Vladimiras Putinas valdžioje: pasauliui pavojų kelia ne jo galia, o klaidos planuojant

Pavojus iškyla tuomet, kai Rusijos lyderis daro klaidą savo skaičiavimuose planuodamas intervencijas, kas nulemia netikėtas ir nenorimas pasekmes, rašoma „The Financial Times“, Orvelio prizo laureato Gideono Rachmano straipsnyje.

9

Kiek pavojinga yra Vladimiro Putino valdoma Rusija? Tai buvo tas klausimas, į kurį atsakymą bandė surasti Rexas Tillersonas – kaip tik likus porai valandų iki jo atleidimo. Buvęs JAV generalinis sekretorius kalbėdamas su žurnalistais pareiškė: „Mes matome aiškius požymius to, kad jų politika tampa vis agresyvesne. Ir mane tai labai, labai neramina… Mes pilnai nesuprantame to, kas už šito slypi“.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. V. Putinas: balsavimas rodo Rusijos žmonių „pasitikėjimą ir viltį“

Klausimas apie tikruosius Rusijos ketinimus tampa dar labiau aktualus, nes Putinas, kaip ir buvo tikėtasi, ką tik buvo paskelbtas prezidento rinkimų nugalėtoju, ir tokiu būdu jis dar šešerius metus liks Kremliuje. Įprastai prezidentas prieš savo ketvirtąją kadenciją būna kaip ir aiškios krypties. Tačiau Rusijos lyderis, panašu, su laiku tampa vis mažiau linkusiu apgalvoti ir labiau linkusiu į konfrontaciją.

Rusijos nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimas Didžiosios Britanijos teritorijoje – tai naujas ir pavojingas nuokrypis nuo visuotinai priimtinų normų. JAV valdžia tik ką apkaltino Rusiją tuo, kad ši, tikėtina, planavo surengti puolimą prieš svarbius amerikiečių infrastruktūros elementus.

Visai neseniai V. Putinas pasigyrė Rusijoje sukurtais „neįveikiamais“ branduolinio ginklo pavyzdžiais, gebančiais sunaikinti Ameriką, o taip pat iliustravo tai atitinkamais filmukais. O užbaigė savo priešrinkiminę kampaniją mitinge su didžiuliu iškabinėtų vėliavų kiekiu Kryme, tai yra toje teritorijoje, kurią Rusija užgrobė iš Ukrainos 2014 metais. Nors V. Putinas ir yra nesąmoningas, jo negalima vadinti iracionaliu. Praeities įvykiai liudija, kad jį galima sulaikyti.

REKLAMA

Tikėjimas Putino gebėjimais neapsiskaičiuoti

Kaip tik prieš trejus metus Vakaruose buvo išplitęs nerimas dėl to, kad po Krymo Rusija nuspręs užimti ir kitas Ukrainos teritorijas. Buvo susidaręs įspūdis, kad Rusijos valstybinė televizija ruošė dirvą panašiems veiksmams, skelbė naujienas apie tai, kad didžioji Ukrainos dalis istoriškai yra Rusijos teritorija. Kai kuriuos analitikus neramino tai, kad V. Putino tankai gali pasiekti Kijevą, Ukrainos sostinę.

Nors Rusijos palaikomi kariniai veiksmai Ukrainos rytuose tęsiasi, jokių tolimesnių teritorijos užgrobimų nebuvo. Labiausiai tikėtinas tokios įvykių eigos aiškinimas yra toks, kad Kremlių pavyko sulaikyti netikėtomis savo galia sankcijomis, kurias įvedė JAV ir Europos Sąjunga. Maža to, egzistavo įsitikinimas, kad Vakarai sugebės sustiprinti karinę pagalbą Ukrainai.

Neseniai buvo daugelis šaltinių pranešė apie tai, kad didelis Rusijos piliečių kiekis buvo nužudyta Sirijoje po JAV vadovaujamos koalicijos antskrydžio. Tačiau galingo atsako nebuvo, ir Rusijos valdžia atsisakė išvis aptarinėti šį incidentą. Yra tokie konfliktai, į kuriuos Rusija neturi noro kištis. V. Putinas, panašu, pasirengęs stipriai rizikuoti tik tuo atveju, jeigu, jo manymu, Vakarai nekreips į tai dėmesio. Tačiau kai Rusijos lyderis susiduria su aiškius pasipriešinimu, jis atsitraukia.

Todėl reali grėsmė tiek Rusijai, tiek ir Vakarams yra ne ta, kad V. Putinas ieško tiesioginio konflikto su Vakarais, o ta, kad jis apsiskaičiuos ir sukurs konfliktinę situaciją, kurios pats nebesugebės kontroliuoti.

Rusijos veiksmų analizė: viena Pyro pergalė po kitos

V. Putino šalininkai šalies viduje ir už jos ribų patikėjo tuo, kad jis – puikiausias strategas, kuris aneksavo Krymą, įsikišo į Sirijos konfliktą ir amerikiečių rinkimus, neužmokėdamas už tai atitinkamos kainos. Tačiau blaivesnis požiūris į jo veiksmus rodo, kad Rusijos lyderio vykdomos intervencijos dažnai iššaukia nenumatytas ir nemalonias pasekmes.

REKLAMA

Konflikto Ukrainoje metu Rusijos palaikomi smogikai 2014-aisiais numušė civilinį lainerį MH17, žuvo 298 žmonės. Šis įvykis nulėmė amerikiečių sankcijų griežtinimą Rusijai. Maskvos įsikišimas į prezidento rinkimus JAV, tikėtina, prisidėjo prie Donaldo Trumpo pergalės, ir tai gali atrodyti žymiu V. Putino pasiekimu. Tačiau atsakomoji reakcija reiškė Mullerio tyrimo pradžią, o tai, savo ruožtu, gali reikšti ir dar daugiau papildomų sankcijų įvedimą.


Rašyti komentarą...
Z
Zigmas
2018-03-22 13:32:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
televizija , radijas , visi kelbia tai ka nori girdeti amerika ir jos siekiai kad tik prisiartintu prie rsijos sienu kaip kazkada hitlerine voketija . mes suvokiam kodel tas karas ukrainoj , artimuosiuose rytuose ir visur kur tik yra amerika . ateis laikas ir is tokios salies kuri prasiskolinusi 29 trilijardus ir ta skola vis didejanti paliks mazo suduko vietoje . va tokia ta koncervatoriu mylima amerika
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų