Bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis teigė, kad būsto įperkamumas šiuo metu rekordinėse žemumose.
„Paskutinį kartą toks žemas įperkamumas buvo prieš dešimt metų. Tai lėmė rekordiškai aukšta infliacija. Neprisimenu, kad Lietuvoje kada nors būtų buvusi tokio dydžio infliacija.
Europos centrinis bankas (ECB) kovodamas su infliacija pradėjo didinti palūkanų normas. Tai ir lėmė, kad būstas tapo sunkiai įperkamas. Kreditai tapo brangūs, įmokos už būsto paskolas dvigubai didesnės nei prieš porą metų, tai ir stabdo būsto įsigijimą“, – komentavo A. Avulis.
Anot jo, šiuo metu bankai naudojasi susidariusia padėtimi.
„Bankų kreditų palūkanos galėtų būti ir mažesnės. Tačiau komerciniai bankai naudojasi galimybe užsidirbti“, – pastebėjo A. Avulis.
Jis teigė, kad NT vystytojai ieško būdų, kaip pritraukti pirkėjus ir palengvinti jiems būsto įsigijimą.
„Mes siūlome pirkėjams išperkamosios nuomos (angl. rent2buy) paslaugą. Šiuo metu ji ypač išpopuliarėjo. Šios paslaugos esmė – padėti jauniems žmonėms sukaupti pradinį įnašą. Naudojantis šia paslauga mokamas nuomos mokestis ir kaupiamas pradinis įnašas“, – pasakojo NT vystytojas.
A. Avulio teigimu, išperkamąja nuoma žmonės naudojasi ne tik todėl, kad neturi pradinio įnašo, bet tuo pačiu nereikia iš karto imti paskolos ir mokėti bankui palūkanų.
„Skaičiavome, kad per mėnesį žmogus sutaupo 500 eurų, nes nereikia mokėti paskolos įmokos. Kitos įmonės siūlo kitokius sprendimus ir dovanas, pavyzdžiui nemokamai prie būsto prideda garažą, padaro būstui apdailą. Visos įmonės stengiasi savo būdais skatinti pardavimus. Skaičiavome, kad visų šių dovanų vertė siekia apie 20 tūkst. eurų.
O tam, kad būstų kainos mažėtų, reikia juos pastatyti pigiau. O to padaryti neišeina, nes infliacija padidino statybų kainas“, – teigė NT vystytojas.
Palūkanos dar kils?
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašė, kad kasdien vis labiau atsiskleidžia centrinių bankų veiksmų sparčiai didinti palūkanas padariniai.
„Pastarosiomis savaitėmis užsienio žiniasklaidoje vėl mirguliuoja straipsniai, kad komercinio NT kainos neria žemyn augant palūkanoms. Bet ir būsto rinkoje naujienos prastokos.
Rugsėjis neatnešė jokio pagerėjimo, po silpnos vasaros butų pardavimai buvo mažiausi nuo 2012 m. rugsėjo. Rinkos aktyvumas krito visoje Europoje ir viena iš priežasčių – mažėjantis būsto įperkamumas dėl ECB sprendimų didinti palūkanų normas. Beje, Lietuvoje išduotų būsto paskolų nuosmukis dar ne toks ir didelis, daug mažesnis negu Prancūzijoje“, – komentavo ekonomistas.
Anot jo, prasta situacija ir JAV.
„Ten dominuoja 30 metų fiksuotos būsto paskolos, todėl esami būsto paskolų turėtojai sau ramiai džiaugiasi. Bet ką daryti, jeigu nori dabar pirkti būstą? JAV naujų būsto paskolų palūkanų norma jau 8 proc. Todėl naujų paskolų paraiškų skaičius JAV neria į istorines žemumas.
Bet kuo greičiau rinka slops, tuo mažės tikimybė, kad sulauksime naujų palūkanų normų padidinimo. Tai skausminga, bet dar teks pakentėti“, – prognozavo T. Povilauskas.
Sandorių skaičius žemumose
Registrų centro duomenimis, praėjusį mėnesį bendras įregistruotų NT sandorių skaičius nesiekė 10 tūkst., o pagrindinių NT kategorijų – butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų – pardavimai nuo pastarųjų keleto metų vidurkio atsiliko maždaug 15-20 procentų.
„Bendras šių metų atotrūkis nuo praėjusių metų yra apie 15 proc. ir, tikėtina, kad panašios tendencijos išsilaikys ir iki šių metų pabaigos“, – teigia Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.
Per tris šių metų ketvirčius Lietuvoje įregistruota 84,7 tūkst. pirkimo-pardavimo sandoriais perleistų NT objektų – 14 proc. mažiau nei praeitų metų sausio-rugsėjo mėnesiais, kai buvo įregistruota 98,7 tūkst. NT objektų pardavimų. Vien tik per rugsėjį įregistruota 9,3 tūkst. NT objektų pardavimų, arba 15 proc. mažiau nei pernai rugsėjį (10,9 tūkst.) ir 6 proc. mažiau nei šių metų rugpjūtį (9,9 tūkst.).
Šiemet visoje šalyje įregistruota 22,9 tūkst. butų pardavimų – 12 proc. mažiau nei prieš metus, kai per tris ketvirčius buvo įregistruota 26,1 tūkst. butų pardavimų. Vien tik per šių metų rugsėjo mėnesį įregistruota 2,5 tūkst. butų sandorių, arba 16 proc. mažiau nei 2022 metų rugsėjį ir 3 proc. mažiau nei šių metų rugpjūtį.
Vilniuje šiemet įregistruota beveik 7,8 tūkst. butų pardavimų, arba 12 proc. mažiau nei prieš metus, Kaune – 3,3 tūkst. (3 proc. mažiau), Klaipėdoje – 2,1 tūkst. (6 proc. mažiau).