REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę JAV įvyko istorinis įvykis: šalies centrinio banko (FED) vadovas Benas Bernanke stojo akis į akį su žiniasklaidos atstovais. Jis tapo pirmuoju surengusiu spaudos konferenciją FED vadovu. Nors rinkos nekantraudamos laukė jo pranešimo, po konferencijos niekas nepasikeitė, nes, nepaisant istorinio įvykio, B. Bernanke didelių naujienų nepažėrė.

REKLAMA
REKLAMA

Itin oficialiu

B. Bernanke į spaudos konferenciją nevėlavo nė minutės, kur jo jau laukė apie 60 žurnalistų, susodintų prie baltomis staltiesėmis apklotų stalų, surikiuotų penkiomis eilėmis kaip mokykloje. Blyksint fotoaparatų blykstėms FED vadovas įsitaisė prie raudonmedžio stalo, tarp banko ir JAV vėliavų.

REKLAMA

Buvęs Prinstono universiteto profesorius savo kalbą pradėjo skaitydamas penkių pastraipų pranešimą apie išplatintą Federalinio atvirosios rinkos komiteto (FOMC) ataskaitą. Kaip pastebėjo „Bloomberg„, jo balso tonas bylojo: „Tai gal ir istorinis įvykis, tačiau nesitikėkite fejerverkų.“

B. Bernanke baigus monologą į viršų pakilo beveik visų žurnalistų rankos. Tiesa, pro jo atstovės spaudai filtrą prasprūdo tik bene dvidešimt klausimų, o dialogas priminė greitesnę kongreso posėdžio versiją.

REKLAMA
REKLAMA

Išsklaidė rūką

„Praeityje centrinių bankų sektorius buvo susikūręs paslapties šydą, kurio tikslas – niekam neleisti žinoti, ką darai, – teigė B. Bernanke, paklaustas, kodėl surengė spaudos konferenciją. – Laikui bėgant mes tapome skaidriu centriniu banku. Visada tikėjau, kad reikia pateikti kuo daugiau informacijos, jog visuomenė ir rinkos suprastų, ką darai."

Kad buvo vengiama kontakto su visuomene, patvirtino ir buvęs FED valdybos pirmininko pavaduotojas Alanas Blinderis. Jis 2002-aisiais metais rašė, kad kai prisijungė prie banko 1994-aisiais, valdybos atstovas spaudai jam neleido šnekėti apie ekonomiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Patikėkite, jo paskaita nebuvo skirta skaidrumo vertybėms aukštinti . Vienu momentu jis man pareiškė: „Mes nekalbame apie ekonomiką.„ Tuomet nustebęs pažiūrėjau į jį ir atsakiau: „Tai apie ką turėčiau šnekėti? Apie orą?“ – retoriškai klausė jis.

B. Bernanke stojus prie FED vairo 2006-aisiais, bankas pradėjo platinti FOMC narių ketvirčio prognozes, o 2009-aisiais pridėjo ir ilgesnio laikotarpio ekonomikos augimo, nedarbo ir infliacijos skaičiavimus . Nuo šiol šios prognozės bus platinamos trimis savaitėmis anksčiau nei įprastai, o FED vadovas prieš žiniasklaidą stos keturis kartus per metus.

REKLAMA

Parodė emocijas

B. Bernanke dažniausiai į klausimus atsakinėja ramiu balso tonu, tačiau kūno kalbos nuslėpti jam nepavyko. Anot buvusio JAV kariuomenės tardytojo ir knygos „The Body Language Handbook" autoriaus Grego Hartley, FED vadovas, kalbėdamas apie ilgalaikį nedarbą, išreiškė beviltiškumą.

„Tai natūrali žmogaus reakcija. Konferencijai įsibėgėjus jis pradėjo jaustis patogiau ir, manau, kitą kartą jam seksis geriau, tačiau jam praverstų šiek tiek pasitreniruoti„, – „Bloomberg“ televizijai teigė G. Hartley.

REKLAMA

Tačiau kitiems analitikams pasirodė, kad B. Bernanke puikiai pavyko atremti žurnalistų klausimus. Anot FED Monetarinės analizės skyriaus buvusio vadovo Charleso Liebermano, banko vadovas sugebėjo apsiginti nuo keblių klausimų: „Jis atsisakė atsakyti į hipotetinius klausimus ir nebuvo sutrikdytas silpnų argumentų."

Pasak „Mesirow Financial" vyriausiosios ekonomistės Diane Swonk, B. Bernanke pavyko būti informatyviam, išaiškinančiam, tačiau jis nepranešė daug naujienų.

Vienas didžiausių FED vadovo kritikų respublikonas Ronas Paulas teigė, kad suplanuotos spaudos konferencijos nepakaks sustabdyti augančiam FED skaidrumo poreikiui. Anot jo, kaip ir buvo tikėtasi, B. Bernanke nepateikė realios informacijos apie finansinę pagalbą, paskolas užsienio bankams ir infliaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nieko nauja

B. Bernanke atsakydamas į klausimus, galima sakyti, perfrazavo tai, ką FOMC teigė mėnesius: šalies ekonomika atsigauna, tačiau tam trukdo didelis nedarbas; infliacija auga dėl maisto ir degalų kainų, tačiau išlieka suvaldoma; žemos bazinės palūkanos reikalingos išlaikyti JAV ekonomikos augimui. Jis nesutiko, kad FED ir šalies Iždo departamentas vykdo tikslingą dolerio silpninimo politiką siekiant skatinti šalies eksportą.

FED vadovas tikino, kad besibaigiantis antrasis šalies kiekybinio ekonomikos skatinimo etapas (QE2) buvo sėkmingas, jo pabaiga didelės įtakos šalies ekonomikai nepadarys, ir leido suprasti, kad bankas neatmeta galimybės pradėti ir trečiąjį etapą. Taip pat jis įspėjo, kad jei JAV valdžia nieko nedarys siekdama suvaldyti biudžeto deficitą, laukia ilgalaikis šalies finansinės padėties pablogėjimas.

REKLAMA

Rinkų nepaveikė

B. Bernanke kalba didelio atgarsio rinkose nesukėlė: akcijos brangsta kaip brangusios, o dolerio vertė toliau mažėja. Tiesa, daugelis ir nesitikėjo, kad FED vadovas praneš stulbinamą žinią – vienas neatsargus ir nelauktas komentaras sulauktų didelio atsako iš rinkų.

„Šiuo metu FED tikslas – visus nuraminti, bet ne per daug. Taip pat pranešti, kad greitai, bet ne per daug greitai, pasikeis banko politika ir FED labiau atsiribos nuo rinkų rėmimo. Kai mokai vaiką važiuoti dviračiu, turi jį paleisti nieko nesakęs ir tikėtis, kad vaikas važiuos pats, kol išsigąs supratęs, jog jo niekas nelaiko. Tą patį turi daryti B. Bernanke su rinkomis, tai nepavydėtina užduotis„, – rašė „Time“ tinklaraščio „The Curious Capitalist" autorius Zachary Karabellas.

REKLAMA

FAKTAI: FED atsiveria

1975: FED valdybos pirmininkas pradėjo skaityti metinius pranešimus Kongreso rūmams.

1979: FED pradėjo platinti pusės metų ekonomines prognozes.

1983: Išleista pirmoji „Beige Book", pateikianti informaciją apie ekonominę veiklą visose apygardose.

1994: FOMC pradėjo platinti pranešimus, susijusius su bazinės palūkanų normos pokyčiais.

2000: FED pradėjo platinti vidaus politikos pranešimus, kuriuose komentuojamas rizikos balansas.

2002: FED pradeda viešinti FOMC balsavimų rezultatus.

2004: FED posėdžių protokolai pradedami viešinti praėjus trims savaitėms po posėdžio. Iki tol tai užtrukdavo šešias savaites.

2007: FED ekonomines prognozes pradeda teikti keturis kartus per metus.

2011: pirmoji spaudos konferencija iškart po FOMC posėdžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų