Švedijos valdžia irgi turi savų „perliukų“: seksui reikės sutikimo

Švedijos politikai prieš pat Naujuosius nusprendė užšokti ant #metoo bangos ir pasiūlė priimti įstatymą, kuris įpareigotų prieš seksą gauti kito asmens žodinį sutikimą. Įstatymų leidėjai pažymi, kad tai neatšaukia prievartos įrodymų rinkimo būtinybės, o kritikai sako, kad toks įstatymas yra esmės nekeičiantis būdas susirinkti politinio populiarumo.

Gruodį premjero Stefano Lofveno pavaduotoja Isabella Lovin paskelbė, kad neseniai pasaulį sukrėtusi #metoo kampanija nukreipta prieš lytinį priekabiavimą „įrodė, jog yra poreikis naujoms teisinėms normoms“, kurias tikimasi artimiausiu metu priimti.

Remiantis dabartiniais Švedijos įstatymais, asmuo dėl išprievartavimo gali būti nuteistas tik tuomet, jeigu pavyks įrodyti jog jis ar ji grasino, ar naudojo prievartą. Iš pradžių buvo pasirodę įvairių interpretacijų, kad „nuo šiol užteks ir to, kad nebus gautas žodinis sutikimas“. Tačiau vėliau švedų parlamentarai išaiškino, kad iki tol galiojusios prievartos įrodymų surinkimų detalės lieka galiojusios, „tiesiog įvedamas papildomas saugiklis“. Kita vertus, Švedijoje dabar bus lengviau pateikti kaltinimus išprievartavimu, net jeigu ir nebus jokių prievartos ar gąsdinimo požymių.

REKLAMA

Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas spaudos konferencijos metu pareiškė: „Tai bus savaime suprantama. Seksas turėtų būti savanoriškas. Jeigu jis nėra savanoriškas, jis yra nelegalus. Jeigu jūs nesate įsitikinęs, nelįskite!“

Kritikų teigimu, šis įstatymas iš esmės nieko nekeis, tiesiog įves teisiškai sunkiai įrodomą apribojimą. Taip pat teigiama, kad „realiai skausmingų“ bylų tai neišgelbės. Pavyzdžiui, pateikiamas pavyzdys, kuomet dėl aplaidaus policijos darbo nebuvo nuteisti trys anksčiau jau kalėję asmenys, grupiniu būdu išprievartavę trisdešimtmetę narkomanę, nors ji buvo sumušta iki sąmonės netekimo, o spermos mėginiai sutapo su jų DNR.

Tiek kritikai, tiek ir įstatymo rėmėjai pažymi, kad tai reikš daugiau tokio pobūdžio bylų iškėlimo, kurių apkrauta policija ir taip nespėja tirti.

Naujasis seksualinių nusikaltimų įstatymas, kuriame be šios „aplaidaus išprievartavimo“ naujovės dar ir griežtinama bausmė prievartos prieš vaikus kaltininkams, bei suteikiama greitesnė pagalba seksualinių nusikaltimų aukoms, įsigalios nuo 2018-ųjų liepos 1-osios.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų