Lietuvoje bandymai blokuoti nelegalias filmų internetines svetaines primena kovą su vėjo malūnais. Nespėjus uždaryti vieną svetainę, internautus jau kviečia kita tokia pati. Specialistai skaičiuoja legalaus verslo negautas pajamas, o piratai klesti toliau.

(nuotr. 123rf.com)

(nuotr. 123rf.com)

Beveik prieš porą mėnesių užblokuotos internetinės svetainės filmai.in vartotojai gavo laiškus, kuriais kviečiami vėl jungtis prie svetainės, o nepavykus prisijungti, siūloma užeiti į kitą panašiai skambančią svetainę, kur vartotojai ras informacijos, kaip išspręsti techninius nesklandumus. Taip pat laiške rašoma, jog svetainę filmai.in galima lengvai pasiekti kitu adresu.

Intelektinės nuosavybės apsaugos centro (INAC) vadovas Vytas Simanavičius teigia, kad svetainių blokavimas yra viena neefektyviausių priemonių kovoti su piratavimu. Jo teigimu, labai paprastai galima sukonfigūruoti nustatymus, kurie leistų apeiti blokavimą. Vieną kartą tai padarius, visi blokavimai bus neveiksmingi. 

Be to, yra internetinių naršyklių, kuriose galima nustatyti, kad blokavimas neveiktų. Pati naršyklė turi nustatymus, kurie leidžia nepriimti blokavimo, nieko sudėtingo netgi nereikia daryti, tiesiog parinkti reikiamus nustatymus.

REKLAMA

Metas ieškoti kitokių priemonių

„Per ilgai užsižaidėme su blokavimais. Daugelis piratinių svetainių kūrėjų jau iš anksto ruošėsi blokavimui, tad apėjimus susikūrė iš anksto. O ir nubausti jie už tokius veiksmus nebuvo. Tai tik skatina toliau vykdyti ir plėsti veiklą“, – tvirtina pašnekovas.

Jo vertinimu, vienas patikimiausių būdų kovoti su piratais – monitoringas ir aptikto nelegalaus turinio šalinimas iš piratinių svetainių. Tačiau, anot V. Simanavičiaus, vykdant turinio monitoringą ir šalinant neteisėtai skelbiamus kūrinius susiduriama su kitomis problemomis:

„Egzistuoja daugybė teisių turėtojų. Trūksta vientisumo ir globalumo. Dažnai diskutuojama – ką Lietuva galėtų padaryti norėdama apsaugoti kūrėjus nuo internetinių piratų? Šis klausimas neteisingas. Būtina veikti ne vienos šalies ribose, bet globaliu mastu, nes internetas sienų neturi. Tiek piratinio turinio vartotojai, tiek platintojai gali laisvai naudotis užsienio serveriais.“

Taip pat, pasak V. Simanavičiaus, dar vieną meškos paslaugą atlieką viešumas. Vos pasklidus žiniai apie piratinių svetainių blokavimą, jų lankomumas išauga kone dvigubai. Netgi tie žmonės, kurie nesinaudoja nelegaliu turiniu ar net nežino šių blokojamų platformų, vis tiek užsuka pasižiūrėti, kas tai per svetainės. Ne paslaptis, kad dalis jų tampa vartotojais. Tad viešinimas šiuo atveju gali turėti blogąją pusę.

Piratai uždirba iki 2 mln. eurų per metus

Nelegalaus turinio platintojų verslas uždirba didžiulius pinigus. V. Simanavičiaus vertinimu, metinis jų uždarbis Lietuvoje gali siekti daugiau nei 2 milijonus eurų. O išlaikyti tokiai svetainei tereikia serverio ir darbuotojų, kurie ieškotų, siųstų, verstų ir įgarsintų filmus.

REKLAMA

Pagrindinis piratinių svetainių pajamų šaltinis – reklamos. Tačiau kyla klausimas, negi atsiranda įmonių, kurios nori reklamuotis nelegaliose svetainėse?

Anot pašnekovo, dalis jų net nežino, jog  reklamos atsiranda būtent tokiose  svetainėse. „Google“ algoritmai neatpažįsta svetainė piratinė ar ne, tad reklamos talpinamos atsižvelgiant į lankytojų lankomumą, svetainės populiarumą. O lankytojų srautu piratinės svetainės tikrai nesiskundžia.

Dar V. Simanavičius kviečia atkreipti dėmesį ir į platformos Youtube veiklą. Ji pristatoma kaip socialinis tinklas, kuriame žmonės gali dalintis įvairiais vaizdo įrašais, tačiau žvelgiant iš autorių teisių gynėjų pusės tiek „Youtube", tiek filmai.in verčiasi tam tikra prasme piratine veikla. Nemažai nelegalių filmų aptinkama ir minėtame socialiniame tinkle. Mokesčius Youtube moka, tačiau žalą irgi daro. Tad kol vienus pažeidėjus bandoma sugauti, kiti nevaržomi plečiasi.

Anot pašnekovo, šiuo metu virtualioje erdvėje vyrauja chaosas. Tiek nelegalaus turinio platintojai, tiek jo vartotojai gali labai lengvai išvengti atsakomybės už nelegalius savo veiksmus. 

Nuo nemokamo turinio sunku atprasti

„Visi žmonės labai mėgsta nemokamus dalykus. Be to, piratavimo niekas nemato, jeigu pats apie tai nepapasakoji. Nereikia jausti gėdos. Galima tiesiog nieko nesakyti viešai, o namie atsisėdus žiūrėti nemokamus filmus“, – vartotojų elgseną komentuoja „Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas.

Nelegalus turinys internete buvo pasiekiamas kelis dešimtmečius kol buvo susivokta, kad tokiu būdu apvagiami kūrėjai ir oficialūs platintojai.

REKLAMA

Todėl šiandien daugelis žmonių nesupranta, kodėl blokuojamos jų pamėgtos internetinės svetainės. Atsiranda netgi pasipiktinusių. Nemažai vartotojų tvirtina perkantys taškus ar kitais būdais susimokantys už publikuojamus filmus. Tačiau piratinėse svetainėse filmas nekainuoja nė 50 centų, tuo metu pas oficialius platintojus tenka mokėti nuo 3 iki 8 eurų. Šis kainų skirtumas ir vilioja vartotojus.

Pasak pašnekovo, apie 80 proc. piratinių filmų peržiūrų sudaro patys naujausi filmai. Antroje vietoje – kino klasika. 

„Tačiau yra epinių filmų, pavyzdžiui šiuo metu kino teatruose rodomas „Džokeris“. Žiūrint tokius filmus namuose, kompiuterio ekrane visai kitas įspūdis. Tokie filmai patys atspariausi piratams. Tačiau nuo šių labiausiai kenčia draminis kinas, kurį žmonės labai dažnai renkasi žiūrėti namuose, piratinėse svetainėse. Vis dėlto nepaisant skirtingų žanrų, visi filmai kuriami žiūrėti kino salėse“, – aiškina R. Bilinskas. 

Pašnekovas tvirtina, kad piratavimo problemą pirmiausia reikėtų spręsti šviečiant žmones. Edukacija – pagrindinė priemonė, kuri turi galios sumažinti ar netgi sustabdyti piratavimą. Žmonės turėtų suprasti, kad eidami į kino teatrą jie atiduoda pagarbą kūrėjams, leidžia jiems užsidirbti, o patys gauna kokybišką produktą. R. Bilinskas piratinių filmų garso ir vaizdo kokybę lygina su vakarykšte pica. Ji nė iš tolo neprilygsta originaliai kokybei. Tad vartotojas pats renkasi, kokios kokybės nori.

Pašnekovas tikisi, jog ilgainiui taps tiesiog nebemadinga žiūrėti piratinius filmus. Kuo labiau žmonės suvoks, kad už savo pramogas turi susimokėti, tuo daugiau kūrėjų tikės ir galės kurti. 

2019-12-15 21:33:33
Kai einu į kino teatrą, kažin kas daugiau uždirba: gamintojas/ kūrėjas ar Forum vienas? Aš už tai, kad būtų visiems prieinamas menas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ieva 2020-05-03 17:52:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai prisiregistravo pire filmai in   ATSAKYTI
As 2020-02-27 20:47:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Filmai.org ten pasidomekit, piktybines ir su virusais zinutes gaunamos. O ne kaltinkit, kur mokescius mokejo ir panasiai. Filmai.in gera svetaine, o folmai.org ne. Va kuom reikia pasidometi Lietuvos ir radijo valstybinei ymonei   ATSAKYTI
Jj 2020-02-16 18:42:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegu kas nors sukuria analogiskas legalias tokios kokybes paslaugas kaip piratu tai zmones mokes tuos 3-5 eurus. Dabar i kino teatra ejimui laiko palikta Lt dirbantiems nera. O kokybe kinoteatruose nepasakyciau kad kazkas jau tokio...   ATSAKYTI
Lol 2019-12-19 22:39:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pavydi, kad vis mazeja zmoniu, kurie ziuri telika arba i kino teatrus neina. Bet telike vis rodot kiekvienais metais ta pati per ta pati o i kino teatrus nevisi turi pinigu nueit kiekviena nauja filma paziuret. Peace xd   ATSAKYTI
:D 2019-12-19 03:30:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svetainės 2mln uzdirba, o kazin kiek uzdirba kurejai :D jiem tas kurinys sudo vertas, daugiausia uzdirba is reklamos kuria netgi piratinese svetainese gali pamatyt
Tegul mazina kainas uz filmus, ir maziau bus piratavimo, plese nezmoniskai ir tikisi visuomenes supratimo.   ATSAKYTI
Ignas 2019-12-16 23:42:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tie filmai kaip ir ne reikalingi,nėra laiko akis gadinti, yra rusu dokomentiniiai verta akis gadinti!    ATSAKYTI
Piratai 2019-12-16 16:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Padarykit saita, kur galėsi žiūrėti filmus nemokamai, peržiurėsi kelias reklamas, ir uždirbsit piratų pinigus. Kas blogai? O kas uždirba kaip teatre pražiūri 15min reklamos, sumoki už bilieta, o jeigu nori užkast būtinai turi pirkt iš jų.   ATSAKYTI
tai 2019-12-16 10:35:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man kompensacijos niekas nenori moketi uz prarasta laika ir sveikata bandant istverti trecia reklamos trunkancios 15min banga......10min filmas 15 min reklama......o gal eiti i kino teatra-ypac po straipsniu,kad valytojos randa net prisiktas vietas......gera filma tik namuose,o ne tarp benamiu su kukuruzais bandanciu mergas pakabinti ir svajojanciu atlikti gamtinius reikalus...issinuomokite pora triusiu su narvu ir imete zoles ir kukuruzu pasidekite salia kai ziurite filma per TV....jausites kaip sumokeje uz bilieta-smagaus vakaro   ATSAKYTI
Ona 2019-12-16 09:56:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Filmai.in senjorų paguoda.cia gali pasirinkti visokių filmų,nes per tv programas tik indiški,ir vis kartojami filmai.be to labai prasti įgarsintojai ypac per TV1.tiesiog rėzia ausį   ATSAKYTI
Pelno internete galimybė 2019-12-16 09:54:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš uždirbu gerą atlyginimą iš namų 5394 - 7285 dolerius per savaitę, kas yra neįtikėtina, mažiau nei prieš metus buvau bedarbis siaubingoje ekonomikoje. Kiekvieną dieną dėkoju Dievui, kad turėjau palaiminimą gauti šias instrukcijas, ir dabar mano pareiga yra sumokėti už jas ir pasidalyti su visais. tiesiog sekite šią svetainę ...

...............>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Aleksasa 2019-12-26 23:56:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Заработаешь еще больше я среагировал   
Vyga 2019-12-16 08:15:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ką aš turiu skaityti titrus ar žiūrėti filmą ir be to lietuviai nemoka filmų įgarsinti kad ir koks filmas drama ar kovinis jis turi vaizdingai įgarsintas būti kaip aš angliškai nesuprantu Žiuriu tik rusų igarsintus   ATSAKYTI
Luna 2019-12-16 07:37:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sveiki, man nepatinka žiūrėti filmų įgarsintų lietuvių kalba, nes vertimas neatitinka originalaus teksto ir skamba keistai.   ATSAKYTI
Rr 2019-12-16 06:32:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ka gandragalvi siulai visa lietuva paversti koncentracijos stovykla   ATSAKYTI
donau 2019-12-16 00:24:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai jau čia įdomu žiūrėti lietuviškai įgarsintą užsieninį filmą kokiame formum cinema...   ATSAKYTI
Internet Anonymous 2019-12-16 00:07:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu blokuokit kaip blokuojat, musm tinka. Jūs padarot savo darbą, o mestoliau naudojamės, no problem. Peace.   ATSAKYTI
ateivis 2019-12-15 23:15:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei eitu visi i filmus - bilietu kainos iskiltu iki minimalios menesines algos lietuvoje. Kurkit gerus filmus ir biedni neliksit! uzteks pilnai paramos is tu kurie juos remia eidami i sales. Visi kas ruro proga naudojasi pasipelnyti, todel gerai, kad tokie nemokami saitai egzistuoja.   ATSAKYTI
ateivis 2019-12-15 23:17:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
*gauna proga .  
PiratasPerPrievarta 2019-12-15 23:12:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Be to, kad kino teatre spalvos išblankę, o per didelį ir gerą kompo/tv ekraną jos puikios, tai dar kino teatre filmo ir neatsisuksi atgal jei ką praleidai, o namuose žiūrėdamas gali tą padaryti.

Internetas 2:0 Kino teatras   ATSAKYTI
PiratasPerPrievarta 2019-12-15 23:09:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man per didelį kompo ar TV ekraną filmas daug smagiau žiūrisi nei kino teatre. Visad į kino teatrą nuėjęs jaučiuosi išmetęs pinigus (kas kelis metus nueinu pasižiūrėti ar kažkas patobulėjo). Jei filmo kokybė ne su kamera kino teatre perfilmuota, o BluRay ar jo rip'as, kino teatras man prieš jį visada nublanksta. Visos spalvos išblankę tame teatre. Tai mano atveju tas ponas Bilinskas visiškai skiedžia. O visiems antipiratams - prašau padarykit subscribtion tipo paslaugą, kuriame būtų VISI filmai ir serialai (kaip kad muzikai yra Spotify (už jį moku)), mielai mokėčiau iki 20 eur/mėn. Dabar tų filmų/tv subscribtion paslaugų priviso, bet visas turinys išmėtytas per juos, nemokėsi už penkias prenumeratas po 5-12eur/mėn. Ne tik dėl to kad brangu, bet ir nepatogu. Kol to nesupras filmų/serialų kūrėjai, tol piratavimas klestės. P.S. Jei kalbam tik apie filmus, tai paskutiniu metu jei 1 filmas per metus yra vertas dėmesio - jau sėkmingi metai kino industrijai. Nes pastaruoju metu serialai tikrai yra kepiami daug geresni nei filmai. Filme net nespėji pajausti simpatijos/antipatijos personažams, viskas vyksta per greitai.   ATSAKYTI
Goda 2019-12-15 22:57:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai pensijas padidins 100 €, o ne 33 €, gal ir nueičiau, kaip jaunystėje į kinoteatrą. Bet dabar su dėkingumu žiūriu filmai.in, nes galiu pasirinkti Oskarų laureatus ir t.t. Kol mūsų TV rodys vien š...., filmai.in klestės ir jokie blokai nepadės, kaip pvz., dabar. Jie patys labai daug verčia ir įgarsina. Dėkui jiems! O aš viską žiūriu už dyką. Holivudas uždirba milijonus, lietuviškų nežiūriu visai, tai kur skriaudžiu kūrėjus? Nebent kinoteatrus...Bet jie tikrai nepražus, esu tikra.   ATSAKYTI
Sandra 2019-12-15 22:49:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
rimtai.uzsikruskit!ziurekau ir ziuresiu!pikta daros del tokiu nesamoniu..tikrai pikta..   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Mokesčiai už dujas (nuotr. 123rf.com)
 Elektra gyventojams nuo liepos turėtų pigti vidutiniškai apie 8 proc., o dujos – 15-22 proc. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį tvirtins ...
Traktorius (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)
Norint mažinti neigiamas koronaviruso krizės ir karantino sukeltas pasekmes, Vyriausybė trečiadienį skyrė 174 mln. eurų paramos ūkininkams ir žemės ūkio produkcijos ...
Lėktuvai (nuotr. Fotodiena.lt)
Vyriausybė trečiadienį leido nuo ketvirtadienio atnaujinti reguliarųjį oro susisiekimą tarp Lietuvos ir Vokietijos bei Nyderlandų.  Užsienio reikalų ministerija (URM) ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Europos Komisija siūlo, kad Lietuva galėtų pretenduoti į 6,3 mlrd. eurų iš kuriamo Europos atsigavimo fondo, kurio bendra vertė siekia 750 mlrd. eurų. Tai BNS patvirtino ...
Darbas (Fotobankas)
Vyriausybė siūlo mokėti subsidijas darbdaviams, ekstremalios situacijos ar karantino metu išleidžiantiems 60 metų ir vyresnius darbuotojus į prastovas.  Socialinės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų