Lietuvoje bręsta diskusija, ar turėtų prekybos centrai dirbti per didžiąsias metų šventes – Kalėdas bei Naujuosius. Kol kas iniciatyvą išreiškia tik vienas prekybos tinklas, o įpareigoti elgtis visus taip pat galėtų tik įstatymas.

Darbas per šventes (nuotr. 123rf.com)

Darbas per šventes (nuotr. 123rf.com)

Prekybos tinklas „Norfa“ šiais metais dar prieš Velykas paskelbė, jog nedirbs iš viso šv. Velykų sekmadienį. Tuo metu „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis kvietė prie šios iniciatyvos prisijungti ir kitus prekybininkus. „Manyčiau, kad yra datų, kurios apskritai turėtų būti „neprekybinės“, – tuomet sakė jis.

Tačiau kiti prekybos tinklai prie iniciatyvos neprisijungė: buvo uždaroma tik dalis parduotuvių, kitos dirbo sutrumpintu darbo laiku. Dabar iki Kalėdų likus daugiau nei mėnesiui, prekybos tinklas „Norfa“ vėlgi kviečia kitus prekybininkus jungtis prie iniciatyvos ir nedirbti pirmąją šv. Kalėdų bei Naujųjų metų dieną.

„Mes vienytis neraginame, mes tik siūlome. Visą laiką sakydavome, kad turime suteikti darbuotojams švenčių dienas. Gali būti, kad tai pakenks pelnui, bet turi suprasti ir pirkėjai, kad darbuotojai lygiai tokie patys žmonės ir nori tą dieną nedirbti ir kažkur nueiti. Daugiau pagarbos vienas kitam kaip visuomenė turėtume išlaikyti.

REKLAMA

Dabar kai pamąstom, juk pas mus nėra jokių išeiginių, jokių savaitgalių. Mūsų „Norfos“ vairuotojai dirba ir šeštadieniais, ir sekmadieniais, ir darbo dienomis, priklausomai nuo sudaryto grafiko. Nieko nesakau gydytojai ir taip dirba. Bet apsipirkti tikrai nėra ta būtinybė be kurios Kalėdų dienos neišgyvensi. Tuo labiau, kad Kalėdas reikia praleisti su šeima, o ne po parduotuves lakstyti“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja D. Dundulis.

Prekybos įmonių asociacija: svarbu, ko nori pirkėjai

Prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas tv3.lt sako, kad diskusijos šiuo metu asociacijos viduje apie tai nėra. Tačiau ji buvusi anksčiau, kuomet svarstyta nustatyti tam tikrą dienų skaičių, kuomet prekybos tinklai nedirbtų.

Pasak L. Vilimo, jeigu diskusija vėl kiltų, reikėtų ją vystyti ne tik tarp prekybininkų, bet ir tarp pačių vartotojų, vykdyti apklausas.

„Mums prekybininkams pagrindinis dalykas – pirkėjų patogumas ir jų poreikiai. Jei pirkėjų srautų tomis dienomis nebūtų, ar žmonės savo laiką skirtų apsipirkti šventėms iš anksto, viskas būtų kaip ir suprantama ir rizikos pažeisti pirkėjų interesus nebūtų. Bet vis dar vyrauja įpročiai įsigyti tam tikrus produktus švenčių dieną. Ir dėl to, jeigu norėtume keisti tokią taktiką reikėtų dialogo su pačiais vartotojais.

Manau, kad labai gerai, jog šiuo metu prekybininkas gali savanoriškai nusistatyti savo darbo laiką, nes paliekama teisė pačiam nuspręsti atsižvelgiant į savo verslo logiką, politiką, akcininkų požiūrius“, – sako jis.

REKLAMA

L. Vilimo teigimu, jau dabar stebint pirkėjų srautus kai kurie prekybininkai nusprendžia švenčių dienomis uždaryti tam tikras parduotuves.

„Bet yra kita pusė, jei kiti prekybininkai sulaukia to žmonių srauto, tada kyla klausimas, ar visiems reikia vieną taisyklę įvesti“, – prideda jis.

Kitose šalyse taipogi paplitusi praktika, kad parduotuvės priima individualius sprendimus. Pavyzdžiui, praeitais metais Didžiojoje Britanijoje per Kalėdų bei Naujųjų metų pirmą dieną nedirbo tokie prekybos tinklai kaip „Aldi“ ir „Lidl“, kitos dirbu trumpintu darbo laiku. Airijoje daugybė parduotuvių artėjant didžiosioms šventėms prailgina darbo laiką, o Kalėdų pirmą dieną nemaža dalis nedirba iš viso. Nyderlanduose taipogi didžioji dalis parduotuvių nedirba Kalėdų bei Naujųjų metų pirmą dieną.

Vienas lauke ne karys?

SEB banko vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda patikina, kad Kalėdų laikotarpiu prekybos apimtys yra didžiulės, tad net ir porai dienų uždarius parduotuves būtų galima pajusti apčiuopiamą nuostolį. Vis dėlto, nereikėtų atmesti, kad dalis prekių būtų nuperkama prieš šventes, ar po, kuomet parduotuvė atsidarytų.

Tad lieka pagrindinis klausimas, ar tam ryžtųsi visi prekybos tinklai. Mat vienam žaidėjui tokia iniciatyva gali greitai pasibaigti.

„Klausimas, pirmiausia, darbuotojų ir vartotojų interesai. Ir visada čia bus įtampa tarp šių dviejų grupių, kadangi darbuotojai būtų suinteresuoti turėti normalias šventes ir normaliai poilsiauti su savo artimaisiais. Tuo tarpu vartotojai norėtų turėti tą patogumą, kai kažką užmiršę galėtų greitai įsigyti norimą prekę.

REKLAMA

Šį klausimą galima spręsti mėginant derinti abiejų pusių interesus ir, kai kurių prekybos tinklų iniciatyva, yra pats tinkamiausias kelias surasti tą kompromisą. Tačiau su sąlyga, kad kiti prekybos tinklai taip pat įsitrauktų į iniciatyvą. Tada nereikėtų jokiam įstatymui leidėjui reglamentuoti tokių dalykų.

Bet, jei to nepavyksta padaryti, tas, kuris inicijuoja ir yra pasiryžęs parduotuves laikyti uždarytas švenčių dienomis atsiduria blogesnėje konkurencinėje padėtyje, nes kiti to nepadaro ir nepraranda kliento. Tai gal jam vieną kartą pabandžius, antrą kartą to nebenorės darytis. Reikėtų pažiūrėti kuo šiuo iniciatyva baigsis, jei kiti nesutiks ir ateityje reikėtų ieškoti būdo, kaip užtikrinti normalų poilsį žmonėms dirbantiems prekybos tinkluose“, – nuomone dalinosi ekonomistas G. Nausėda.

Susitarimas nedirbti gali būti traktuojamas kaip pažeidimas

LPIA vykdantysis direktorius L. Vilimas be to kelia klausimą, ar toks susitarimas tarp prekybos įmonių iš vis galima, ar Konkurencijos taryba to netraktuotų kaip pažeidimo.

Konkurencijos tarybos narė Jolanta Ivanauskienė tv3.lt atsako, kad ar dirbti per pirmą šv. Kalėdų ir Naujųjų metų dieną, ar ne, prekybininkai turėtų apsispręsti savarankiškai, atsižvelgdami į savo įmonės vertybes, socialinę atsakomybę, verslo planus ir kitas konkrečiam prekybininkui reikšmingas aplinkybes. Kitaip gali būti pažeista konkurencijos teisė.

„Visi verslo atstovai sprendimus dėl ūkinės veiklos, ateities planų turi priimti savarankiškai, nesitardami ir nederindami tokių savo sprendimų su konkurentais. Tokie susitarimai gali pažeisti konkurencijos teisę ir tuo pačiu vartotojų interesus. Pažeidimais gali būti pripažinti ne tik konkurentų susitarimai dėl kainų, bet ir dėl prekybos sąlygų, gamybos apimčių, inovacijų taikymo ir kt. Visais šiais atvejais dėl įmonių susitarimų nukentėtų vartotojai, kadangi jų pasirinkimas sumažėtų, kainos padidėtų ir pan.“, – komentuoja J. Ivanauskienė.

REKLAMA

Anot jos, jeigu saugant darbuotojų gerovę būtų svarstomas prekybos ribojimas, pavyzdžiui, draudimas vykdyti prekybą prekybos centruose tam tikromis dienomis, jis galėtų būti nustatytas tik įstatymu, įvertinus jo proporcingumą.

Lidl Lietuva“ dirbs trumpiau nei pernai, kiti – darbo grafikų dar nesudarė

Visgi panašu, kad prie iniciatyvos kiti prekybos tinklai kol kas nesvarsto prisijungti. Prekybos tinklas „Maxima“ tv3.lt teigia, kad jau kelerius metus iš eilės atliekamos pirkėjų apklausos rodo, kad jie pageidauja, jog įprastai jų lankomos parduotuvės bent dalį dienos dirbtų ir šventinėmis dienomis.

Šių metų darbo grafikas vis dar yra ruošiamas.

„Galiu patikinti, jog siekiame, kad mūsų darbuotojai šventiniu laikotarpiu galėtų kuo daugiau laiko praleisti su savo šeima ir artimaisiais. Sudarydami darbo grafikus stengiamės atsižvelgti į darbuotojų pageidavimus šventinėmis dienomis dirbti ar nedirbti – dalis darbuotojų švenčių metu dirbti nori, nes šventinėmis valstybinėmis dienomis darbas mūsų parduotuvėse yra apmokamas dvigubu tarifu. Taip pat šventinėmis dienomis parduotuvių darbo laiką trumpiname, o dalis parduotuvių nedirba visai“, – komentuoja „Maximos“ prekybos vadovė Lina Trinkūnienė.

Lidl Lietuva“ komentuoja, kad reikšmingai sumažins parduotuvių darbo valandas per kalėdinį laikotarpį – pirmąją Šv. Kalėdų, o taip pat ir Naujųjų metų dieną visos „Lidl“ parduotuvės nedirbs, tuo tarpu kitomis šventinėmis dienomis pirkėjus aptarnaus trumpiau nei įprastai.

Lidl Lietuva“ generalinis direktorius Radostin Roussev—Peine atkreipia dėmesį, kad daugybėje šalių per šventes parduotuvės nedirba, tačiau Lietuvoje tai vis dar neįprastas dalykas. „Šiais metais nusprendėme įvesti naują parduotuvių darbo laiko šventiniu laikotarpiu standartą Lietuvoje. Siekdami būti geriausiu darbdaviu, šiais metais savo darbuotojams sudarysime sąlygas daugiau laiko praleisti su artimaisiais šventiniu laikotarpiu, todėl „Lidl“ parduotuvės nedirbs arba užvers duris anksčiau, nei pernai. Tikime, kad pirkėjams didelių nepatogumų tai nesudarys ir jie palaikys mūsų tikslą“, — sako Radostin.

REKLAMA

Gruodžio 24 d. „Lidl“ parduotuvės Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje dirbs nuo 8 val. iki 18 val., kituose miestuose – nuo 8 val. iki 17 val. Šią dieną praėjusiais metais parduotuvės dirbo nuo 8 val. iki 18 val.  Gruodžio 25 d. visos „Lidl“ parduotuvės nedirbs. Šią dieną praėjusiais metais parduotuvės dirbo nuo 10 val. iki 18 val.  Gruodžio 26 d. visos „Lidl” parduotuvės dirbs nuo 10 val. iki 19 val. Šią dieną praėjusiais metais parduotuvės dirbo nuo 9 val. iki 20 val.  Gruodžio 31 d. visos „Lidl” parduotuvės Lietuvoje dirbs nuo 8 val. iki 19 val. Šią dieną praėjusiais metais parduotuvės dirbo nuo 8 val. iki 20 val.  Sausio 1 d. visos „Lidl“ parduotuvės nedirbs. Šią dieną praėjusiais metais parduotuvės dirbo nuo 10 val. iki 20 val.

„Iki“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė teigia, kad prekybos tinklo parduotuvių darbo laikas nustatomas atsižvelgus į pirkėjų apsipirkimo poreikius. „Matome, kad mūsų pirkėjams svarbu turėti galimybę apsipirkti švenčių dienomis, todėl per šias Šv. Kalėdų šventines dienas prekybos tinklo parduotuvės dirbs sutrumpintu laiku“, — sako ji.

„Rimi“ prekybos tinklo atstovė spaudai Giedrė Bielskytė taip pat teigia, kad kol nėra priimtas sprendimas dėl parduotuvių darbo laiko per šventes. Tai planuojama skelbti gruodžio pradžioje.

Vida
2017-11-06 17:01:29
Labai pritariu kad svenciu dienomis prekybos centrai nedirbtu
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Elena 2017-11-08 21:14:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TIKRAI GALĖTŲ NEDIRBTI PREKYBOS CENTRAI ŠVENČIŲ METU.VISI APSIPREKINA PRIEŠ ŠVENTES,O ŠVENČIŲ METU ATBĖGA NUSIPIRKTI DEGTINĖS AR ŠAMPANO. PREKYBOS CENTRŲ DARBUOTOJAI IRGI ŽMONĖS,JIEMS IRGI NORISI PABŪTI SU ARTIMAISIAIS IR PABENDRAUTI ŠVENČIŲ METU   ATSAKYTI
Jolanta 2017-11-07 16:23:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi mes zmones ir visi norime svesti sventes su artimajsiajs,kurie dirba parduotuvese.tajgi manau,kad valdzia turi suprasti tai ir metu sventemis duoti zmonem tajp pat pasvest. Pritariu 100%   ATSAKYTI
Stasys 2017-11-07 22:31:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gali dirbti. Bet reikia atlyginima mokėti kad darbuotojas nepavargtu darbe.  
loreta 2017-11-07 15:21:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
pritariu,kad nedirbtų   ATSAKYTI
Migle 2017-11-07 14:51:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu, darbotojai irgi nori sventes.   ATSAKYTI
Egle 2017-11-07 13:48:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu..   ATSAKYTI
Ina 2017-11-07 11:56:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu 100%.   ATSAKYTI
Audrone 2017-11-07 11:33:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu,visos parduotuvės turėtu nedirbti,yra pakankamai laiko apsipirkti prieš šventes   ATSAKYTI
Irena 2017-11-07 11:09:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai per didžiąsias šventes neturėtų dirbti prekybininkai, Tikrai, kad žmonės gali apsipirkti ir 2-3 dienom, Ir vasaros metu neturėtų Maxima dirbti iki 22 val, Ypač, kad miesto autobusai dažniausia kursuoja iki 22.00 val,   ATSAKYTI
Alina 2017-11-07 09:42:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sutinku, kad nedirbtu, nes jie tai pat žmonės, norisi su šeima   ATSAKYTI
ner 2017-11-07 08:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o jei kokia bobute liks be nupiginto surelio, ar koks dede nenusipirks bambaliuko aliuko? del pirkejo viskas :))))))) apsurdas :((((((   ATSAKYTI
Lėja 2017-11-07 08:33:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negi jie atsisakys pelno, pas mus taip nebūna...o Norfą šaunuolė!   ATSAKYTI
Mar. 2017-11-07 08:30:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal patys pradėkit per šventes neiti į parduotuves!Nebus pelno, tai jos ir užsidarys (jeigu tai ne pinigų plovykla).    ATSAKYTI
Regina 2017-11-07 08:18:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tikrai sutinku kad nedirbtu nes uztenka laiko susipirkti pries sventes    ATSAKYTI
Ryta 2017-11-07 08:07:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmoniu nuomuone visalaika skirsis nieko neatsitiks kad nedirbs tos parduotuves,visi apsierka prieš šventes aš už kad nedirbtu,kokie čia nuostuolei tokiom kainom kita diena atsipirks,reik ir i darbuotojus atsižvelgt taip pat nori su šeimomis švesti!   ATSAKYTI
Laima 2017-11-07 07:31:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sutinku kad nedirbtu   ATSAKYTI
Shakalas 2017-11-06 21:12:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilnai sutinku.    ATSAKYTI
Simona 2017-11-06 21:11:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu kad nedirbtu!!! tikrai imanoma apsipirkti anksciau, bet mielieji juk patys ir begam i tas parduotuves tai batono tai pieno vieton to kad padaryti sarasiuka apsipirkti or isvis savaigali ten neeiti!! jei zmones nesilankytu tomis dienomis apyvartos butu mazesnes tada zymiai didesne galimybe kad butu pvz sutrumpintas darbo laikas arba isvis nedirbtu!! bukim vieningi ir supraskim tuos zmones kurie ten dirba juk nesam jau tokia alkanuju tauta!!!   ATSAKYTI
Lili 2017-11-06 21:09:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai aisku ,kad nedirbti sventes yra sventes .Reikia but su seimyna.   ATSAKYTI
Vovere 2017-11-06 20:44:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siulau ir sekmadieniais nedirbti. Dievo isakymas : Sekmadieni - svesk !    ATSAKYTI
Virginija 2017-11-06 20:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bai gera mintis, juk ir ten dirbantys turi šeimas, artimuosius .Nesu prekybininkė bet esu UŽ .   ATSAKYTI

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
Remigijus Šimašius (nuotr. stop kadras)
Šiais intensyvaus gyvenimo laikais esame priversti būti mobilūs: tikslą norime pasiekti kuo greičiau, o asmeniniai automobiliai, kurių šiemet „Regitroje“ užregistruota beveik 2 ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ Grigiškėse
Įtarimai dėl galimos taršos į Kuršių marias pareikšti įmonei „Grigeo Klaipėda“ ir trims jos darbuotojams, vienas jų – buvęs įmonės direktorius.  „Šiai dienai pareikšti ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Siekiant į Lietuvą pritraukti didelių investicijų, siūloma atleisti nuo pelno mokesčio įmones, investavusias ne mažiau kaip 30 mln. eurų ir sukūrusias mažausiai 200 darbo ...
Gitanas Nausėda  (Fotobankas)
Lietuvos ekonomikoje pernelyg ilgai leista klostytis Laukinių Vakarų sąlygoms, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Atėjo metas pasakyti, kad padarėme klaidą pernelyg ilgai ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Į Kuršių marias „Grigeo“ nuotekos buvo pilamos visai ne per avarinį, o slaptą, būtent šiam tikslui skirtą, vamzdį. Tokias pareigūnų operacijos uostamiesčio bendrovėje detales ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Elgesys pašiurpino – Šiauliuose rado pakartą šunį
DABAR RODOMA
Nelaimė Kaune – vyrą partrenkė, kol taisė automobilį šalikelėje
DABAR RODOMA
„Peugeot“ salto sostinėje: atsitrenkęs į stulpą vertėsi aukštielninkas
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone: BMW vairuotojas apie partrenktą žmogų suprato ne iš karto
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų