• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo bandymai apžavėti kolegas iš Europos Sąjungos (ES) ryškesnių rezultatų nedavė. Susitikimo Chabarovske dalyviai priminė vieni kitiems juos slegiančius rūpesčius ir išsiskirstė, bendrų sutarimų dėl energetikos ir saugumo paiešką palikę vėlesniam metui.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos prezidentas neslėpė, jog Chabarovskas, vienas labiausiai į rytus nutolusių Rusijos didmiesčių, susitikimui su ES vadovais buvo pasirinktas neatsitiktinai. Tolima kelionė virš didžiausios pasaulio valstybės teritorijos turėjo įrodyti Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso, Bendrijos užsienio politikos vadovui Javierui Solanai bei šiuo metu ES pirmininkaujančios Čekijos prezidentui Vaclavui Klausui, jog su Rusijos nuomone derėtų skaitytis. Atvykęs į Chabarovską, esantį pačioje Kinijos pašonėje, J.Solana dovanų gavo Rusijos žemėlapį - ko gero, tam, kad geriau prisimintų, kokias unikalias manevravimo galimybes Kremliui suteikia šalies geografinė padėtis.

REKLAMA

Po dvi dienas trukusio susitikimo, kurį kiek paįvairino maloni Rusijos ir ES lyderių išvyka kateriu Amūro upe, nestigo gražių kalbų apie tai, kad dvišaliai santykiai vis dar yra labai geri ir visi suprantantys, kokia yra bendradarbiavimo teikiama nauda.

"Šis susitikimas sustiprino abipusį pasitikėjimą, kas yra labai svarbu", - Chabarovske pareiškė V.Klausas, neseniai daugelį nemaloniai nustebinęs labai drąsiomis kalbomis apie tai, kad Briuselis Rusijos balso turėtų klausyti labiau, negu kai kurių naujųjų Bendrijos narių.



Baiminasi naujos iniciatyvos

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant šiltų pasisakymų, baigiantis susitikimui surengta spaudos konferencija pademonstravo ir tai, kad Maskvą ir Briuselį pastaruoju metu pradėję skirti nesutarimai niekur nedingo.

"Mes nenorime, kad "Rytų partnerystė" virstų partneryste prieš Rusiją, - perspėjo D.Medvedevas, nepatenkintas pastaruoju metu suaktyvėjusiomis Bendrijos pastangomis gerinti ryšius su rytinėmis kaimynėmis. - Nenorėčiau, kad ši partnerystė suvienytų kai kurias pavienes valstybes, nusistačiusias prieš Rusiją, su likusiomis Europos valstybėmis."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naująją ES Rytų partnerystės iniciatyvą pasirašė Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Gruzija, Moldova ir Ukraina. Šiuo projektu siekiama sustiprinti regiono stabilumą, tačiau ES lyderiai pabrėžia, kad dalyvavimas jame nereiškia garantijų dėl būsimos narystės Bendrijoje.



Energetikos chartijos dar nelaidos

REKLAMA

ES lyderiai susitikimo metu susilaikė nuo garantijų, kad jie bent kiek rimčiau atsižvelgs į Rusijos pažertus pasiūlymus dėl Europos saugumo struktūros pertvarkos, kuri galbūt žemyne sumažintų JAV įtaką, bei naujo susitarimo dėl energetikos, kuris pakeistų Maskvos iki šiol ignoruojamą 1991 metų Energetikos chartijos sutartį. J.M.Barroso visus užtikrino, kad ES nesirengia laidoti Energetikos chartijos anksčiau laiko.

REKLAMA

"Neturėtume atsisakyti susitarimų, kurie veikė daugelį metų. Mes esame atviri pasiūlymams, tačiau tik su sąlyga, kad nebus daromas spaudimas dabartinei sistemai", - sakė EK pirmininkas.



Kartu padės Ukrainai?

Chabarovske D.Medvedevas taip pat sulaukė priminimo, jog ES nerimauja dėl galimybės, kad artimiausią žiemą vėl gali atsinaujinti Rusijos ir Ukrainos nesutarimai dėl pastarajai tiekiamų dujų kainos. Praėjusių metų žiemą paaštrėjęs konfliktas paskatino Maskvą nutraukti dujų tiekimą į Vakarus. Dėl to dalies ES valstybių gyventojai kelias savaites buvo priversti kęsti šaltį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes raginame Rusiją ir Ukrainą daryti viską, kas įmanoma, kad kitais metais išvengtume krizės pasikartojimo. Europos vartotojai nėra atsakingi už šias problemas, tačiau yra priversti kentėti neigiamas pasekmes", - sakė J.M.Barroso.

Rusijos prezidentas D.Medvedevas savo ruožtu viešai suabejojo Ukrainos pajėgumu laiku apmokėti sąskaitas už jai tiekiamas dujas. Jis pareiškė, jog Rusija yra pasiryžusi padėti Ukrainai, tačiau pageidautų, kad prie finansinės pagalbos taip pat prisidėtų ir suinteresuotos ES valstybės. Priešingu atveju esą galima laukti naujos dujų tiekimo krizės.

Kaip ir buvo tikėtasi prieš tolimąją kelionę į Kinijos pasienį, ES nuo Rusijos skiriantis problemų kalnas taip ir nepajudėjo iš vietos. Ko gero, tam prireiks ko nors daugiau, negu pasižvalgymo į taigos platybes ar kažkur už Amūro plytinčią Kinijos teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų