Būtent toks klausimas šiomis dienomis sukasi daugelio braškių pirkėjų galvose. Nors iš kaimyninės šalies atvežtos uogos yra gerokai pigesnės, nemaža dalis lietuvių ieško Lietuvoje užaugintų braškių.
Kainos krito
Norėdami nusipirkti braškių, dauguma lietuvių traukia į turgų, nes būtent čia vyksta pagrindinė prekyba šiomis uogomis. Daugelyje prekybos centrų braškių visai nėra arba jų pasirinkimas nedidelis, o ir šios dažniausiai būna atvežtos iš užsienio.
Didelė dalis Vilniaus ir Kauno turguose parduodamų braškių taip pat atvežtos iš užsienio, o tiksliau, iš Lenkijos. Vilniuje lenkiškų braškių kaina pastarosiomis dienomis siekė penkis litus, lietuviškų – 7-8 litus, nors už pačias gražiausias kai kas prašė ir 10 litų.
Kaune lietuviškų braškių šiomis dienomis galima nusipirkti ir už šešis litus, nors visai neseniai ir čia kaina dar buvo 8-10 litų, o lenkiškų – penki litai. Nepaisant kainos skirtumo, perkančiųjų lietuviškas uogas netrūksta.
Ieško ekologiškų uogų
„Daugeliui pirkėjų labai svarbu kokias braškes pirkti: lietuviškas ar lenkiškas. Nepasitikėdami pardavėjais, uogas jie tikrina įvairiausiais būdais: ir uosto, ir varto, ir prieš saulę apžiūrinėja“, - pasakojo Kauno Šilainių turgaus prekybininkai.
Pasak jų, dabar ekologiškų produktų pirkėjai ieškantys pirkėjai pageidauja ne tiek lietuviškų, kiek nedideliuose ūkiuose užaugintų uogų.
„Dabar ir stambieji Lietuvos augintojai naudoja įvairius chemikalus, todėl jų užauginta produkcija beveik nesiskiria nuo atvežtų iš Lenkijos“, - teigė ekologiškai braškes nedideliame ūkyje Kauno rajone auginanti Janina Budrienė.
Išmoko atskirti
Anot prekybininkų, ekologiškų braškių ieško vyresni arba sveiką gyvenimo būdą propaguojantys išsilavinę žmonės.
„Kadangi jokių įrodymų iš kur atvežtos braškės prekiautojai pateikti negali, tenka pasikliauti savo sugebėjimais jas atskirti. Žiūrime, kokia uogų išvaizda, kvapas, stengiamės pirkti pas paprastesnį žmogų, turintį mažesnį braškių kiekį“, - aiškino Šilainių turguje braškes besirenkantis Zenonas Kavaliauskas.
Lietuviškų braškių šalininkai teigia, kad netrumpą kelionę iš Lenkijos turinčios atlaikyti braškės gausiau nei lietuviškos apdorojamos chemikalais. Nepaisant to, jų išvaizda vis tiek dažnai būna kitokia nei augintų Lietuvoje: jos apdžiūsta, apvysta ar patęžta.
Mantas Vitkauskas