Aplinkos ministerija penktadienį nusprendė neleisti JAV biotechnologijų bendrovei "Monsato" atlikti lauko bandymus Lietuvoje su genetiškai modifikuotais kukurūzais.
Tai jau antras panašus ministerijos sprendimas šią savaitę - trečiadienį neleista Vokietijos chemijos koncerno BASF tyrimų padaliniui "BASF Plant Science" Klaipėdos rajone atlikti bandymų su genetiškai modifikuotais rapsais.
Neigiami ministerijos sprendimai priimti nepaisant Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) valdymo priežiūros komiteto rekomendacijų leisti atlikti tokius bandymus.
Dėl tokios komiteto pozicijos, kuri sukėlė visuomenės dalies nepasitenkinimą, iš jo žada trauktis "žaliųjų" atstovas.
Žaliųjų judėjimo narys Andrejus Gaidamavičius BNS sakė, kad komitete jis yra vienintelis nevyriausybinės organizacijos atstovas ir bene vienintelis, nepritaręs rekomendacijoms leisti bandymus su GMO.
"Mes nenorime vaidinti demokratijos. Kai vienintelis nevyriausybinės organizacijos atstovas balsuoja prieš, dar vienas kitas susilaiko, o visi kiti balsuoja už, dalyvaujam savotiškam spektaklyje. Komitetas visada pabrėžia, kad sprendimas priimamas ne be "žaliųjų" dalyvavimo, esą taip nenusišalinama nuo visuomenės", - aiškino A.Gaidamavičius.
Jo teigimu, šią savaitę komiteto priimta rekomendacija leisti JAV biotechnologijų bendrovei "Monsato" atlikti lauko bandymus su genetiškai modifikuotais kukurūzais yra "akibrokštas, spjūvis visuomenei į veidą".
"Aš nenoriu nieko kaltinti korupcija, bet komitetas taip lyg atsikratė kažkokio akmens nuo pečių, jie padarė paslaugą verslininkams", - svarstė A.Gaidamavičius.
Nepritarti genetiškai modifikuotų augalų bandymams Lietuvoje trečiadienį nutarė ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas.
"Žalieji" šią savaitę surengė savo nuomonę išreiškiantį piketą bei pradėjo rinkti parašus po reikalavimu Lietuvai suteikti "laisvę nuo GMO".
Apklausos rodo, kad beveik 60 proc. Lietuvos gyventojų kritiškai vertina GMO, o daugiau kaip du trečdaliai teigia nevartojantys genetiškai modifikuotų maisto produktų.
Beveik 60 proc. mano, jog reikia uždrausti Lietuvoje auginti genetiškai modifikuotus augalus.
Beveik 2 proc. gyventojų mano, kad svarbiausia paskata naudoti GMO yra pelno siekis.