REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol ekonomistai kalba apie vidutinio darbo užmokesčio augimą Lietuvoje, kai kur siūlomas atlyginimas pribloškia ne vieną – už 5 ar 6 darbo dienų savaitę žada 100 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių.

Kol ekonomistai kalba apie vidutinio darbo užmokesčio augimą Lietuvoje, kai kur siūlomas atlyginimas pribloškia ne vieną – už 5 ar 6 darbo dienų savaitę žada 100 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių.

REKLAMA

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė socialiniame tinkle ironiškai įvertino viename iš darbo skelbimų nurodomą informaciją.

„Laisva rinka laisvoj šaly ir neribotos galimybės tik už 100 eurų per mėnesį. Pristatau jums realius darbo skelbimus.

Valymo įmonė ieško valytojų vaistinių patalpų valymui 5 ar 6 darbo dienų savaitei. Atlyginimą siūlo 100 eurų „ant popieriaus“!“ – rašė I. Ruginienė.

Tokias darbo sąlygas vadina darbuotojų išnaudojimu

I. Ruginienei detaliai išanalizavus darbo skelbime pateikiamą informaciją, pasak darbuotojų atstovės, klausimų sukėlė ne tik tai, kodėl darbdavys nekvalifikuoto darbo atlikimui ieško tik valytojos, o ne valytojo, bet ir tai, kaip darbuotojas sugebėtų per vieną valandą išvalyti visas patalpas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei turėtumėme omenyje, kad net ir mažiausia mūsų įsivaizduojama ar lankytina vaistinė turi dar nemažai nematomų patalpų, tokių kaip sanitarinis mazgas, sandėlis ir kt., sunku įsivaizduoti, kad tokias patalpas su pasiruošimu darbui įmanoma išvalyti per vieną valandą.

REKLAMA

Bet tiek to, tarkim, valytoja kiekvieną dieną dirba tik po 1 valandą, tai reikštų mažiausiai 20 valandų per mėnesį (dirbant 5 d.d.)“, – rašė darbuotojų atstovė.

I. Ruginienė taip pat priminė, kad Lietuvoje minimali alga šiais metais už pilną darbo krūvį (160 val. per mėnesį) siekia 924 eurus, o minimalus atlygis už 1 valandą – 5,65 euro.

Tad darbo skelbime, pasak jos, pateikta informacija kelia įtarimų, ar darbdavys laikosi visų nustatytų reikalavimų, koks minimalus atlygis turi būti mokamas už nekvalifikuoto darbo atlikimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano pateiktuose skelbimuose, jei imtumėme minimalų darbo valandų skaičių per mėnesį (20 valandų), siūloma kaina už valandą išeina 5 eurai „ant popieriaus“.

Jei manytume, kad šis darbdavys nepažeidinėja įstatymo ir visgi už darbą moka minimalų nustatytą valandinį tarifą, tuomet reikštų, kad valytoja/as vaistinę turi išvalyti per apytiksliai 50 minučių“, – sakė ji.

I. Ruginienė sako, tokių skelbimų viešojoje erdvėje yra ir daugiau, o išvados, pamačius tokią realybę darbo rinkoje, kyla įvairios.

„1. Ar adekvatu vienos vaistinės išvalymui su visoms priklausančioms patalpoms skirti 50 minučių? Greičiausiai, darbuotojas užtruks ilgiau, bet akivaizdu, kad jam nebus už tai sumokėta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Eidamas kiekvieną dieną į darbą darbuotojas už gana didelį plotą ir sunkų darbą uždirbs į rankas tik 4,55 eurų per dieną.

3. Šis atvejis yra akivaizdus atsakymas, kodėl darbuotojai nenori dirbti tam tikruose sektoriuose.

4. Kol darbdaviai ras darbuotojų, sutinkančių dirbti tokiomis sąlygomis, tol nebus jokio progreso nei ekonominėje, nei socialinėje srityje.

Tokius darbuotojų išnaudojimo atvejus gali užkardyti tik viešumas“, – reziumavo I. Ruginienė.

Vidutinis darbo užmokestis perkopė 2 tūkst. eurų

Valstybės duomenų agentūros informacija rodo, kad penai vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (iki mokesčių) padidėjo 12,6 proc., arba 225 eurų ir siekė 2 014 eurų.

REKLAMA

vidutinis mėnesinis atlyginimas atskaičius mokesčius siekė 1249,1 euro – 11,4 proc. arba 128 eurais daugiau.

Dėl pernai vis dar aukštos infliacijos realusis darbo užmokestis per metus didėjo 2,1 proc. – vartotojų kainų indeksas pernai siekė 9,1 procento. 

Darbo užmokesčio pokyčiams įtakos turėjo padidinta minimalioji mėnesinė alga, valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinis dydis ir kitos priežastys.

Pernai atlyginimas iki mokesčių sparčiau didėjo viešajame sektoriuje. Per metus jis augo 13 proc. iki 2116,4 euro, o privačiame sektoriuje padidėjo 12 proc. iki 1973,8 euro.

REKLAMA

Atlyginimas iki mokesčių didėjo visų ekonominės veiklos rūšių įmonėse ir įstaigose. Didžiausią algą gavo informacijos ir ryšių (apie 3684 eurus, finansinės ir draudimo įmonių darbuotojai (apie 3349,3 euro). 

Mažiausiai uždirbo apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų (apie 1354,6 euro), nekilnojamojo turto operacijų (apie 1587,2 euro), kito aptarnavimo veiklos (apie 1604 eurus) įmonių darbuotojai. 

Man visada buvo įdomu, kokios yra darbo inspekcijos funkcijos. Darbuotojams skiriami krūviai, kurių niekaip neįveiksi per 8 darbo valandas ir 5 dienas per savaitę. Žmonės dirba ilgus neapmokamus viršvalandžius po darbo ir savaitgaliais, už kuriuos pagal įstatymą turėtų gauti didesnį bent 1,5 karto atlygį nei už darbą 8x5. Žmogus negauna pelnyto atlygio, nuo jo nesumoka mokesčių valstybei, valstybė ieško ką čia dar papildimai apmokęstinus kad padidinti biudžetą, pvz., įvesti NT mokestį, bet nemato, kad oanosėje darbdaviai susižeria pelnus darbuotojų sveikatos, psicholiginės būsenos ir valsttbės negautų mokesčių sąskaita. O darbo inspekcijai viskas gerai. Yra daugybe būdų patikrinti, ar darbuotojai nedirba neapmokamų viršvalandžių. Pakaktų paimti darbo kompiuterius ir patikrinti, kokiomis valanodimus siunčiami laiškai, išsaugomi darbo rezultatų domenys. Jei darbo inspekcija sąžiningai atliktų savo funkciją, o ne tik gaudytų nelegaliai dirbančius, atrastų tokius nagautų GPM mokesčių už viršvalandžius, kad akys iškristų iš nuostabos.
Lietuvos dauguma darbdaviu yra baigę 6 ar 6 klases, tad jie tik tegali tai pasiulyt nes ju mentalitetas zemas, mastymo lygis siauras, morales nulis
100% palaikau ponia Inga
100% palaikau ponia Inga
Tai kėlė algas stipriai valstybinio sektoriaus, tai yra sau taip sakant. O visuomenė tegul užsiknisa taip sakant. Teisėjams algas nesenai pakėlė 50% tyliai. Kad visuomenė nežinotų. O privatus sektorius BEVILTIŠKAI atsilieka. Visur gamyboje gauna panašiai 700. Dabar po pakėlimo gaus gal 750. Tai viskas. Kur dirba pamainomis ir tt. Reik suprasti kad privatus sektorius savaime ne kels algų, tai tik valstybės nuožiūra. O ji rūpinasi tik valdišku sektorium, tai yra savais. Nors jiems algos mokamos iš mūsų visų- štai tokia realybė!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų