Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2008 m. rugpjūčio mėn., palyginti su liepos mėn., sumažėjo 1 procentiniu punktu ir sudarė minus 4 procentus. Pramonės pasitikėjimo rodiklis nepasikeitė. Mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 2, statybos – 13, vartotojų – 3 procentiniais punktais. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis padidėjo 2 procentiniais punktais.
Palyginti su 2007 m. rugpjūčio mėn., ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 20 procentinių punktų. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 39, mažmeninės prekybos – 14, vartotojų – 32, pramonės – 16, paslaugų sektoriaus – 15 procentinių punktų.
2008 m. rugpjūčio mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad vadovai savo įmonių veiklą vertino panašiai kaip ir ankstesniais mėnesiais. Beveik trečdalis (30 proc.) įmonių vadovų gaminamos produkcijos paklausą vertino kaip per mažą, o 7 procentai sakė, kad paklausa per didelė. Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino statybinių ir tekstilės gaminių gamybos įmonės. Per pastaruosius mėnesius šiek tiek didėjo produkcijos gamyba: rugpjūčio mėn. 26 procentai įmonių teigė, kad gamyba padidėjo, 56 procentai – kad nepasikeitė, prieš mėnesį – atitinkamai 24 ir 52 procentai. Artimiausiais mėnesiais pramonės įmonės numato panašų gamybos didėjimą kaip ir praėjusiais mėnesiais: gamybą didėsiant numato 29 procentai apklaustųjų, mažėsiant – 21 procentas. Labiausiai gamybos didėjimo tikisi metalo gaminių ir baldų gamybos įmonės. Dauguma (73 proc.) įmonių vadovų teigia, kad darbuotojų skaičius artimiausiais mėnesiais nesikeis, o 23 procentai žada mažinti darbuotojų skaičių. Galimą pramonės produkcijos kainų augimą prognozavo 22 procentai įmonių vadovų, o dauguma (71 proc.) teigė, kad kainos artimiausiais mėnesiais nesikeis.
Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 48 proc. įmonių) ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas (18 proc.). Tačiau beveik ketvirtadalis įmonių teigė, kad gamybinei veiklai netrukdo niekas.
Statybos įmonių vadovų teigimu, rugpjūčio mėn., palyginti su praėjusiais mėnesiais darbų apimtis beveik nepasikeitė: padidėjimą nurodė 28 procentai įmonių vadovų (prieš mėn. – 32 proc.), sumažėjimą – 28 procentai (prieš mėn. – tiek pat). Rugpjūčio mėn. 43 procentai įmonių vadovų teigė, jog statybos darbų paklausa yra nepakankama (liepos mėn. – 35 proc., 2007 m. rugpjūčio mėn. – 12 proc.). Artimiausiais mėnesiais prognozuojamas statybos darbų užsakymų mažėjimas (š. m. rugpjūčio mėn. statybos darbų mažėjimą prognozavo 30 proc. įmonių, liepos mėn. – 22 proc., 2007 m. rugpjūčio mėn. – 3 proc.). Beveik trečdalis (31 proc.) įmonių vadovų žada mažinti darbuotojų skaičių (prieš mėnesį – 23, prieš metus – 9 proc.). Statybos darbų kainų didėjimą prognozavo 14 procentų įmonių vadovų, mažėjimą – 19 procentų.
Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa (nurodė 51 proc. įmonių), finansiniai sunkumai (22 proc.) ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas (16 proc. įmonių) .Tačiau 24 procentai įmonių teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.
Rugpjūčio mėn. mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta didėjo, tačiau šiek tiek lėčiau nei per praėjusius mėnesius. Apyvarta augo daugumoje (73 proc.) didžiųjų prekybos tinklų ir ketvirtadalyje visų kitų prekybos įmonių. Savo įmonės ekonominę būklę rugpjūčio mėn. gerai vertino pusė įmonių vadovų (prieš mėnesį – 48, prieš metus – 61 proc.), blogai – 6 procentai (prieš mėnesį – 6, prieš metus – tik 2 proc.). Artimiausiais mėnesiais 38 procentai vadovų prognozuoja, kad jų įmonių ekonominė būklė pagerės, 18 procentų – kad pablogės. Kainų augimą mažmeninėje prekyboje artimiausiu metu prognozuoja 25 procentai įmonių, tačiau dauguma (70 proc.) mano, kad kainos nesikeis.
Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labiausiai trukdo konkurencija (nurodė 36 proc. įmonių), nepakankama paklausa (17 proc.) ir netobuli įstatymai (13 proc.). Tik 5 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.
Rugpjūčio mėn. apklausos rezultatai parodė, kad verslo tendencijos paslaugų sektoriuje išliko panašios kaip ir liepos mėn. Kaip ir ankstesniais mėnesiais, blogiausiai savo verslo perspektyvas vertino transporto, statybos mašinų ir įrenginių nuomos bei azartinių žaidimų ir lažybų organizavimo įmonės, geriausiai – viešbučiai, telekomunikacijų ir su kompiuteriais susijusios įmonės. Vertindami savo įmonės ekonominę būklę, 25 procentai apklaustųjų teigė, kad ekonominė būklė per pastaruosius mėnesius pablogėjo, 12 procentų – kad pagerėjo (liepos mėn. – atitinkamai 19 ir 12 proc., prieš metus – atitinkamai 4 ir 14 proc.). Tačiau daugiau nei pusė (54 proc.) įmonių vadovų teigė, kad dabartinė jų įmonės ekonominė būklė yra gera, ir tik 4 procentai – kad bloga. Apklausos rezultatai parodė, kad teikiamų paslaugų paklausa per pastaruosius mėnesius mažėjo: rugpjūčio mėn. 15 procentų apklaustųjų nurodė, kad teikiamų paslaugų paklausa jų įmonėse padidėjo, 25 procentai – kad sumažėjo (liepos mėn. – atitinkamai po 19 proc., prieš metus – atitinkamai 26 ir 5 proc.). Tačiau paklausos prognozė artimiausiems mėnesiams šiek tiek optimistiškesnė: 21 procentas įmonių prognozuoja paklausos didėjimą, 12 procentų – mažėjimą. Panašios ir darbuotojų skaičiaus kitimo tendencijos. Teikiamų paslaugų kainų didėjimą artimiausiu metu prognozuoja 20, mažėjimą – 12 procentų apklaustųjų, o 68 procentai apklaustųjų mano, kad kainos nesikeis.
Įmonių vadovų teigimu, paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa (28 proc.), darbo jėgos stoka (21 proc. įmonių), finansiniai sunkumai (19 proc.), kuro kainos, infliacija (13 proc.). Tačiau trečdalis apklaustųjų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.