Prieš kiek daugiau kaip mėnesį, rugpjūčio 9-ąją, po sunkios ligos mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų 61-erių Raimondas Karpavičius. Viešai skelbiama, kad uždarosios akcinės bendrovės „Marijampolės pieno konservai“ savininko ir valdybos pirmininko turtas yra vertinamas apie 70-100 mln. eurų.

Miręs verslininkas Raimondas Karpavičius (Tomas Urbelionis/Fotobankas)

Miręs verslininkas Raimondas Karpavičius (Tomas Urbelionis/Fotobankas)

Nors apie pinigus kalbėti po žmogaus mirties atrodytų nepadoru, bet būtent verslininko sukaupti milijonai įskėlė nesantaikos žiežirbą tarp pirmosios ir antrosios R. Karpavičiaus žmonų.

Visą savo turtą verslininkas padalijo antrajai žmonai Aistei Karpavičienei ir broliui Henrikui. Tuo metu jo pirmoji žmona Audronė, su kuria R. Karpavičių siejo bažnytinė (bet ne civilinė) santuoka, ir jųdviejų sūnus Rokas (turėjęs daug problemų su teisėsauga dėl narkotikų ir kt. nusikaltimų) buvo išbraukti iš testamento.

Liko be nieko

Verslininko testamente nepaminėta Audronė Karpavičienė rugsėjo pradžioje dienraščiui „Lietuvos rytas“ pasakojo, kad ji su vyru R. Karpavičiumi gyveno gražų gyvenimą ir kartu kūrė verslą.

REKLAMA

Tiesa, moteris prisipažino, kad jų civilinė santuoka buvo nutraukta dar prieš beveik 30 metų, o toks sprendimas esą priimtas dėl R. Karpavičiaus teistumo, jog pavyktų išvengti viso šeimos turto konfiskavimo. Moteris teigė, kad šio amžiaus pradžioje buvo atnaujinti bažnytiniai įžadai, tačiau civilinė santuoka oficialiai užregistruota taip ir nebuvo.

Anot jos, viskas pasikeitė prieš metus, kai 2018-ųjų rugpjūtį, R. Karpavičiaus gyvenime atsirado nauja moteris, vėliau tapusi jo žmona. Kalbėta apie straipsnyje jau minėtą Aistę Karpavičienę. Testamentas, anot A. Karpavičienės, buvo pakeistas 2019 m. kovo mėnesį, kai vyras jau sirgo sunkia liga ir jo gyvenime buvo kita moteris.

Nors moteris teigė, kad ją ir R. Karpavičių siejo šilti santykiai, bet ligos patale atsidūręs vyras pasirašė dokumentą, kuriame nurodė neteikti informacijos apie jo sveikatą nei pirmai žmonai, nei sūnui.

A. Karpavičienė, dar vyrui esant gyvam, bet jau sunkiai sergant, padavė jį į teismą dėl turto prisiteisimo. Moteris interviu patvirtino, kad šiuo metu yra areštuotas „Marijampolės pieno konservų“ turtas, o testamento vykdymas sustabdytas.

Civilinės santuokos reikšmė

Į mirusio verslininko turtą formaliai pretenzijos yra reiškiamos dėl bažnytinės santuokos bei apeliuojant į tai, kad testamentas buvo pakeistas jau R. Karpavičiui susirgus mirtina liga.

Šią situaciją portalui tv3.lt pakomentavo advokatų profesinės bendrijos AVOCAD advokatas Egidijus Langys:

„Norėčiau pradėti nuo to, kad testamentas yra žmogaus išreiškiama valia, kam jis nori palikti turtą. Niekas kažkam negali pasakyti, kad jei turi penkis vaikus, tai būtinai turi jiems ir palikti savo turtą. Jei žmogus pageidauja, jis gali atiduoti savo turtą, pavyzdžiui, labdarai. Žinoma, jei vaikai yra nepilnamečiai, tai situacija šiek tiek keičiasi, bet šiuo konkrečiu atveju nieko panašaus nėra. Tad išlieka taisyklė, kam noriu, tam ir palieku. Šioje vietoje niekas taip elgtis nedraudžia. Teisinių apribojimų nėra. Nebent dar būtų asmenų, kuriems iki asmens mirties buvo suteikiamas išlaikymas. Bet ir tokios aplinkybės šioje situacijoje nėra.

REKLAMA

Keliamas klausimas, ar galėjo asmuo suprasti savo veiksmus pasirašydamas testamentą? Taip, kiekvienas žmogus turi teisę užginčyti testamentą, jeigu jis mano, kad dokumentą pasirašęs asmuo tuo metu galėjo būti neveiksnus. Bet neveiksnumą nustato teismas, kuris remiasi gydytojų bei kitų ekspertų pateiktomis išvadomis, asmens ligos istorija. Oficialiai sudarytą testamentą turi patvirtinti notaras, kuris taip pat įvertina, ar asmuo yra veiksnus išreikšti savo valią. Faktas, kad testamentas buvo pakeistas taip pat nieko nereiškia, nes asmuo turi teisę keisti savo valią neribotą skaičių kartų. Esmė, kad pakeitus testamentą, senoji jo kopija yra sunaikinama ir niekas nebežiūri į tai, kokia valia buvo išreikšta anksčiau.

Taip pat noriu aiškiai nubrėžti liniją, kai santuoka yra sudaryta tik bažnyčioje ir kartu civilinės metrikacijos skyriuje. Kalbant apie teisinius niuansus, santuoka sudaryta bažnyčioje turi būti užregistruota metrikacijos skyriuje. Bažnytinė santuoka, jei nebus užregistruota, liks nežinoma įstatyminiam reguliavimui. Tad asmuo, kurio civilinė santuoka buvo nutraukta, turėjo visišką laisvę sudaryti naują civilinę santuoką. Esmė, kad tik bažnytinė santuoka nesukelia jokių teisinių pasekmių. O civilinėje metrikacijoje užregistruota santuoka jau sukelia tam tikrus teisinius niuansus. Anksčiau tikrai ne kartą yra taip buvę, kai pora susituokia bažnyčioje, bet to neįtvirtinta civilinėje metrikacijoje. Žmonėms atrodydavo, kad tas vyksta automatiškai, bet taip toli gražu nėra.“

Anot advokato, naujo asmens atsiradimas testamente nėra kažkokia neįprasta praktika, nes tai yra dokumentas, kuris gali būti keičiamas bet kuriuo metu testamento autoriaus pageidavimu.

REKLAMA

„Teiginiai, kad buvo kartu dirbama bendram labui turi būti pagrįsti faktais. Turto reikalaujantis asmuo turi įrodyti, kiek ir kaip jis prisidėjo. Tada galima prašyti kompensacijos. Bet tai jau nėra susiję su testamente išreikšta asmens valia. Šiuo atveju galima būtų bandyti prisiteisti kompensaciją, bet tada reikia padėti ant stalo visus įrodymus, kiek sumokėjo, kiek investavo ir pan.

Suprantu, kai situacija, kuomet žmogus kažko tikisi ir negauna yra nemaloni, bet negali būti taip, jog šiaip panorėjau ir privalau gauti. Bet, pasikartosiu, tokia kompensacija nesusijusi su testamentu ar kito asmens sukauptais turtais. Jei kažkas pasakys, kad buvo investuota lėšų ar padaryti kiti finansiniai žingsniai, tada turės tai įrodyti. Tokiu atveju turtą paveldėję asmenys galėtų su tokiu asmeniu (ar asmenimis) kalbėtis, tartis“, – pridėjo advokatas E. Langys.

Galimybės – miglotos

A. Karpavičienės galimybėmis pretenduoti į vyro turtą, kurį jis testamentu užrašė kitiems asmenimis, abejoja ir advokatas Gintaras Černiauskas:

„Šitoje situacijoje galimybė reikšti pretenziją atrodo labai miglotai. Nėra jokios prasmės ginčyti antrosios civilinės santuokos, net jei su vyru anksčiau ir siejo bažnytiniai ryšiai.

Įžadų sutvirtinimas, teisine prasme, tikrai negali būti prilyginamas civilinei santuokai. Juolab, kad sudarant civilinę santuoką yra tikrinami asmenų duomenys, kad nebūtų daugpatystės. Tad pirmosios sutuoktinės pretenzijos vargiai ar galėtų būti patenkintos būtent dėl šio aspekto.

O kas susiję su testamentu – tai yra žmogaus valia. Žinoma, galima reikšti pretenzijas, jei turima duomenų, kad testamentą sudaręs asmuo galėjo nesuprasti savo veiksmų ar jam būtų buvus daroma pašalinių asmenų įtaka. Bet tai reikia įrodyti faktais, o ne emocijomis.“

REKLAMA

Anot advokato, civilinė šių asmenų santuoka buvo nutraukta prieš kelis dešimtmečius, tad pretenzijos dėl turto turėjo būti reiškiamos anksčiau:

„Turtas yra dalijamas, kai nutraukiama santuoka. Jei taip nutinka, tada pretenzijos turi būti reiškiamos realiu laiku, o ne po kelių dešimtmečių. Pats asmuo pasirinko su kuo gyventi – tai yra jo asmeninis reikalas. Manau, kad būtų sudėtinga pirmai žmonai apversti viską aukštyn kojomis – bandant nuginčyti tiek santuoką, tiek testamento faktą.“

Dangutė
2019-09-16 21:07:12
Gaila pirmos žmonos ilgai su vyru gyvenusios ir kaupusios bendrą turtą. Jaunoji žmona matyt gerai apsisuko. Manau, kad neteisinga palikti ją prie suskilusios geldos. Šiais laikais daug sugyventinių. O jei skirtųsi, tai kuris nieko negautų. Manau, kad yra liudininkų, kaimynų žinančių apie jų bendrą gyvenimą ir paliudytų. Kodėl čia tokios problemos?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kriste 2019-10-11 17:32:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam norejo tam paliko... ne kieno biznis... ziurekit savo darza. "Gera" ex buvo, kad vyras 60 metu taip susirgo. Gaila, kad Aistes anksciau nesutiko, gal butu gyvenes po siai diena...   ATSAKYTI
Rita 2019-09-26 23:55:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reikia tikėtis nepaliks nuskriausto žmogaus.Tikrai žiauru!Taip pažeminti,po tiek metu! Gal p.Audronė kaip nors išturės jėgu kovoti su tuo melu prieš ja!Niekam nelinkėčiau.Būti išvarytai iš namu?!!!! Čia žiauriau nebūna tokia išdavystė   ATSAKYTI
Lis 2019-09-23 16:25:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jau vien tai, kad jauna grazi ir sveika moteris nusprende iteisint civiline santuoka su mirtinu ligoniu, pasako labai daug. Nereik pasaku apie jokias meiles..dvokia.   ATSAKYTI
rita 2019-09-21 10:57:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
pav Suomijoje, puse turto paveldi vaikai net jei ir testamentas parasytas kam nors....   ATSAKYTI
Netobuli istatymai 2019-09-20 09:30:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visiskas marazmas. Ok - pirmosios zmonos kaip ir nera, issiskyre pries n metu. Bet antroji susituokusi tik 4 men. Tarkim DE ji gautu spyga taukuota, nes nepragyvenus nei metu. DE istatymai saugo senukus ir ju palikuonis (siuo atveju sunu) nuo baraku. Is kitos puses - ko mes cia pergyvenam. Milijonai ne musu. Uzdirbti jie nesvariai. O mums stebetojams tik pamoka, kad visus darbinius ir nedarbinius santykius reikia iforminti oficialiai, rastiskai.    ATSAKYTI
Lile 2019-09-18 14:37:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Oi sekas barakudoms,uoste uzuodzia serganti turtuoli,susuka galva,privercia seimai palikt spyga. Nepergyvenkit,yra karma,atemus turtus laiminga nebus,nei siam nei kitam gyvenime,lazda su 2 galais,kai tvos...   ATSAKYTI
Lori 2019-09-17 23:46:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Nesuprantu vieno. Issiskyre seniai, bet juk jie, kaip suprantu, sugrizus jam is kalejimo, gyveno kartu iki pat 2018 metu, pirko kartu namus, isirenginejo, svente seimos sventes ... tai tie bendri ilgi metai nesiskaito jei nera stampo vede?! O 4 men naujoji stampine zmona viska paveldi? Ji pati turetu bent jau didziaja dali atiduoti mirusiojo sunui ir visai nesvarbu del jo gyvenimo nuopuoliu. Jei ji butu zmogus.   ATSAKYTI
Sss 2019-09-18 00:07:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Abejoju! Žmogus apsisprendė ir nusprendė. Paveldėjimą atidavė į esamos zmonos rankas. Skiriantis galutinai, reikėjo teismuose bylinėtis, o ne tada, kai žmogaus nebėra, reikšti pretenzijas. Nuvažiavo traukinys. Nesibylinejo su gyvu, bylinėsis su mirusiu!?   
Ilona 2019-09-17 13:44:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Yra vienas keistas ir nesyprantamas niuansas. Jei jau taip gyveno zmones ir mylejo , dirbo kartu, nors ir issituoke galejo ir zmonai rasyt kazkokias dalis ar investicijas. O klausimas , kodel jis viska tik ant saves rasesi??? Reik suokt, jog jei nesi oficialiai susituokes, tavo turtas nera tavo. Taip ir atsitiko. Nieks nelaukia mirties, bet taip atsitikus milijonai atiteko kitiems.    ATSAKYTI
Katia 2019-09-20 07:42:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko čia visi puolant juk ne jūsų reikalas   
lota 2019-09-17 12:06:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vienintelis klausimas, ar buvo veiksnus sudarydamas testamentą. Bet dabar niekas to nesužinos, nes notaras prisiekinės, kad viskas buvo puiku.    ATSAKYTI
Rimantas 2019-09-17 07:19:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Įdomu, kaip buvo padalintas turtas prieš 30 metų skiriantis. Paprastai, siekiant išsaugoti turtą, kad nekonfiskuotų, sutuoktinei atiduodama viskas ar didžioji jo dalis. Šios turto dalybų istorijps pirmoji žmona kažkodėl nekomentuoja. Be to, o kiek kainavo sūnaus jaunystės klaidos? Gal čia ir yra atsakymai?   ATSAKYTI
Jjj 2019-09-17 08:00:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Gerb. Rimantai,bet sūnus ir velionio,ne tik žmonos. Todėl tos klaidos yra ir jo. Prie ko čia žmona. Ir jis turėjo auklėti sūnų,bet kad jo pačio kelias prasidėjo kalėjime  
Idomu 2019-09-17 00:10:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Toks gyvenimas gyveni kaip meskos ausy ateina jaunikle ir viska pasiima nes neturi nei morales nei jausmu nei uzuojautos , gaila galvojau kad taip tik seriale buna gaila kad vyrai tokie naivus gal pinigai smegenis apsuka bet baisu, nesvarbu kas buve gyvenime bet ten ir vaikas uzaugintas,o nieko nepaliko tik savo naujai gal senukui gerai isiskiete paskutiniom dienom..pfuuu kur ritasi amoralus zmones nevertiną ka turi istikro..   ATSAKYTI
Va kaip buna 2019-09-19 22:27:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Matyt neveltui civilines santuokos neregistravo, gal vel , kaip ir pirma karta issiskiriant. Galetu buti istatymai konfiskuot nelegaliai uzdirbta turta, pirmoji Karpaviciene prisipazino, kad vare kontrabanda. O siaip visoms sugyventinems si situacija yra pavyzdys, kad civiline santuoka daug ka reiskia, labai daug.   
Mielai 2019-09-16 23:56:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Dangutei. Ką jūs paminėjote yra lyrika, o proza yra kitokia. Pagrindinė detalė -buvo pastatyta apsauga, kad pirmos eilės paveldėtojai negalėtų prieiti prie faktiškai velionio. Kodėl? Todėl, jeigu jie būtų priėję, tai būtų kitas testamentas, nes tai technikos dalykas, kai tokie turtai skirstomi. Reikia tik dviejų liudininkų ir gydytojo pagalbos. Kaip tai daroma ir ežiukui aišku.   ATSAKYTI
Eda 2019-09-16 21:56:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-24
Ne musu reikalas teisti antrosios zmonos. Gal zmogus sutiko savo tikra antra puse ir ja pasitikejo. Gal zmogus buvo labai laimingas. Jo pinigai ir jo valia kam viska patiketi.    ATSAKYTI
Tegul 2019-09-24 20:49:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal nejuokink...   
Kriste 2019-10-11 17:27:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal taip it buvo... 40 metu moteriske sedejo ant vyro sprando... nusibodo... zmogus net susirgo, bet pries mirti laime pasidziauge...  
Dangutė 2019-09-16 21:07:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-25
Gaila pirmos žmonos ilgai su vyru gyvenusios ir kaupusios bendrą turtą. Jaunoji žmona matyt gerai apsisuko. Manau, kad neteisinga palikti ją prie suskilusios geldos. Šiais laikais daug sugyventinių. O jei skirtųsi, tai kuris nieko negautų. Manau, kad yra liudininkų, kaimynų žinančių apie jų bendrą gyvenimą ir paliudytų. Kodėl čia tokios problemos?    ATSAKYTI
brazas 2019-09-19 01:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o kaip su Brazauskiene baigesi?   

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Asociatyvi (nuotr. Organizatorių)
Už didesnių plastiko maišelių dalinimą nemokamai prekybininkus siūloma bausti tūkstantinėmis baudomis. Seimas antradienį priėmė svarstyti tai numatančias Aplinkos apsaugos ...
Bankomatas (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje veikia keli didieji bankai, kurie teikia paslaugų tiek verslui, tiek gyventojams, tačiau jiems žeriama ir kritikos: pirmiausia dėl mažinamo fizinių padalinių ...
Lietuvos bankas Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos, prižiūrinčios  finansų įstaigas, vadove ketinama skirti centrinio banko valdybos nario Mariaus Jurgilo patarėją Jakateriną ...
Tadas Povilauskas
SEB banko užsakymu trečio ketvirčio pabaigoje atlikta gyventojų apklausa dėl būsto kainų lūkesčių atskleidė, kad žmonių nuomonė regionuose keičiasi skirtingai. Apklausti ...
SEB bankas (nuotr. SCANPIX)
Baltijos šalyse veikiantis Švedijos bankas SEB gavo iš šios šalies nacionalinės transliuotojos SVT sąrašą 194-ių juridinių asmenų, kurie gali būti susiję su pinigų plovimu. ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų