REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienio vakarą Vilniuje siautėjusi liūtis pridarė žalos valstybės įmonei Registrų centras, kuri tvarko svarbiausius šalies duomenis. Ir antradienį dalis įmonės paslaugų nebuvo atstatyta. Dėl to žmonėms gali kilti keblumų įsigyjant vaistus. Vaistinės teigia negalinčios aptarnauti beveik visų klientų. Jų aptarnauti negali ir notarai.

Pirmadienio vakarą Vilniuje siautėjusi liūtis pridarė žalos valstybės įmonei Registrų centras, kuri tvarko svarbiausius šalies duomenis. Ir antradienį dalis įmonės paslaugų nebuvo atstatyta. Dėl to žmonėms gali kilti keblumų įsigyjant vaistus. Vaistinės teigia negalinčios aptarnauti beveik visų klientų. Jų aptarnauti negali ir notarai.

REKLAMA

Dėl sistemos sutrikimų vaistų receptai laikinai bus išrašomi ranka.

Antradienį susidariusi situacija pakomentuota surengtoje spaudos konferencijoje.

„Dėl vamzdžio trūkimo buvo užpilta Registrų centro serverinė. Noriu visus nuraminti ir pranešti, kad duomenys Registrų centre išsaugoti, nedingo. Visi ryšiai atstatyti arba atstatinėjami.

Blogiausia padėtis yra su e. sveikata. Ir, matyt, per parą tie ryšiai irgi bus atkurti, bet ne taip greitai, kaip norėtųsi“, – situaciją paaiškino Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis neatmetė, kad ateityje gali būti svarstomas Registrų centro perkėlimas į naujas patalpas.

Registrų centro direktorius Saulius Urbanavičius taip pat patikino, kad jokie duomenys dėl incidento nebuvo prarasti.

REKLAMA

„Deja, tai nutiko dėl esminių mūsų pastato konstrukcijų pažeidimo, taip pat dėl duomenų centro patalpos konstrukcinių pažeidimų“, – kodėl buvo užlieta įmonės serverinė paaiškino jos vadovas.

Esą liūties metu dėl pastato pažeidimų vanduo plyšius papuolė į patalpą. Tiesa, S. Urbonavičius patikino, kad per naktį visi plyšiai užtaisyti ir daugiau vanduo į patalpas nepatenka, o padariniai likviduojami.

Pasak jo, kodėl buvo pažeistas pastatas, aiškinsis draudikai ir nepriklausomi ekspertai. Pirminiais duomenimis, Registrų centras užpiltas trūkus kanalizacijos vamzdžiams. Dėl to esą pažeistas betonas.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė pripažino, kad dėl trikdžių Registrų centre gerokai apsunko medikų darbas. Jie negali naudotis e. sveikata.

„Visi suprantame, kad didžiausias sąmyšis kils įsigyjant vaistus, nes visi jie įsigyjami elektroniniu būdu. Rekomendacijos jau parengtos, kaip veikti vaistinėms ir gydymo įstaigoms“, – aiškino politikė. 

Ji patikino, kad išimtiniais atvejais, kam reikalingas nepertraukiamas gydymas, įstatymo numatyta tvarka gali būti naudojami popieriniai receptai vaistams įsigyti. Tam nereikia receptų knygelių.

K. Garuolienė vylėsi, kad nesklandumai yra laikini ir netrukus jie bus pašalinti. Tačiau pagal ministerijos rekomendacijas vaistinės nedidelius kiekius būtinų vaistų galėtų gauti be recepto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikimasi, kad e. sveikatos veikla bus atnaujinta per artimiausią parą. Jeigu įmanoma, gyventojams patariama šią dieną neiti į vaistinę.

Dėl gedimo Registrų centre neįmanoma aptarnauti 99,7 proc. receptų

Dėl vakar sostinėje praūžusios audros antradienį šalies vaistinėse vis dar nėra galimybės aptarnauti elektroninių receptų. Vaistininkai teigia susiduriantys su skirtingais klientų atsiliepimais ir dėkoja gyventojams už supratingumą. Neaptarnaujami 99,7 proc. receptų, kol kas vaistai parduodami tik tiems, kas turi popierinę recepto versiją.

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistinės vadovė Laura Gogienė pasakoja, kad sunkiausia yra vyresnio amžiaus asmenims paaiškinti, kad tai sisteminis gedimas. 

REKLAMA

„Receptai dažniausiai išrašomi rimtoms lėtinėms ligoms gydyti, todėl vaistinėje negalime pateikti ir alternatyvos, tam tikrų vaistų be recepto. Pasitaiko atvejų, kai galime pasiūlyti vaistų nuo skausmo ar kitus negalavimo simptomus gydančius preparatus, tačiau elektroninių receptų aptarnauti neturime galimybės.

Apmaudu, kad klientai negali gauti ir popierinio varianto, nes patekti į gydymo įstaigas vis dar sudėtinga, dažniausiai pacientai konsultuojami telefonu. Laukiame akimirkos, kai sistema vėl veiks, tuomet tiems, kurie paliko savo kontaktus, pranešime, kad galime juos aptarnauti“, – sako tinklo atstovė.

Pasak vaistininkės, tai nėra pirmasis sistemos gedimas, tačiau toks ženklus pastebėtas jau seniai. „Eurovaistinė“ informuoja, kad vidutiniškai per dieną sulaukia 8 tūkst. klientų su elektroniniais receptais.

REKLAMA

Negali dirbti ir notarai

Dėl liūties pasekmių sutrikus valstybinės įmonės Registrų centras informacinių sistemų veiklai, notarai negali aptarnauti klientų.

„Šiandien visiškai neveikia Gyventojų, Hipotekos ir Areštų registrai, smarkiai stringa Nekilnojamojo turto sandorių viešoji elektroninė paslauga. Notarų darbas visiškai paralyžiuotas, ir dėl to atsiprašome klientų.

Kol Registrų centras nepašalins sutrikimų, notarinių veiksmų nebus įmanoma atlikti“, – sakė Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis.

Užtikrindamas sandorių saugumą, notaras kasdieniame darbe naudojasi gera dešimtimi valstybinių registrų, kurių daugumą valdo ir prižiūri Registrų centras. Notaras vieno notarinio veiksmo metu privalo kartais net kelis kartus patikrinti duomenų tikrumą registruose.

Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus antradienį informavo BNS, kad Gyventojų, Nekilnojamojo turto, Adresų registrai, informacinės sistemos veikia su tam tikrais sutrikimais.

Tarp neveikiančiųjų – Hipotekos, Turto arešto aktų registrai, taip pat neveikia Registrų centro savitarna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų