(nuotr. Fotodiena.lt)

Ekonominė krizė yra bene geriausias laikotarpis imtis senokai atidėliotų permainų – taip pat ir asmeninės karjeros. Jau kitą savaitę Vyriausybė turėtų priimti sprendimą dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų, kurios leis dar daugiau gyventojų susigrąžinti pinigų, sumokėtų už įvairius mokslus.

Pagal dabar galiojantį įstatymą, nuolatinis Lietuvos gyventojas gavęs apmokestinamų pajamų, iš jų gali atimti sumas, sumokėtas už profesinį mokymą ar studijas, kuriuos baigus įgyjamas pirmas atitinkamas aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma atitinkama kvalifikacija. Tokia  nuostata galioja ir doktorantams.

Pataisomis siūloma iš šios nuostatos išbraukti žodžius „pirma“. Jeigu Vyriausybė joms pritars ir vėliau įstatymą priims Seimas, susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio bus galima už bet kurias (antras, trečias ir t.t.) profesines ar universitetines studijas.

Skaičiuojama, kad tai valstybės ir savivaldybių biudžetams atsieitų apie 2 mln. eurų per metus. Tokią sumą susigrąžintų gyventojai.

Kaip paaiškino Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), šiuo metu gyventojai susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio gali tuomet, kai moka už studijas, kurių metu įsigyjamas pirmasis aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma kvalifikacija, arba grąžina studijoms gautą paskolą. Jei studentas neturi galimybės pasinaudoti šia teise, už jį tai gali padaryti tėvai ar sutuoktinis.

REKLAMA

Taip pat mokesčio permoka gyventojams susidaro ir tais atvejais, kai pagal gyvybės draudimo sutartis savo, sutuoktinio, nepilnamečių vaikų arba vyresnių kaip 18 m. neįgalių vaikų naudai jie moka draudimo įmokas; pensijų kaupimo įmokas; palūkanas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 m. sausio 1 d.).

Šiais metais gyventojai pirmą kartą galės susigrąžinti dalį GPM už pernai sumokėtas sumas savo ar sutuoktinio naudai atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto (išskyrus daugiabučių modernizavimą) darbus; lengvųjų automobilių remonto; nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas.

Bendra visų atimamų išlaidų (t. y. gyvybės draudimo, II ir III pakopos pensijų fondų įmokų, palūkanų už būsto kreditą įmokų už profesinį mokymą ar studijas ir kt.) suma negali viršyti 25 proc. apmokestinamųjų pajamų.

Be to, gyvybės draudimo įmokų ir/ar įmokų į II ir III pakopos pensijų fondus išlaidų suma bet kokiu atveju negali viršyti 1500 eurų, o išlaidų suma už apdailos (remonto) darbus ir/ar auklių paslaugas – 2000 eurų.

Paprastai tariant, jeigu žmogus už profesinį mokymąsi arba kitas studijas sumokėjo 1000 eurų, o jo alga yra 2000 eurų neatskaičius mokesčių per mėnesį ir jis jokiems kitiems tikslams nesinaudoja gyventojų pajamų mokesčio lengvata, tai deklaravęs metines pajamas už mokslus jis galės susigrąžinti 200 eurų.

VMI duomenimis vien 2018 m. 32 853 Lietuvos gyventojai pasinaudojo mokesčio lengvata. Už mokslus jie iš viso sumokėjo per 33,8 mln. eurų, o susigrąžino per 5 mln. eurų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų