Vašingtone ir Berlyne manoma, kad Ukrainos ir NATO priėmimo proceso negalima pradėti, kol Kyjivas kariauja su Rusija. Nepaisant to, viešai šalių vadovai nuolat akcentuoja, jog ilgainiui Ukraina turi prisijungti prie karinio aljanso, tačiau šiuo metu derėtų koncentruotis į tolimesnį ginklų tiekimą bei kovą su Rusijos agresija.
Dalies Europos politikų manymu, Ukrainos stojimas į NATO gali „smogti mirtiną smūgį Putino neoimperinėms ambicijoms“. ir leistų išvengti Rusijos puolimo prieš kitas Europos šalis. Jų manymu, būtent Kyjivo narystė NATO padėtų „įtikinti“ V. Putiną užbaigti karą.
JAV ir Vokietija nerimauja, kad pernelyg greitas Ukrainos patekimas į NATO gali išprovokuoti plataus masto konfliktą tarp gynybinio Vakarų aljanso ir Rusijos. Tikimybė vertinama kaip didelė, nes dalis Ukrainos teritorijos yra okupuota Rusijos kariuomenės, o Šiaurės-Atlanto sutartyje yra aiškiai nurodyta kolektyvinė gynyba užpuolus priešui. „Foreign Policy“ pažymima, kad tokiu atveju grėstų branduolinis karas.
Nepaisant didžiųjų NATO šalių nenoro priimti Ukrainos, bent jau šiuo metu, į NATO, J. Stoltenbergui tai yra prioritetinė užduotis. Jis kaip tik šią savaitę vyksta į Vašingtoną susitikti su JAV administracijos atstovais aptarti šio klausimo, rašoma „The Moscow Times“.
Ukraina pasitelkė buvusių Vakarų valstybių lyderius
Sausio 30-ąją Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas paskelbė, kad šalies kelią į aljansą bus bandoma palengvinti specialiai tam sukurta buvusių Vakarų šalių lyderių grupės pagalba. „Šios naujos grupės tikslas yra visų pirma dirbti su NATO narėmis, ekspertais, politikais, kad būtų sukurta atmosfera, padėsianti mums stumtis šiuo keliu“, – aiškino A. Jermakas.
Jo teigimu, Kyjivas turi ambicingų lūkesčių iš NATO šalių susitikimo Vašingtone šiais metais, ir „žingsnių, kurie nulemtų visavertę narystę“.
Ukrainos siekis įstoti į NATO yra įtvirtintas šalies konstitucijoje. 2020 m. birželį šalis įgijo ypatingą (išplėstų galimybių partnerės) bendradarbiavimo statusą su aljansu.
2022-ųjų rugsėjį, kuomet Rusija aneksavo keturias Ukrainos sritis, iki šiol jų pilnai nekontroliuodama, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė iškėlęs užduotį Kyjivui įstoti į NATO pagreitinta tvarka. 2023-iaisiais NATO susitikimo liepos mėnesį metu buvo išplatintas pranešimas, kad Ukraina gaus kvietimą į aljansą tuomet, kai dėl to sutiks visos šalys-sąjungininkės ir bus įgyvendinti būtini reikalavimai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!