Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė spaudos konferencijos metu Strabūre teigė, kad esminiai prioritetai Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu bus bendros rinkos vystymas, finansinio stabilumo klausimai ir europinės energetikos rinkos kūrimas.
„Taip pat norėčiau paminėti, kad labai svarbu dėmesio skirti jaunimo nedarbo mažinimui bei prekybos sutartims tarp ES ir JAV bei Japonijos“, – žurnalistams sakė Lietuvos vadovė.
Kurs vidinę energetikos rinką
Užsienio žurnalistams išreiškus abejones ar energetikos sektoriaus aktualizacija padės spręsti jaunimo nedarbo problemas, D. Grybauskaitė atsakė, kad energijos sektorius – Europos Achilo kulnas, nes aukštos kainos atima pajamas, kurių pertekliumi šiuo metu Senasis žemynas pasigirti negali.
„Lietuva aktyviai susiduria su energetikos sektoriaus integracijos stoka Europoje, todėl Vilniuje vyksiančių konferencijų metu bus galima adekvačiai įvertinti situaciją visos ES mastu“, – teigė prezidentė. D. Grybauskaitė pridūrė, kad sugebėjimus sukurti tvarią ir vieningą energetikos rinką, būtų susigrąžinta dalis importuojamų išteklių pirkimui skirtų lėšų dalis bei kuriamos darbo vietos, kuriomis galėtų džiaugtis ir jaunimas.
„Jaunimo nedarbas – ypatingos svarbos klausimas, tačiau, manau, tai susiję ne su struktūrinėmis darbo rinkos problemomis, o su lėtu ekonomikos augimu ir recesija kai kuriose šalyse. Todėl sutelkę dėmesį į ekonomikos atsigavimą išspręsime ir jaunimo nedarbą“, – susirinkusiems žurnalistams pasakojo prezidentė.
Ir taupyti, ir skatinti
D. Grybauskaitė išreiškė nuomonę, kad ideologinis skirtumas tarp taupymo ir skatinimo politikos realybėje neegzistuoja ir yra kuriamas, siekiant užsidirbti politinių taškų. „Krizės metu nėra finansinių išteklių skatinimo politikai, todėl tai daroma kitomis priemonėmis, kaip darbo santykių liberalizavimas ar administracinės naštos verslui mažinimas“, – dėstė Lietuvos vadovė.
Prezidentė pridūrė, kad kiekviena ES valstybė reaguoja į situaciją pagal savo galimybes, tačiau visos derina taupymo ir skatinimo politikas. „Jei yra palankios sąlygos – skolinamasi. Jei ne – renkamasi kitos priemonės, kurios yra palankiausios vienai ar kitai valstybei, todėl ideologinis skirstymas į taupymą ir skatinimą yra bergždžias“, – sakė D. Grybauskaitė.
Lietuvos vadovė pabrėžė, kad ryškėja tendencija, kuomet ES valstybių lūkesčiai paramos atžvilgiu auga, tuo tarpu išteklių, norų patenkinimui, negausėja. „Turime siekti finansinio tvarumo ir daryti tai sparčiai, nes įtampos dėl nepateisintų lūkesčių gali sukelti visai nereikalingų problemų“, – žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.
Lietuvai naudinga mišri energetika
Šalies vadovė, paklausta apie atominės energetikos poziciją Lietuvoje, atsakė, kad Lietuva, siekdama mažinti priklausomybę nuo išorinių energijos tiekėjų siekia derinti skirtingus šaltinius, taip užtikrinant ne tik nepriklausomybę, bet ir saugumą.
„Lietuva šiuo metu stato suskystintų gamtinių dujų terminalą, tiesiamo elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, skatinamas biokuro naudojimas, o taip pat siekiame įgyvendinti atominės elektrinės projektą“, – aiškino Lietuvos vadovė.
Mažumos nėra diskriminuojamos
Reaguodama į kai kurių Europos parlamento narių pasisakymus dėl tautinių ir seksualinių mažumų padėties Lietuvoje, D. Grybauskaitė atsakė, kad homoseksualų eitynes Vilniuje nėra draudžiamos – vienintelis klausimas, neduodantis ramybės, jų organizavimo vieta.
Prezidentei pristačius Lietuvos pirmininkavimo prioritetus, kai kurių valstybių atstovai pareiškė, kad Lietuvoje diskriminuojamos tautinės mažumos, į ką reaguodama, spaudos konferencijos metu, prezidentė atsakė, kad tokia situacija – mitas. „Lietuvoje visos mažumos traktuojamos lygiai, nes visi esame Lietuvos piliečiai ir mūsų įstatymai nenumato jokių išimčių priklausomai nuo tautybės“, - sakė prezidentė.
D. Grybauskaitė pridūrė, kad visi buvę nusiskundimai buvo analizuojami tarptautinių institucijų jau ne kartą ir nė viena ataskaita ir vertinimas nenurodė jokių egzistuojančių pažeidimų. „Šiuo klausimu jau galime dėti tašką“, – baigdama spaudos konferenciją žurnalistams sakė Lietuvos vadovė.
Vilius Petkauskas, specialiai Ekonomika.lt iš Strasbūro