Kinijos ir Dalai Lamos pasiuntinių derybos Pekine turi prasidėti antradienį, praėjus daugiau kaip trims mėnesiams po kruvinų neramumų Tibete, kurie užtemdė šalies rengimąsi olimpiadai.
Kinijos sprendimas surengti oficialų septintąjį nuo 2002 metų derybų ratą laikomas reakcija į tarptautinį pasmerkimą dėl griežtų priemonių, kuriomis kovo mėnesį buvo slopinamos riaušės Tibete.
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi), kuris ypač garsiai kalbėjo apie tą riaušių slopinimą, pirmadienį sakė, kad jo dalyvavimas olimpiados atidarymo ceremonijoje rugpjūčio mėnesį priklausys nuo Kinijos derybų su Tibeto dvasinio lyderio tremtyje Dalai Lamos pasiuntiniais pažangos.
Pekinas kaltino Dalai Lamą neramumų kurstymu Tibete, kur riaušės prasidėjo kovo 14-ąją, po keturias dienas trukusių taikių protestų prieš 57 metus trunkantį kinų valdymą.
Šių neramumų, kurie išplito ir į kitus tibetiečių gyvenamus Vakarų Kinijos regionus, slopinimas išprovokavo protestus visame pasaulyje, aptemdžiusius mėnesį trukusį olimpinio deglo nešimą aplink pasaulį.
„Tikimasi, kad šis derybų ratas prisidės prie šio ilgai rusenančio klausimo sprendimo dialogu, visų Kinijos Liaudies Respublikos tautybių stabilumo, vienybės ir darnos vardan“, - sakoma pirmadienį Indijoje apskelbtame Dalai Lamos pareiškime.
Kinija ne kartą kaltino Dalai Lamą tuo, kad jis siekia nepriklausomybės savo tėvynei, tačiau jis pats sako, kad nepritaria Tibeto nepriklausomybei ir nori „realios ir prasmingos autonomijos“.
Jis taip pat apkaltino Pekiną savo žmonių teisių pažeidinėjimu.
Antradienį prasidėsiančios derybos, kurios, pasak tibetiečių, truks dvi dienas, rengiamos po neoficialių diskusijų, kurios gegužės 4 dieną įvyko Kinijos Šendženo mieste, pasauliui spaudžiant atnaujinti dialogą.
Kinija tvirtina, kad neramumus slopino santūriai, ir apkaltino „riaušininkus“ ir „sukilėlius“ nužudžius 21 žmogų.
Tibeto vyriausybė tremtyje sako, kad dėl kinų taikytų priemonių žuvo 203 tibetiečiai, o dar maždaug tūkstantis buvo sužeisti. Kinija tvirtina, kad žuvo tik vienas riaušininkas.