• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainoje rinkimų agitacija prasidėjo gerokai anksčiau nei buvo numatyta. Tam tikros politinės jėgos, už savo partiją agitavo kurdamos socialines reklamas. Visas Kijevas skendėjo politinių plakatų ir stendų apsuptyje. Apie priešrinkiminę kovą ir lūkesčius po rinkimų Balsas.lt papasakojo ukrainietis Jaroslavas Sucharevas.

REKLAMA
REKLAMA

Blogi dalykai „užsimiršo“

„Ypač gausiai tokią agitacijos formą stengėsi išnaudoti valdančioji Regionų partija. Šios partijos atstovai akcentavo Europos futbolo čempionato 2012 sėkmę, kalbėjo apie tai, kad ruošiantis čempionatui buvo nutiesti tūkstančiai kilometrų kelių, sutvarkyta bendra eismo infrastruktūra, pastatyta viešbučių ir metro stočių bei padaryta daug kitų svarbių darbų“, - Balsas.lt pasakojo Jaroslavas Sucharevas.

REKLAMA

Politinė reklama Kijeve (Audriaus Bareišio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Politinė reklama Kijeve (Audriaus Bareišio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Tačiau, anot jo, politikų agitacijoje pateikiama informacija nebuvo visiškai teisinga: „Nors viskas buvo pateikiama, kaip absoliuti tiesa. Prieš rinkimus niekas nekalbėjo, kad šiuo metu verslas Ukrainoje išgyvena ne pačius geriausius laikus, jog socialinės apsaugos sistema yra katastrofiškai silpna. Įdomiausia, kad niekas nekalbėjo apie tai, kad daugybė įstatymų yra nukreipti prieš pačią tautą.“

REKLAMA
REKLAMA

J. Sucharevas pasakojo, kad tuo metu, kai prasidėjo agitacijos metas, visas Kijevas paskendo politinės reklamos jūroje. „Tačiau labiausiai buvo įdomu stebėti komunistų partijos priešrinkiminę kampaniją. Šios partijos plakatuose ir stenduose buvo visiškai vaikiški ketureiliai apie bloguosius oligarchus. Komunistai prieš rinkimus žmonėms žadėjo nemokamą sveikatos priežiūrą ir mokslą. Žarstė pažadus sugrąžinti fabrikus darbininkams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politinė reklama Kijeve (Audriaus Bareišio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Politinė reklama Kijeve (Audriaus Bareišio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Tačiau mažai kas žino faktą, kad pagrindinis komunistas Piotras Simonenka turi paukštyną. Labai įdomu, ar jis pasiruošęs atiduoti savo fabriką darbininkams? Nors savo plakatuose jis tą akcentavo. Tačiau ar jis pasirengęs, kaip žadėjo, pakeisti savo prabangų automobilį į paprastesnį? Ar jis pasirengęs atsidurti arčiau žmonių, dėl kurių rinkiminės agitacijos metu jis taip daug sielojosi? Į visus šiuos klausimus didžioji daugumą ukrainiečių yra linkę labiau atsakyti „Ne“ nei „Taip“, - pasakojo J. Sucharevas.

REKLAMA

Situacija gana sunki

„Opozicijos situacija taip pat labai sunki. Gerokai prieš rinkimus, visą pasaulį apskriejo žinia dėl opozicijos lyderės Julijos Tymošenko ir jos kolegos Jurijaus Lucenko arešto. Šis faktas padėjo laimėti balsų šių metų rinkimuose Ukrainoje.

Julija Tymošenko (nuotr. SCANPIX)Julija Tymošenko (nuotr. SCANPIX)

Tačiau nepaisant situacijos su opozicijos lyderiais, nepaisant tam tikrų smulkių pažeidimų, galima apibendrinti, kad rinkimai Ukrainoje praėjo daugiau mažiau ramiai, nors ir užfiksuoti tam tikri smulkūs nesusipratimai. Pavyzdžiui, Gorbanio kaime, Kijevo srityje, spalio 28 dieną, per rinkimus, apie 12  valandą į rinkiminę apygardą furgonu atvyko nežinomi asmenys.

REKLAMA

Rinkimų stebėtojai norėjo suklastoti balsavimo rezultatus. Jie net neturėjo dokumentų, kurie įrodytų, kad šie žmonės yra rinkimų stebėtojai. Bet jiems pasipriešino vietiniai žmonės, kurie neleido sukčiauti. Po to nežinomi žmonės nieko nepešę išvyko.

Politinė reklama Kijeve (Audriaus Bareišio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Politinė reklama Kijeve (Audriaus Bareišio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Tokių ir panašių situacijų buvo daug kur, tačiau nebuvo sudėtinga atspėti, kas prie to prikišo rankas. Viena partija pasitelkė net administracinius resursus, kad galėtų taip elgtis. Viskas buvo daroma, kad pavyktų užimti pirmąją vietą. Regionų partija buvo sukurta laimėti, bet kokia kaina ir jie iš dalies pasiekė savo“, - pasakojo J. Sucharevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, rinkimai praėjo gerai, nes balsų gavo ne tik Regionų partija, bet ir kitos politinės jėgos: Julijos Tymošenko Jungtinis opozicinis tėvynės blokas, kraštutinių dešiniųjų Laisvės partija, Komunistų partija, boksininko Vitalijaus Kličko partija „Udar“.

Nuomonės ir perspektyvos

„Analizuojant praėjusių rinkimų rezultatus, galima pasakyti vieną dalyką, Ukraina, vis dėlto, atsidūrė „valdomos“ demokratijos (kaip Rusijoje ir Baltarusijoje) spąstuose. Tačiau demokratijos principai dominuoja Ukrainoje, gal ne visiškai taip kaip norėtųsi, bet jie yra. Nors JAV ir Didžiosios Britanijos šalių atstovai kalba priešingai“, - sakė Balsas.lt pašnekovas iš Ukrainos.

REKLAMA

JAV atstovai rinkimus Ukrainoje įvertino, kaip „žingsnį atgal“. Didžioji Britanija apgailestavo dėl to, kad Ukraina prarado galimybę parodyti tvirtą ir nuoseklų požiūrį į demokratijos principus. Apie tai kalbėjo Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Deividas Lidingtonas. „Ukrainos parlamento rinkimai sukėlė nusivylimą“, - sakė jis.

REKLAMA

„Taip pat pridurta, kad nepaisant to, jog rinkėjai galėjo rinktis iš daugybės partijų, tačiau pats pasirinkimas vis tiek buvo gana apribotas. Nors sulaukta kritikos, tačiau ta pati Didžioji Britanija vis dėlto sutiko, kad Ukraina turi potencialo tapti lygiaverte Europos šalių partnere.

Pats balsavau apygardoje, kur jokių konfliktų nekilo. Gal ta apygarda nebuvo su sąžinę prasilenkenčių partijų akiratyje. Tačiau pats atėjau, pažymėjau demokratinius principus puoselėjančios partijos numerį ir įmečiau biuletenį į balsavimo urną. Po to tiesiog ramiai išėjau. Bent kažkur balsavimas tikrai vyko sklandžiai ir be jokių nesusipratimų“, - pabrėžė Jaroslavas Sucharevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Balsas.lt pašnekovo, ukrainiečiai tikisi, kad naujasis parlamentas vis dėlto padės Ukrainai tapti visaverte Europos Sąjungos šalimi, kurioje demokratija yra pačiame aukščiausiame lygyje: „Ukrainoje būtina subrandinti demokratines vertybes, privaloma sustiprinti socialinės apsaugos sferą. Milicijos, medicinos, švietimo ir mokslo sistemos darbuotojai turi padėti žmonėms. Ukraina turi daug potencialo. Čia yra visokių išteklių, kurie leistų Ukrainai tapti visaverte ES šalių partnere. Tiesiog iki šiol trūko stiprios valdžios, kuri viso to galėtų pasiekti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų