• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šian­dien 50 li­tų di­dė­jan­ti mi­ni­ma­li al­ga Šiau­lių re­gio­no vers­li­nin­kų ne­gąs­di­na – dau­ge­lis dar­buo­to­jams sa­ko mo­kan­tys di­des­nius at­ly­gi­ni­mus. „Mi­ni­ma­li al­ga tu­rė­tų bū­ti dar di­des­nė“, – tvir­ti­no „Šiau­lių kraš­to“ pa­šne­ko­vai

REKLAMA
REKLAMA

Ge­riau pa­dė­tų įsi­dar­bin­ti

„Mi­ni­ma­lią al­gą rei­kia kel­ti dar dau­giau, o da­bar – tik mo­kes­čius su­mo­kės. Nei mums ge­rai, nei žmo­nėms“, – sa­kė Šiau­lių mo­te­rų vers­li­nin­kių ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė, UAB „Vers­la­vi­ta“ di­rek­to­rė Gra­ži­na Ga­ruo­lie­nė.

REKLAMA

Vers­li­nin­kės nuo­mo­ne, toks mi­ni­ma­lios al­gos pa­kė­li­mas nau­din­giau­sias vals­ty­bei, ku­ri pa­pil­dys biu­dže­tą. Ge­ri dar­buo­to­jai ir taip už­dir­ba dau­giau, o at­mes­ti­nai dir­ban­tiems ke­li pa­pil­do­mi li­tai en­tu­ziaz­mo ne­pa­kels.

REKLAMA
REKLAMA

G. Ga­ruo­lie­nės įmo­nės dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mas pri­klau­so nuo kva­li­fi­ka­ci­jos ir at­lie­ka­mo dar­bo ko­ky­bės.

„Ne­pil­ną dar­bo die­ną dir­ban­tys stu­den­tai gau­na ma­žiau, bet ge­ri, aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos dar­buo­to­jai už­dir­ba žy­miai dau­giau“, – sa­kė G. Ga­ruo­lie­nė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vers­li­nin­kė abe­jo­jo, ar ne­žy­miai pa­di­dė­ju­si mi­ni­ma­li al­ga ska­tins ir dar­bo bir­žos lan­ky­to­jus ak­ty­viau ieš­ko­tis dar­bo.

„La­bai daug žmo­nių ar­ba ne­no­ri dirb­ti, ar­ba ne­mo­ka. Jei­gu darb­da­viai bū­tų ska­ti­na­mi priim­ti žmo­nes ir juos iš­mo­ky­tų ama­to, kva­li­fi­ka­ci­ją įgi­ję dar­buo­to­jai ga­lė­tų už­si­dirb­ti, ne­rei­kė­tų mo­kė­ti ne­dar­bo pa­šal­pų“, – siū­lė G. Ga­ruo­lie­nė.

REKLAMA

Įmo­nių, ga­lin­čių priim­ti di­des­nį dar­buo­to­jų skai­čių, Šiau­liuo­se ne­trūks­ta, ma­no vers­li­nin­kė.

Mi­ni­mu­mas tu­rė­tų dar didėti

„Le­ga­liai dir­ban­čio­se įmo­nė­se at­ly­gi­ni­mai yra di­des­ni nei mi­ni­ma­lūs. Mi­ni­ma­lus at­ly­gi­ni­mas ga­lė­tų bū­ti dar di­des­nis“,– „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė ir Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tas, UAB „Ru­ve­ra“ di­rek­to­rius Arū­nas Rup­šys.

REKLAMA

Už­sie­ny­je po­pu­lia­rus va­lan­di­nis ap­mo­kė­ji­mas – il­giau dir­ban­tys už­dir­ba dau­giau. Jei­gu dir­ba­ma ne­pil­ną dar­bo die­ną – mo­ka­mas ati­tin­ka­mai ma­žes­nis at­ly­gi­ni­mas.

Pra­mo­ni­nin­kų at­sto­vo nuo­mo­ne, mi­ni­ma­lios al­gos ki­li­mas ne­gąs­di­na ir smul­kių­jų vers­li­nin­kų: „Smul­kio­se įmo­nė­se, kur yra vie­na ar dvi dar­bo vie­tos, dir­ba pa­tys šei­mi­nin­kai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mi­ni­ma­laus at­ly­gi­ni­mo au­gi­mas esant inf­lia­ci­jai, neiš­ven­gia­mas. Skai­čiuo­ja­ma, kad Lie­tu­vo­je že­miau skur­do ri­bos gy­ve­na apie 20 pro­cen­tų gy­ven­to­jų, Ame­ri­ko­je už­re­gist­ruo­ta apie 50 mi­li­jo­nų skur­džių. Tik skur­do ri­ba skir­tin­go­se ša­ly­se su­pran­ta­ma ne­vie­no­dai.

REKLAMA

Vers­li­nin­ko nuo­mo­ne, da­bar­ti­nė eko­no­mi­nė si­tua­ci­ja bu­vo už­prog­ra­muo­ta 2004 – 2007 me­tais, kai val­džia tu­rė­jo ga­li­my­bę ma­žin­ti mo­kes­čius, bet to ne­da­rė.

„Ga­lė­jo su­ma­žin­ti gy­ven­to­jų pa­ja­mų, „Sod­ros“ mo­kes­čius – tai bū­tų su­ma­ži­nę ne­le­ga­lų dar­bą ir žmo­nių emig­ra­ci­ją iš Lie­tu­vos. Šian­dien nei „Sod­ra“, nei pa­ti vals­ty­bė to jau ne­pa­jė­gios pa­da­ry­ti. Ša­ly­se, kur mo­kes­čiai pa­pras­ti ir aiš­kūs, še­šė­li­nės eko­no­mi­kos ma­žiau“, – ak­cen­ta­vo A. Rup­šys.

REKLAMA

Esą vo­ke­liuo­se mo­ka­mas dar­bo už­mo­kes­tis net ne įmo­nių pro­ble­ma. Gy­ven­to­jai, dirb­da­mi vie­nas ki­tam, at­si­skai­to gry­nai­siais pi­ni­gais ir ne­mo­ka mo­kes­čių. „Jei­gu mo­kes­čių sis­te­ma bū­tų lanks­tes­nė, smul­kia­jam vers­lui ap­si­mo­kė­tų le­ga­li­zuo­tis“, – tei­gė A. Rup­šys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jo­kio skir­tu­mo“

„Ne­mo­kam to mi­ni­mu­mo ir nė­ra jo­kio skir­tu­mo, kad jis paau­go, – tei­gė AB „Neaus­ti­nių me­džia­gų fab­ri­ko“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Sta­nis­lo­vas Gru­šas. – Mū­sų dar­buo­to­jai už­dir­ba dau­giau, yra ska­ti­ni­mo sis­te­ma.“

REKLAMA

Jis su­ti­ko, kad žmo­nės ne­ga­li pra­gy­ven­ti iš mi­ni­ma­lios al­gos ir pra­šo pa­šal­pų. Be to, ir pa­ti vals­ty­bė kai ku­riems biu­dže­ti­nin­kams mo­ka ne dau­giau, ne­gu mi­ni­mu­mas.

„Mi­ni­ma­lios al­gos ki­li­mo reikš­mė – nu­li­nė. Nė vie­nam dar­buo­to­jui to­kios ne­mo­ka­me“, – „Šiau­lių kraš­tui“ tvir­ti­no ir me­di­nių kar­ka­si­nių na­mų sta­ty­bos įmo­nės sa­vi­nin­kas Da­rius Be­co­nis.

REKLAMA

Jo tei­gi­mu, apie šim­tą dar­buo­to­jų įdar­bi­nu­sio­je įmo­nė­je mo­ka­mi vi­du­ti­niai Lie­tu­vo­je at­ly­gi­ni­mai.

Dir­ban­tys pra­šo pa­šal­pų

Mi­ni­ma­lias al­gas gau­nan­čius dar­buo­to­jus ten­ka iš­lai­ky­ti ir vals­ty­bei – vi­siems mo­kes­čių mo­kė­to­jams. Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jos Ire­nos Kiu­rie­nės duo­me­ni­mis, Šiau­liuo­se yra be­veik 9 tūks­tan­čiai žmo­nių, gau­nan­čių so­cia­li­nę pa­šal­pą, 13 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų mo­ka­mos kom­pen­sa­ci­jos už šil­dy­mą ir karš­tą bei šal­tą van­de­nį.

„La­bai di­de­lis skai­čius žmo­nių, ne­ga­lin­čių pra­gy­ven­ti ir gau­nan­čių pa­šal­pas ir kom­pen­sa­ci­jas, yra dir­ban­tie­ji. Jie su­da­ro apie 40 pro­cen­tų vi­sų pa­šal­pų ir kom­pen­sa­ci­jų ga­vė­jų“, – sa­kė ve­dė­ja.

Irena BUDRIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų