Vyriausybė šiandien svarsto įstatymo projektą, kuriuo siekiama žemės ūkyje ir miškininkystės srityje pasiteisinusį projektą pritaikyti ir namų ūkio paslaugoms. Kitaip tariant, pavyzdžiui, už trumpalaikę vaikų priežiūrą ar namų tvarkymą būtų atsiskaitoma išrašant kvitus ir priskaičiuojant socialinio draudimo mokestį.

Finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė komentuoja, kad Finansų ministerija Vyriausybės pasitarime siūlys iš esmės pritarti Seimo narių Kazio Starkevičiaus ir Edmundo Pupinio parengtam įstatymo projektui, kuriuo siūloma įgalinti paslaugas pagal paslaugų kvitus teikti ne tik žemės ūkio ir miškininkystės srityje, bet ir namų ūkio srityje.

REKLAMA

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, jog daugelis vienkartinių ar trumpalaikių namų tvarkymo, vaikų priežiūros, neįgaliųjų globos paslaugos teikiamos nelegaliai, paslaugų gavėjai už paslaugas atsilygina grynaisiais, nemokant jokių mokesčių.

Pagal supaprastintą įdarbinimo tvarką naudojant paslaugų kvitus, gaunantis paslaugą žmogus už kiekvieną paslaugas per mėnesį teikusį asmenį turi sumokėti „Sodrai“ privalomojo sveikatos draudimo įmokas – 9 proc. nuo per mėnesį kiekvienam paslaugas teikusiam asmeniui apskaičiuoto atlygio sumos.

„Kai darbuotojas baigia numatytus darbus, darbdavys baigia pildyti paslaugų kvito egzempliorius. Iki galo užpildytą antrąjį egzempliorių jis grąžina darbuotojui, o pirmąjį saugo.

Pagal paslaugų kvitus tas pats žmogus pas vieną darbdavį per metus gali dirbti 60 dienų, o pas du – 90 darbo dienų. Šiuo metu panašaus pobūdžio teisiniai santykiai namų ūkio srityje nėra reglamentuojami. Namų ūkio srityje trumpalaikio pobūdžio darbams asmenys samdomi sudarant darbo sutartis, taikomi visi Darbo kodekso reikalavimai“, – rašoma parengtame projekte.

Tiesa, vadovaujantis paslaugų pagal kvitą teikimu, gali galioti ir gyventojo pajamų mokestis (GPM).

„Jeigu gyventojo per mokestinį laikotarpį gautų pajamų suma viršija 1750 eurų sumą, šį dydį viršijanti suma apmokestinama taikant GPMĮ 6 straipsnyje nustatytą 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Kadangi šios pajamos priskiriamos B klasės pajamoms, pajamų mokestį nuo 1750 eurų viršijančios sumos turi susimokėti pats gyventojas, metams pasibaigus iki gegužės 1 d.“, – informuoja VMI Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė.

REKLAMA

Parlamentaras: krizės momentais šis įstatymas iš šešėlio ištraukė daug žmonių

Seimo narys ir projekto iniciatorius konservatorius Edmundas Pupinis tikina, kad kvitų naudojimas žemės ūkyje ir miškininkystėje itin pasiteisino. Tie, kurie negalėjo įsidarbinti arba dalyvauti kokiose nors bedarbių programose, jiems buvo sudarytos sąlygos eiti padirbėti trumpalaikius darbus, pavyzdžiui, padedant sodinti miškus.

„Tai ne naujas įstatymas, o kuris pasiteisino. Krizės momentais tas įstatymas iš šešėlio ištraukė daugiausia žmonių. Galima užsimerkti ir sakyti, kad nu va, dirba nelegaliai, bet galima sudaryti galimybes, gal iš pradžių siauresnes, po to platesnes. Tų darbų ratas atskiru vyriausybės nutarimus bus įteisintas“, – tv3.lt sako E. Pupinis.

Finansų ministerijos paruoštame projekte įrašyta, kad paslaugomis namų ūkio srityje būtų laikoma laikino pobūdžio arba vienkartinės paslaugos, kurių teikimui nereikalingi specialūs įgūdžiai, kvalifikacija, leidimai, pažymėjimai ir kursai, pavyzdžiui: namų tvarkymas, valymas, vaikų ar neįgaliųjų asmenų priežiūra, sodo namelių bei teritorijų tvarkymas, sodo ir daržo priežiūra mėgėjiškame sode ir kitos, kurių sąrašą dar turės tvirtinti Vyriausybė.

„Obuolių skynimas taip, važiavimas su traktoriumi ne, kadangi ten jau reikia pažymėjimo. Tačiau čia bus subtilesni dalykai nei žemės ūkyje, reikės nustatyti kam, koks pažymėjimas reikalingas. Gal auklė kokio papildomo kurso išklausyti, ar pedagoginis išsilavinimas turėtų būti, bet čia aišku daugiau žmonių reikalas ir čia jau komitetuose būtų galima apsvarstyti“, – nurodo Seimo narys.

REKLAMA

Edmundas Pupinis ir Kazys Starkevičius (nuotr. Fotodiena.lt/Roko Lukoševičiaus)

Edmundas Pupinis ir Kazys Starkevičius (nuotr. Fotodiena.lt/Roko Lukoševičiaus)

Pasak E. Pupinio, tai būtų tarsi minimali darbo sutartis, leidžianti formalizuoti santykius – būtų gerai ir paslaugos gavėjui ir tam, kuris suteikia.

„Įsileidi į namus žmogų ir jokio įrodymo nėra, kad jis pas tave dirba apskritai, jokios atsakomybės. Tai didžiulės problemos.

Anksčiau kaip ir norma buvo: pasisamdai kažkokį žmogų slaugyti ar prižiūrėti, duodi grynais ir nekildavo klausimų, bet deja, kuo toliau, tuo labiau klausimai kyla, ar einame prie to, kad tas nelegalus darbas būtų tvirtinamas. Tai čia viena tų formų, kada atsiskaitymas grynais, bet atsižvelgiama ir į dirbančiojo interesą. 9 proc. dalis nuo tos sumos atiduodama į sveikatos draudimą, tai kai jis gauna grynuosius ir kvitą, jis yra legalus darbuotojas, tam kuris samdo. Veikla legalizuota“, – pasakoja politikas.

Analitikas: bus brangiau, bet tai galimybė pasitraukti iš šešėlio

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) viceprezidentas analitikas Vytautas Žukauskas tv3.lt komentuoja, kad šis būdas palengvins kelią tiems, kurie nori gauti bei teikti paslaugas legaliai. Žinoma, už kiekvieną suteiktą paslaugą asmeniui reikės sumokėti 9 proc. socialinio draudimo įmoką.

„Nieko nėra pigiau nei šešėlinė veikla, nes tu iš vis mokesčių nemoki. Žinoma, kad jei pereini nuo nelegalios veiklos prie legalios, tai ji pabrangsta.

Tai čia toks atvejis, įsivaizduokime, kad samdau namų tvarkytoją, ir susitariu visada grynais mokėti – už vieną apsilankymą 30 ar 40 eurų. Tai jei pereiti nuo tokių santykių, iš karto atsiras plius 9 proc. mokestis. Jei namų tvarkytoja sakytų, kad noriu lygiai tiek pat į rankas gauti, tai paslaugų gavėjui pabrangtų tokia paslauga.

REKLAMA

Bet reikia suprasti, kad alternatyva jos darbui būtų daug brangesnė, jei reikėtų samdyti pagal darbo sutartį, Darbo kodeksą ir pan., tada žinome, kad ne 9 proc., o 40 proc., reikėtų mokėti. Ir tai yra prielaida, kad dalis tų žmonių, kurie samdo, bet nori legaliai veikti, jiems tas mokestis nebus barjeras“, – mano V. Žukauskas.

Vytautas Žukauskas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas (nuotr. asm. archyvo)

Vytautas Žukauskas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas (nuotr. asm. archyvo)

Pasak jo, šešėlinė ekonomika atsiranda tada, kai legaliai veikti būna per brangu ar susiduriame su biurokratinėmis kliūtimis. Tad sprendimas paprastinti būdą, kaip veiklą legalizuoti, o ne siekti bausti – sveikintinas. Tiesa, ekonomistas pripažįsta, kad nenorės mokėti mokesčių, tas ir toliau jų nemokės.

„Aš, kaip ekonomistas, kuris dirba su šešėline ekonomika, matau tai, kaip gerą kryptį. Bent jau kažkokia dalimi pereinama nuo mąstymo, kad vienintelis būdas, kaip tvarkyti šešėlį yra visus gaudyti ir bausti ir pan., ko rezultatas būna, kad žmonės susitaria grynais ir viskas.

Tie kurie visiškai nenori mokėti nė tų mažesnių mokesčių ir toliau darys tą patį – atsiskaitys grynais. Kaip ir dabar nesugaudo ten tų namų tvarkytojų, kur tiesiog atsiskaito grynaisiais pinigais, taip ir dėl šio įstatymo neatsiras didesnė galimybė kontroliuoti. Šis įstatymas ne apie kontrolę. Veikiau sakoma, kad gerai, jūsų visų nesugaudysim bet tikim jūsų gera valia ir, galbūt, dalis jūsų apsvarstysit galimybę legalizuotis ir gyventi kaip atsakingi piliečiai ir mokėti mokesčius“, – sako analitikas.

 

Vaclovas
2017-11-29 11:24:09
Klausimas tada yra toks: ar žmogus atlikęs paslaugą ir legaliai paėmęs pinigus, bei už jį sumokėjus 9% sodrai bus socialiai draustas, ar jis galės naudotis nemokama medicina, ar jis gaus ligos pašalpą susirgus? Šiaip tai pareiga mokėti mokesčius būtų pajamas gaunančiam, o ne mokančiam asmeniui, bet pas mus viskas antraip...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
. 2017-11-29 19:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šešėlį naikina :-) , artistai:-), kiekvienam netgi paprastam zmogui aišku kur ieškoti tikrojo šešėlio ir rasti ji 100%, nejaugi mes mokam mokesčius ir išlaikome tokius “bukus” valstybes atstovus, atitinkamas valstybines įstaigas , nieko nereikia toli ieškoti reikia tik noro ir iš tikrųjų dirbti Lietuvai ir Lietuvos žmonėms , paprastas iš paprasčiausiu būdu idarbinti į įtartina įmone žmogų ir viskas bus visiškai aisku ir sutvarkyta, iš kur gauti tuos įtarimus - mes jums mokame didžiulius mokesčius dirbkite brangieji o ne suverskite tiems patiems mokesčių mokėtojams savo darbą (Mol jus praneškite o mes sutvarkysime)po velniu galų gale - mokesčių mokėtojas išlaiko juos ir dar turi dirbti jų darbą . Būtent čia yra pagrindinis seselis nesantis pačius didžiausius nuostolius valstybei, bet panašu , kad niekam neidomu, padariau įvaizdį , kad dirbu ir viskas Ok ir taip jau daugelį metu nuo pat pradžių mūsų nepriklausomybės ir kuo toliau tuo blogiau....   ATSAKYTI
Nuomone 2017-11-29 17:57:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blogiausia, kad ne nuo to galo pradeda, nes zuvis genda nuo galvos, o didziausias seselis yra valdzioje, ten reikia pradeti tvarkyti, todel zmones ir pyksta, ir bega, nes visur daromos NESAMONES!!! Isaiskinau? Ir niekas cia nepades, nes ne nuo to galo pradeda daryti tvarka, negi neaisku?    ATSAKYTI
Saulius 2017-11-29 13:17:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Keisti tie Lietuvos žmogeliukai:
Nuolat burzgia, kad valdžia nieko nedaro;
Pagaliau išsirinkome žmones, kurie bando įgyvendinti savo rinkiminius pažadus ir pradeda kažką daryti, tai tuojau jų pusėn pasipila kaltinimai, kad ne taip daro, ne nuo to galo pradeda ir pan. Tai gal leiskim jiems bent pabandyti ir parodyti tų bandymų rezultatus, o tada jau galėsime rinktis: eiti dar toliau ar grįžti prie soc.demų, dėl kurių neveiksnumo emigravo pusė Lietuvos, ar ne?
KANTRYBĖS, RAMYBĖS IR SĖKMĖS MUMS VISIEMS !!!   ATSAKYTI
Matąs 2017-11-29 12:08:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Šitoje valdžioje, kaip niekad, daug prisirinko psichiškai neįgalių ir "tikrų" lietuvių.   ATSAKYTI
Jo jo 2017-11-29 12:01:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai čia didžiausias "šešėlis" su kuriuo reikia kovoti? Čia didžiausi šešėliniai pinigai? Čia vadinasi kova su šešėline ekonomika? Tai dar vienas puikiausias pavyzdys, kaip vaizduojama, kad valdžia "dirba". Ir visas tas "darbas" (kaip ir visada) - kuo labiau prispausti pačius neturtingiausius, išsunkti iki galo. Kur tikras "šešėlis", ten jokių pokyčių nevyksta it nevyks.   ATSAKYTI
senė 2017-11-29 11:53:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam iš ubago lazdą atiminėti, gal geriau paieškoti ''Masiulių'' su dėžėmis prikrautomis ...Ir vėl ne nuo to galo pradeda.   ATSAKYTI
Nu jo 2017-11-29 11:26:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiems LR piliečiams privaloma tvarka įsigyti po kasos aparatą ir nuolat visur nešiotis, nes be kuriuo momentu gali tekti spausdinti čekį... Ir šešėlio nėra.   ATSAKYTI
Vaclovas 2017-11-29 11:24:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimas tada yra toks: ar žmogus atlikęs paslaugą ir legaliai paėmęs pinigus, bei už jį sumokėjus 9% sodrai bus socialiai draustas, ar jis galės naudotis nemokama medicina, ar jis gaus ligos pašalpą susirgus? Šiaip tai pareiga mokėti mokesčius būtų pajamas gaunančiam, o ne mokančiam asmeniui, bet pas mus viskas antraip...   ATSAKYTI
Senė 2017-11-29 11:51:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kam tą sodra, jei pensijos tik ''tatai'' geros, o pas gydytoją vistiek turi neštis...  
vidma60 2017-11-29 11:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Štai jums dar vienas "gudrus" "kolūkiečių" sumastymas. Teks iš kaimyno reikalaut pinigų už automobilio pastūmimą ryte. Tik jei nesi VMI įsiregistravęs ir neturi kasos aparato, kaip jam atspausdinsi kvitą?   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Spaudos konferencija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvos ekonomikai Kinijoje ir Šiaurės Italijoje siaučiančio koronaviruso pasekmės bus jaučiamos, sako finansų ministras Vilius Šapoka. „Lietuvai tos pasekmės bus bet kuriuo ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Koronavirusui toliau sėjant mirtį Kinijoje, lietuviai masiškai atšaukia keliones ne tik į šią šalį. Gerokai mažiau, kaip sako kelionių organizatoriai, norinčiųjų vykti į ...
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Dar besimokančiam ar mokslus jau baigusiam jaunimui visuomet kyla klausimas, kokį darbą pasirinkti. Ieškant darbo paprastai svarbiausiu kriterijumi tampa atlyginimas, tad ...
Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)
Koronavirusas smogia ne tik žmonėms, bet ir ekonomikai. Šio viruso pasekmes mes dar tik pajusime. Kadangi Kinija vadinama pasaulio fabriku, jau dabar daug kam pasaulyje pradeda ...
Koronavirusas Italijoje (nuotr. Scanpix)
Italijoje plintant koronavirusui, uždaryti kai kurių Šiaurės Italijos vietovių paštų skyriai, todėl iš jų ir į juos nebus siunčiamos siuntos. „Iki atskiro pranešimo nebus ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų