• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos herojaus ordiną gavęs Oleksandras Nastenka karo pradžioje galėjo išvykti su šeima į Vakarus, tačiau pasirinko grįžti į Charkivą, eiti savanoriu į kariuomenę, ginti tėvynę. Praėjus daugiau nei 2 metams karo anksčiau su karyba nieko bendro neturėjęs vyras vadovauja daliniui ir „nujaučia“ karo baigtį jau šiais metais.

Ukrainos herojaus ordiną gavęs Oleksandras Nastenka karo pradžioje galėjo išvykti su šeima į Vakarus, tačiau pasirinko grįžti į Charkivą, eiti savanoriu į kariuomenę, ginti tėvynę. Praėjus daugiau nei 2 metams karo anksčiau su karyba nieko bendro neturėjęs vyras vadovauja daliniui ir „nujaučia“ karo baigtį jau šiais metais.

REKLAMA

O. Nastenka gimė 1971-aisiais, beveik visą gyvenimą praleido Charkive. Įgijo inžinieriaus išsilavinimą, nes „taip norėjo tėvas“, o vėliau – geologo, nes jautė pašaukimą. Tuomet pasinėrė į verslą – anot jo paties, turtams didelės reikšmės neteikė, bet pinigų stygiaus nejuto.

2022-ųjų vasarį pasisiūlė savanoriu į Ivano Syrko vardo 92-osios šturmo brigados gretas. Apdovanotas keliais ordinais. Šiuo metu vadovauja smogiamųjų bepiločių spec. daliniui „Code 9.2“.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji užduotis – išvežti šeimą, tada grįžo atgal

Savo interviu Ukrainos žurnalistui Dmytro Gordonui karininkas trumpai papasakojo ir apie pirmąsias karo dienas, kaip tuomet elgėsi ir ką jautė.

REKLAMA

Anot O. Nastenkos, karo pradžią jis tiesiog nujautė – paskutinį vakarą prieš Rusijos puolimą 2022-ųjų vasario 24-osios naktį jis grįžo iš darbo namo ir pasiūlė žmonai, kartu su keturiais jų vaikais išvažiuoti į Kyjivą, o vėliau ir į Vakarų Ukrainą.

„Pradėjau jausti likus keletui mėnesių. Žiūrėjau internete patarimus, kaip elgtis miesto okupacijos ar apsupties atveju. Turiu didelę šeimą – reikėjo visais pasirūpinti“, – aiškino savo veiksmus jis.O. Nastenka tikina pirmosiomis karo akimirkomis nejutęs nei streso, nei šoko. „Susigyvenau su tuo, kad tai (Rusijos puolimas, – red. past.) jau faktas“, – prisiminė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su pakeliui sutiktu draugu pirmosiomis karo dienomis grįžo traukiniu į Charkivą. Važiavo trise – jiedu ir konduktorius. Grįžęs namo pamatė, kad kiemas ir pastatas apšaudyti iš rusų „Grad“, tuomet pajuto pyktį.

„Užėjau į namus, buvo šalta labai, ant grindų – vaikų nuotraukos nukritusios, visur stiklas, traška po kojomis. Visa tai mane stipriai paveikė. Aš supratau, kad čia jau ne juokai. Atėjo iš manęs paimti viską. Iš manęs, iš mano vaikų viską. Viską, kas man svarbu, kuo aš gyvenau, galiu akimirksniu prarasti. Būtent tas momentas mane „įjungė“ labai stipriai“, – pirmąsias karo dienas prisiminė O. Nastenka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką sunkiausio jam teko išgyventi karo metu

Kalbėdamas apie tai, ką sunkiausia yra karo metu išgyventi, jis pabrėžė savo bendražygių žūtis. Daugelis jų turėjo šeimas, vaikų ir sunkiausia jam karo metu buvo susitaikyti su netektimis.

„Baisiausia, kad (daug) žuvo tų, kurie turėjo, daug vaikų, pavyzdžiui, po 3 vaikus“, – pasakojo jis.

O. Nastenka, ilgokai patylėjęs, taip pat sutiko su D. Gordono teiginiu, jog „žuvo geriausieji“.

„Ašarų nebuvo, buvo slogi nuotaika ir neįtikėtinas noras atkeršyti“, – pasakojo, kaip reagavo į bendražygių žūtis ukrainiečių karys.

REKLAMA

Dronų nauda fronte

O. Nastenka aiškino iš pradžių netikėjęs bepiločių nauda, tačiau jį įtikino „paprasčiausia statistika“. Dronai pasirodė daug efektyvesni ir daugiau žalos priešo pozicijoms darantys negu kitos turimos Ukrainos pajėgų priemonės tuo metu. Todėl jis, kartu su bendražygiais, ilgainiui suformavo atskirą dronų dalinį.

„Daug paprasčiau bepiločiu bombarduoti priešo pozicijas negu šturmuoti apkasus žmonėmis“, – aiškino jis.

Jis taip pat paaiškino, kad technologijos karo metu tobulėja itin greitai, dronai pasiekia vis toliau ir tiksliau.

REKLAMA

O. Nastenka taip pat paaiškino, kodėl jis mano, kad ukrainiečių karybos technologijos yra pranašesnės už Rusijos.

„Ukrainiečių maži gamybos cechai daug sparčiau reaguoja į pokyčius fronte. Dronas, kurį naudoji šiandien rytoj jau gali būti niekam tikęs, dėl priešo įvedamų gynybinių priemonių. Todėl Rusijoje kol paleidi fabriką, prigamini dronų, jie jau gali būti neefektyvūs, o pas mus „krūmuose“ surenkami dronai keičiasi greičiau“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad du elementai mums leido nepralaimėti pirmosiomis karo dienomis – tai „Mavic“ dronai ir „Starlink“ ryšys. <...> Aš nekomentuoju, ką jis (E. Muskas, – red. past.) ten kalba, apie Krymą ir visa kita, bet svarbu, kad mes turime „Starlink“. Jeigu yra manančių kitaip, welcome pas mus, galite įsitikinti“, – dėstė savo mintis O. Nastenka.

Kodėl nesipuikuoja ordinu

Paklaustas, kodėl neprisisegęs savo Ukrainos herojaus ordino, O. Nastenka kuklinosi ir tvirtino, jog „dabar dar ne laikas ordinus nešioti“.

REKLAMA

„Kaip ir prašėte, aš jį atsinešiau, bet dabar dar ne laikas jį nešioti. Karas dar tęsiasi ir sunkiausia dar priešaky“, – aiškino jis, pažadėjęs „pergalės parado atveju būtinai prisisegti“.

Rusų kalba ir „Pravyj sektor“

Kalbėdamas apie kalbos klausimą Ukrainoje, mūšiuose pasižymėjęs dalinio vadas tikino, jog priešakinėse fronto linijose nėra skirtumo, kuria kalba yra kalbama.

„Pas mus dalinyje išvis nėra skirtumo kokia kalba mes kalbame. <...> Mūsų dalinyje yra „pasaulinė kalba“. Daug šturmų vykdėme su „Užsieniečių legionu“, tai ten ukrainiečių kilmės portugalai kalbėjo angliškai, o vėliau pereidavo į ukrainiečių kalbą. Pas mane pusė ukrainietiškai kalba, pusė rusiškai. Pas mane dalinyje to nėra – mes akcentuojame kitus dalykus“, – aiškino situaciją už europietiškas vertybes kovojantis ukrainietis.Tiesa, jis pridūrė, kad su vaikais dabar kalba ukrainietiškai.

REKLAMA

Šypsodamasis pasakojo, kad ukrainiečių kalbą tobulina bendraudamas su kolegomis „Pravyj sektor“.

„Aš jo klausiu, o tau yra skirtumas, kokia kalba aš kalbu? Jis man atsako, kad man išvis nėra skirtumo kokia kalba tu kalbi, man svarbu tai, ką jūs darote“, – pasakojo O. Nastenka.

Apie pergalę kare ir kada jis gali baigtis

O. Nastenka pažymėjo, kad jo asmeniniu požiūriu pergalė yra jau pasiekta: Ukraina išsaugos valstybingumą.

„Mano požiūriu, tai pergalė jau pasiekta, nes aš puikiai suprantu, kokių planų turėjo Putinas. Tai visiškas Ukrainos valstybingumo sunaikinimas. Tai, kad mes būsime suvereni valstybė – tai yra faktas, šimtu procentų. Kokią kainą už tai sumokėsime – jau kitas klausimas“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Su rusais aš negyvenčiau. Toliau – europietiškos vertybės. Visi to nori, nori gyventi normalioje, civilizuotoje valstybėje – be korupcijos ir kyšių, teisinėje valstybėje. Mes už tai ir kovojame“, – tęsė jis.

O. Nastenka tvirtino, jog „remiantis intuicija“ karas turėtų baigtis šiais metais. „Manau, rusai dabar veršis muštis, gerokai gaus atgal, stipriai nukraujuos ir sustos, nušliauš. Kas bus toliau, aš nežinau. Tačiau man atrodo, kad tai bus paskutinis jų pasispardymas, kurį jie sugebės padaryti“, – aiškino Ukrainos kariuomenės karininkas.

su NATO pagalba Ukraina išlaikys valstybingumą. gaila, kad 1939 mes neturėjome NATO.
orkai pralaimės, kaip ir prieš japonus 1904, kaip Afganistane 1989, kaip prakišo Šaltąjį karą 1947-----1991, kai subyrėjo galingoji turtingoji Tarybų Sąjunga .
GEROJAM SLAVA,
tau, broli. Šlovė Ukrainai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų