tokių įmonių buvo 35 proc.), gamybos sumažėjimą nurodė 39 procentai apklaustųjų (prieš mėnesį – 27 proc.). Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino statybinių medžiagų bei chemijos pramonės gaminių gamybos įmonės. Artimiausiais mėnesiais beveik pusė (49 proc.) pramonės įmonių numato gamybos mažėjimą ir tik 11 procentų apklaustųjų – gamybos didėjimą. Be to, prognozuojamas ir produkcijos eksporto mažėjimas: net 40 procentų apklaustų įmonių prognozuoja, kad eksportas mažės, ir 49 procentai – kad nesikeis. Gamybos didėjimą numato drabužių siuvimo bei odos dirbinių gamybos įmonės. Artimiausiais mėnesiais darbuotojų skaičių žada mažinti 41 procentas apklaustų įmonės vadovų, o 55 procentai teigia, kad darbuotojų skaičius jų įmonėse artimiausiais mėnesiais nesikeis. Beveik trečdalis (32 proc.) įmonių vadovų teigia, kad kainos artimiausiais mėnesiais sumažės, 56 procentai – kad nesikeis.
Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 58 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (20 proc.). Tačiau penktadalis įmonių teigė, kad gamybinei veiklai netrukdo niekas.
Lapkričio mėn. tyrimo rezultatai parodė, kad verslo tendencijos statyboje ir toliau blogėjo. Statybos įmonių vadovų teigimu, lapkričio mėn., palyginti su praėjusiais mėnesiais, darbų apimtis sumažėjo: sumažėjimą nurodė 42 procentai įmonių vadovų (prieš mėn. – 37 proc.), padidėjimą – 11 procentų (prieš mėn. – 10 proc.). Daugiau negu pusė (54 proc.) visų apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų paklausa yra nepakankama, ir tik 1 procentas nurodė, jog statybos darbų yra daugiau negu reikia. Per praėjusius mėnesius pablogėjo ir įmonių finansinė padėtis (50 proc. apklaustųjų atsakė, kad pablogėjo, ir tik 2 proc., kad pagerėjo), nes padidėjo užsakovų įsiskolinimas (taip teigė 59 proc. apklaustų įmonių vadovų). Artimiausiais mėnesiais net 62 procentai įmonių vadovų prognozuoja statybos darbų užsakymų mažėjimą (spalio mėn. statybos darbų mažėjimą prognozavo 50 proc. įmonių). Artimiausiais mėnesiais darbuotojų skaičių žada mažinti 64 procentai apklaustų įmonės vadovų (prieš mėn. – 51 proc.). Statybos darbų kainų didėjimą prognozavo 5 procentai įmonių vadovų, mažėjimą – 38 procentai.
Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa (nurodė 63 proc. įmonių), finansiniai sunkumai (34 proc.), o 13 procentų įmonių vadovų teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.
Lapkričio mėn. mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta per praėjusius 2–3 mėnesius sumažėjo: 39 procentai įmonių teigė, kad prekių apyvarta sumažėjo, 16 procentų – kad padidėjo (spalio mėn. 22 proc. teigė, kad padidėjo ir tiek pat, kad sumažėjo). Per pastaruosius mėnesius pablogėjo ir prekybos įmonių ekonominė būklė: lapkričio mėn. 35 procentai įmonių nurodė ekonominės būklės pablogėjimą, 7 procentai – pagerėjimą (spalio mėn. – atitinkamai 25 ir 9 proc.). Artimiausiais mėnesiais beveik pusė (46 proc.) prekybos įmonių vadovų prognozuoja savo įmonės ekonominės būklės pablogėjimą (prieš mėn. – 20 proc.), tik 8 procentai – pagerėjimą (prieš mėnesį - 9 proc.). Kainų augimą mažmeninėje prekyboje artimiausiu metu prognozuoja 12 procentų įmonių, tačiau dauguma (77 proc.) mano, kad kainos nesikeis.
Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labiausiai trukdo konkurencija (nurodė 35 proc. įmonių), nepakankama paklausa (22 proc.), netobuli įstatymai (14 proc.) ir finansiniai sunkumai (14 proc.). Tik 3 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.
Lapkričio mėn. apklausos rezultatai parodė, kad verslo tendencijos paslaugų sektoriuje per pastaruosius mėnesius beveik nepasikeitė. Savo įmonės ekonominę būklę lapkričio mėn. gerai vertino 48 procentai įmonių vadovų (prieš mėn. – 49 proc.), blogai – 6 procentai (prieš mėn. – 8 proc.). Teikiamų paslaugų paklausa per pastaruosius mėnesius šiek tiek sumažėjo: sumažėjimą nurodė 28 procentai apklaustųjų, padidėjimą – 16 procentų (spalį – atitinkamai 25 ir 18 proc.). Artimiausiais mėnesiais prognozuojama, kad paklausa sumažės: 37 procentai įmonių planuoja ją mažėsiant, 19 procentų – didėsiant (prieš mėn. atitinkamai 19 ir 21 proc.). Blogiausiai savo verslo perspektyvas vertino nekilnojamojo turto, jo pardavimo ir plėtros įmonės, mašinų ir įrenginių nuomos, transporto įmonės, geriausiai – pašto ir telekomunikacijų, kompiuterių ir su jais susijusios veiklos įmonės. Darbuotojų skaičių sumažinti planuoja 19 procentų įmonių, tačiau dauguma (73 proc.) žada jo nekeisti. Teikiamų paslaugų kainų didėjimą artimiausiu metu prognozuoja 8, mažėjimą – 12 procentų įmonių, bet 80 procentų apklaustų įmonių mano, kad kainos nesikeis.
Įmonių vadovų teigimu, paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa (32 proc.), finansiniai sunkumai (29 proc.), darbo jėgos stoka (13 proc. įmonių), ekonominė krizė (12 proc.). Tačiau beveik trečdalis apklaustųjų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.
Ekonominių vertinimų rodiklis yra penkių sudėtinių dalių – vartotojų, pramonės, statybos, prekybos ir paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklių aritmetinis svertinis vidurkis (atitinkami procentiniai svoriai sudaro 20, 40, 5, 5, 30).
Pramonės pasitikėjimo rodiklis – produkcijos paklausos lygio, gamybos prognozės ir atsargų su priešingu ženklu balansų aritmetinis vidurkis.
Statybos pasitikėjimo rodiklis – statybos darbų paklausos ir prognozuojamo darbuotojų skaičiaus balansų aritmetinis vidurkis.
Prekybos pasitikėjimo rodiklis – ekonominės būklės pasikeitimo, ekonominės būklės prognozės ir prekių atsargų su priešingu ženklu balansų aritmetinis vidurkis.
Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis – ekonominės būklės vertinimo, teikiamų paslaugų paklausos pasikeitimo ir jos prognozės balansų aritmetinis vidurkis.
Vartotojų pasitikėjimo rodiklis – teigiamų ir neigiamų atsakymų į 4 klausimus (apie namų ūkio finansinės padėties, šalies ekonominės padėties, nedarbo lygio kitimą (su priešingu ženklu) ir tikimybę sutaupyti per artimiausius 12 mėn.) balansų aritmetinis vidurkis.