II pensijų pakopa nėra patogi, o tie žmonės, kurie nori kaupti pensijai privačiai, daug laisviau gali jaustis naudodamiesi III–ąją pakopa. Tokios nuomonės laikosi kai kurie ekspertai, piktindamiesi ir tuo, esą nemažą dalį pensijų fondų prieaugio suvalgo jų administravimo mokesčiai. Patys pensijų fondų valdytojai tokią kritiką atmeta.

Donaldo Trumpo politika kelia grėsmę didžiausiai Europos ekonomikai (nuotr. SCANPIX)

Donaldo Trumpo politika kelia grėsmę didžiausiai Europos ekonomikai (nuotr. SCANPIX)

Pasak asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovo Kęstučio Kupšio, II pensijų pakopa, žiūrint iš vartotojo perspektyvos, neturi perspektyvos.

 

„Taip, tai šioks toks kaupimas su valstybės rėmimu. Tik šiuo pažiūriu II pakopa yra gera. Žmogus, kuris joje kaupia ir turi nedidelę godumo gyslelę, dienos pabaigoje jausis puikiai, sakys „štai, ir aš taupau, ir valstybė įmeta pinigų į mano ateitį“, – sako K.Kupšys.

Jis priduria, kad III-oji pakopa, be kita ko, yra laisvesnė ir tuo atžvilgiu, kad žmogus į ją gali pervesti neribotą pinigų kiekį.

Vis dėlto, viena didžiausių tiek vienos, tiek kitos pakopos silpnybių, pasak K. Kupšio, yra jų valdytojų taikomi administravimo mokesčiai.

REKLAMA

„Esmė, kiek jūs sumokate pensijų fondų valdytojams metinių mokesčių. Jeigu jie siekia procentą ar pusantro, tai, kaip rodo tyrimai, jie suvalgo didžiąją dalį prieaugio. Ir kas iš to, kad kaupiate antroj, penktoj ar aštuntoj pakopoj, jeigu jūsų fondo prieaugis finansų rinkose po to suvalgomas pensijų valdytojų.

Kol kas pensijų fonduose kaupiantys žmonės realiai uždirba ne sau, o pensijų fondų valdytojams. Galbūt tai yra aštri mintis, bet susimąsčius, kas gauna naudą iš valdymo pensijų fondų, tai pirmiausiai valdytojai“, – tikina K. Kupšys.

Anot pašnekovo, situaciją pakeistų tik rinkoje atsiradę įvairūs alternatyvūs pensijų produktai, kurie būtų siūlomi visos Europos mastu.

Neramina nesibaigiančios reformos

Vis dėlto, pareiškimai apie didelius pensijų fondų administravimo mokesčius įtikina ne visus. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Ekonomikos inžinerijos katedros profesorė Daiva Jurevičienė sako, kad ją labiau neramina dažni įstatyminiai pakeitimai, liečiantys II pakopą, bei būtinybė įsigyti anuitetą.

„Bent jau aš nepastebėjau, kad mokesčiai suvalgo prieaugį. Bet kodėl II pakopoje yra nustatytos pinigų ribos, kada man gali būti išmokami visi pinigai, o kada privalau įsigyti anuitetą? Mane ta dalis neramina. Juk jeigu žmogus investuoja, tai, manau, kad kalbame apie sąmoningą asmenį“, – įsitikinusi D. Jurevičienė.

Pagal nuo šių metų įsigaliojusią pensijų reformą, anuitetą (periodinė pensijų išmoka, mokama iki mirties) yra privaloma įsigyti tiems II pensijų pakopos dalyviams, kurie sukaupė daugiau nei 10 tūkstančių eurų.

REKLAMA

„Natūralu, kad III pakopa daug laisvesnė, o su jos pinigais, ką noriu, tą ir darau. Bet ji visiškai nebuvo populiarinama. Žinoma, aš suprantu požiūrį, kad neva tu nematai tų pinigų, kurie pervedami į II pakopą, o į III-ąją reikia pervesti atskirai“, – vieną iš II–osios pakopos populiarumo priežasčių išskyrė VGTU profesorė.

Neindeksuojama, bet 

Kai kurie pensijų fondų kritikai primena, kad privačios pensijos, skirtingai nei gaunamos iš „Sodros“, nebus indeksuojamos įsigijus anuitetą. Todėl tokiu būdu jų vertė, kainoms neišvengiamai augant, tik mažės, kai valstybinių po truputį bus didinama. Tačiau pensijų fondo valdytojo „INVL Asset Management“ atstovai tikina, kad ne viskas taip paprasta.

„Jei žmogus gaus periodinę išmoką, kuri mokama sukaupus nuo 3 iki 10 tūkst. eurų, ji bus mokama iš pensijų fondo, kuriame laikomos lėšos bus ir toliau investuojamos, taip, tikėtina, išvengiant nuvertėjimo.

Na, o jei žmogus pasirinks standartinį anuitetą, kuris mokamas sukaupus nuo 10 iki 60 tūkst. eurų, jo sukaupta suma bus pervesta „Sodrai“. Pastaroji mokės išmokas iki gyvenimo pabaigos.

Galiausiai, pasirinkus atidėtąjį anuitetą, 85-90 proc. žmogaus sukaupto turto liks pensijų fonde ir bus išmokama periodinėmis išmokomis iki 85 metų. Likusią turto dalį vėliau išmokės „Sodra“ iki gyvenimo galo“, – aiškino „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė Dalia Kolmatsui.

Kitaip tariant, jeigu bus pasirinktas išmokų būdas, kai lėšos lieka pensijų fonde ir iš jo yra išmokamos periodiškai (atidėtojo anuiteto ir periodinių išmokų atveju), jos bus ir toliau investuojamos. Tokiu būdu, teoriškai, egzistuoja tikimybė uždirbti papildomai, o tai leistų kompensuoti pinigų nuvertėjimą.

REKLAMA

Siūlo atsidėti bent dešimtadalį 

D. Kolmatsui taip pat atmetė kritiką dėl didelių pensijų fondų valdymo mokesčių.

„Lietuvoje antros pakopos pensijų fondai gali taikyti tik vieną – turto valdymo mokestį, o maksimalus jo dydis nuo 2018 iki 2021 metų bus sumažintas per pusę – nuo vieno iki pusės procento. Vertinant su analogiškais produktais rinkoje, šis mokestis bus bene mažiausias“, – teigė „INVL Asset Management“ atstovė.

Ji pažymėjo, kad nors II pakopoje yra daugiau išmokų sąlygų, tačiau taikomas vienintelis ir bene mažiausias rinkoje tarp analogiškų produktų administravimo mokestis. Be to, kaupiant didelėmis sumomis – sulaukus pensinio amžiaus ir sukaupus per 60 tūkstančių eurų, šią sumą viršijanti suma gali būti išmokama vienkartine suma.

Pasak D. Kolmatsui, norint sukaupti rekomenduojamą 80 proc. sumą pensijai lyginant su ligtolinėmis pajamomis, reiktų derinti kaupimą antroje ir trečioje pakopose. Tai esą ne tik leidžia skirti kaupimui rekomenduojamą sumą – bent 10 proc. pajamų, bet ir pasinaudoti valstybės paskatomis.

Zita
2019-02-19 09:38:15
Man nesuprantama,dirbam,ariam,išlaikom belekiek snukiavaizdžių,galą su galu duriam,liekam be sveikatų,už kurią kai kada mokame ir turim kaupti,ką mes nenusipelnėm senatvės pensijos?! Dar visokių apribojimų prisimąsto!uždirbau stažą,būkit malonūs duokit atsipūsti!sako juk šuns balsas į dangų neina...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Krivis 2019-02-28 13:35:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaupiau 2+2+2, dabar pakeitė, nors kai norėjau ankščiau to neleido padaryt.nutraukiau viską, gryžau į Sodrą, nes valdžia dar N kartų keisis ir tvarką keis. Kaip gali pasitikėti valstybe, jei ji nors ir buvom pasirašę sutartį bet ją nutraukė ir išvartė taip, kaip jai reikia...   ATSAKYTI
Ria 2019-02-21 16:25:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl gi mūsų protingoji valdžia nepradeda kaupti rezervo ateities pensininkams,jeigu jau dabar prognozės, tokios liūdnos į ateitį.Žmogus dirba visą gyvenimą,valstybė nuoskaičiuoja mokesčius ,o tuomet kai jis nepajėgs dirbti ,matys baronkos skylę...Taigi
valdžiažmogiai nešvaistykit vėjais mokesčių mokėtojų pinigų,o geriau pasukit galvas,kaip sukaupti rezervą,jį protingai investuoti ir iš tų pinigų pridurti senjorams,lenkusiems nugarą, visą gyvenimą ,valstybei.


   ATSAKYTI
aras 2019-02-21 06:15:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas tu pensiju negaus.tai apgaudinejimas zmoniu.buvome tarybu sajungoje dabar europos sajungoj..tai kur matote laisva lietuva m..apgavo mus tam kad gyventi galetu seimas prezidentura.tai kam zmonems reikejo saugoti seima .ne lietuva jus saugojote o seimunus.o paskui mus pardave europai.ateme litustu.anksciau buvo rublis dabar euras.ar nejuokinga.po 10 metu ir veliavos neturesime   ATSAKYTI
Kerpė 2019-02-28 13:39:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šeimą reikia išsaugoti, nes kas gimdys vaikus jei Žiobienės chebra juos atiminės ir gräžinti nenorės? Kaip norit, bet anoj santvarkoj vedžiau, po 2mėnesiu gavau šeimyninį bendrabutį ir algos užteko šeimai išlaikyt...  
Xx 2019-02-20 06:52:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Grečiau ta pidaru šali susprogdindintu   ATSAKYTI
Teise 2019-02-19 22:07:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko čia daryti a taip ar anaip vis vien ubagai būsime..    ATSAKYTI
Ne 2019-02-26 20:41:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nebusime...  
Neopy 2019-02-26 20:43:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nebusime ;)  
Zidre 2019-02-19 21:56:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patrankos nedaugiau...    ATSAKYTI
Kole 2019-02-19 21:52:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar galite kas jai turite patranka visa seima .... Negi būsime kaip tie šunys kariami priprasti...    ATSAKYTI
Kostas 2019-02-19 21:12:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Isrinkit konseervatorius sumazins ir dabartines pensijas kaip padare kubilius
Kaip anukas per zines snekejo konstitucinis teismas reikia laikytis o kai jie sumazino konstitucija buvo poxui
O dabar reikia laikytis istatimu kol prieis prie valdzias grausit barankas skyle   ATSAKYTI
Nusivilusi 2019-02-19 21:12:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
JAU VIEN TAI, KAD NEGALIMA ATSIIMTI VISOS SUKAUPTOS SUMOS IŠĖJUS Į PENSIJĄ JAU PARODO KAD NEGALIMA, NEREIKIA DALYVAUTI TOKIOJE AFEROJE. VISOKIE ANUITETAI EILINĖ APGAULĖ!    ATSAKYTI
Jo( 2019-02-19 19:41:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nebus nei lietuvos nein liėtuviu po 20 metų kokios dar pensijos atsibuskit iš letargo miėgo   ATSAKYTI
Kaunas 2019-02-19 14:09:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Netikiu nors tu ką,pasitikėti neverta,pirmiausia dalį įplaukų suvalgys administravimas,per tiek metų keisis ne vieną kartą pragyvenimo lygis,tuos pinigus pasisavins gudresni.O kai sulauksit pensijos gausit kas liks.   ATSAKYTI
Simas 2019-02-19 10:12:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Išsirinkti tokį kaip skverelyje y prezidentus.ar tą ūkininką.ir pensijų nematysit.tokie jau jie durnelei yra   ATSAKYTI
Zita 2019-02-19 09:38:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Man nesuprantama,dirbam,ariam,išlaikom belekiek snukiavaizdžių,galą su galu duriam,liekam be sveikatų,už kurią kai kada mokame ir turim kaupti,ką mes nenusipelnėm senatvės pensijos?! Dar visokių apribojimų prisimąsto!uždirbau stažą,būkit malonūs duokit atsipūsti!sako juk šuns balsas į dangų neina...   ATSAKYTI

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: 20-metei vėžys smogė jau du kartus
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: 20-metei vėžys smogė jau du kartus
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
REKLAMA
Andrius Ufartas/Fotobankas
Lenkijoje užfiksuotas paukščių gripas plinta ne tik pačioje Lenkijoje – židiniai taip pat užfiksuoti Slovakijoje, Rumunijoje ir Vengrijoje. Nors ūkiai praranda daug paukščių, ...
Seimas (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Šių metų rudenį vyksiantys parlamento rinkimai valstybės biudžetui kainuos per 12 mln. eurų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino jų sąmatą – 12,395 mln. eurų. ...
Remigijus Šimašius (nuotr. stop kadras)
Šiais intensyvaus gyvenimo laikais esame priversti būti mobilūs: tikslą norime pasiekti kuo greičiau, o asmeniniai automobiliai, kurių šiemet „Regitroje“ užregistruota beveik 2 ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ Grigiškėse
Įtarimai dėl galimos taršos į Kuršių marias pareikšti įmonei „Grigeo Klaipėda“ ir trims jos darbuotojams, vienas jų – buvęs įmonės direktorius.  „Šiai dienai pareikšti ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Siekiant į Lietuvą pritraukti didelių investicijų, siūloma atleisti nuo pelno mokesčio įmones, investavusias ne mažiau kaip 30 mln. eurų ir sukūrusias mažausiai 200 darbo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: 20-metei vėžys smogė jau du kartus
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: 20-metei vėžys smogė jau du kartus
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
Girto vairuotojo kelionė Šiauliuose: praskriejo sankryžą degant raudonai, kliudė žmogų
DABAR RODOMA
Girto vairuotojo kelionė Šiauliuose: praskriejo sankryžą degant raudonai, kliudė žmogų
DABAR RODOMA
Tragiška sutuoktinių mirtis Kauno rajone: aiškėja lemtingo įvykio detalės
DABAR RODOMA
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Elgesys pašiurpino – Šiauliuose rado pakartą šunį
DABAR RODOMA
Nelaimė Kaune – vyrą partrenkė, kol taisė automobilį šalikelėje
DABAR RODOMA
„Peugeot“ salto sostinėje: atsitrenkęs į stulpą vertėsi aukštielninkas
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone: BMW vairuotojas apie partrenktą žmogų suprato ne iš karto
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų