• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sakartvele toliau tvyro didelė įtampa, tęsiantis priešpriešai tarp vyriausybės ir pilietinės visuomenės, smerkiančios prieštaringai vertinamą „užsienio agentų“ įstatymo projektą, pareigūnams protestus bandant išsklaidyti smurtinėmis priemonėmis.

Sakartvele toliau tvyro didelė įtampa, tęsiantis priešpriešai tarp vyriausybės ir pilietinės visuomenės, smerkiančios prieštaringai vertinamą „užsienio agentų“ įstatymo projektą, pareigūnams protestus bandant išsklaidyti smurtinėmis priemonėmis.

REKLAMA

Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kad minios žmonių, pučiančių švilpukus ir mojuojančių raudonai baltomis Sakartvelo vėliavomis bei mėlynomis ES vėliavomis, užpildė sostinės Tbilisio gatves.

Kitaip nei per ankstesnes demonstracijas Tbilisyje, ketvirtadienio protestai vyko dviejose skirtingose vietose: priešais parlamentą, kaip ir ankstesniais vakarais, taip pat Didvyrių aikštėje, kur stovi paminklas, skirtas žuvusiems kartvelų kariams.

Policija panaudojo ašarines dujas.

Amerikiečių finansuojamas „Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) pranešė, kad, pasak liudininkų, anksti penktadienį pagaliau buvo atnaujintas eismas vienoje pagrindinių Sakartvelo sostinės sankryžų, kurią apie šešias valandas blokavo daugybė taikių protestuotojų, susirinkusių į Didvyrių aikštę.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad policija sulaikė kelis protesto dalyvius. Visgi RFE/RL nepavyko gauti Vidaus reikalų ministerijos patvirtinimo apie sulaikytųjų skaičių.

REKLAMA

Tačiau liudininkai, įskaitant du sužeistus vyrus, RFE/RL pasakojo, kad apie 1 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku į Didvyrių aikštę automobiliu atvažiavo, jų teigimu, provokatoriai ir užpuolė kai kuriuos protestuotojus.

Demonstrantai nuo parlamento nuėjo į aikštę, šaukdami „Ne Rusijai!“ ir laikydami valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ deputatų, kuriuos vadino išdavikais, plakatus.

„Visi kartu norime parodyti Kremliaus marionetėms, kad nesutiksime su vyriausybe, kuri prieštarauja Sakartvelo žmonių norams“, – sakė 27 metų protestuotojas Giorgi Loladzė iš Kutaisio, trečio pagal dydį Sakartvelo miesto.

REKLAMA
REKLAMA

Perdėtas jėgos naudojimas

Sakartvelą jau kuris laikas drebina protestai dėl siūlomo įstatymo projekto, kurį oponentai pasmerkė kaip panašaus represinio teisės akto Rusijoje, kuriuo Maskva slopina kritikus ir siekia užgniaužti nepriklausomą žiniasklaidą, analogą.

Jei įstatymas bus priimtas, visos nepriklausomos NVO ir žiniasklaidos organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. savo lėšų iš užsienio, turės užsiregistruoti kaip „organizacija, veikianti pagal užsienio valstybės interesus“. Opozicija įspėja, kad įstatymas gali pakenkti šalies siekiui tapti Europos Sąjungos nare.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį įstatymo projektas buvo priimtas per antrąjį parlamento svarstymą, po kurio riaušių policija brutaliai susidorojo su demonstrantais – apie 15 žmonių buvo paguldyti į ligoninę.

Vėliau buvo atšaukta ketvirtadienį turėjusį įvykti parlamento sesija.

Parlamento pranešime teigiama, kad posėdis atšauktas dėl žalos, padarytos pastatui per trečiadienį vykusius protestus, per kuriuos policija prieš dešimtis tūkstančių demonstrantų panaudojo vandens patrankas, ašarines dujas ir pipirines dujas.

REKLAMA

Mažiausiai aštuoniais atvejais nukentėjusieji per trečiadienio protestą teigė, kad policija naudojo ne tik vandens patrankas ir ašarines dujas, bet ir gumines kulkas.

RFE/RL surinko liudininkų pasakojimus, sužalojimų nuotraukas, apklausė du sužeistuosius ir nufilmavo gumines kulkas toje vietoje, kur jos, kaip pranešama, buvo paleistos.

Vidaus reikalų viceministras Aleksandras Darachvelidzė, kreipdamasis į žurnalistus per spaudos konferenciją, neigė, kad prieš demonstrantus buvo panaudotos guminės kulkos, nors, anot jo, tam buvo pakankamai teisinių priežasčių.

REKLAMA

Sakartvelo specialiųjų tyrimų tarnyba pranešė, kad vyksta tyrimas dėl perdėto jėgos panaudojimo prieš protesto dalyvius.

Didžiulė demonstracija gegužės 11-ąją

Trečiadienio demonstracija – viena didžiausių kada nors vykusių šalyje – įvyko po to, kai teisės akto projektas buvo priimtas per antrąjį svarstymą. Trečiasis ir galutinis svarstymas numatomas gegužės 17 dieną.

Gegužės 11 dieną planuojama surengti didelį protestą prieš įstatymo projektą, RFE/RL sakė vienas iš organizatorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovas Volkeris Turkas (Volkeris Tiurkas) išreiškė susirūpinimą dėl Sakartvelo valdžios institucijų elgesio su protestuotojais. Jis taip pat paragino valdžią atšaukti įstatymo projektą ir pradėti dialogą su pilietine visuomene ir žurnalistais, kuriems siūlomas teisės aktas gali turėti įtakos.

„Esu susirūpinęs dėl pranešimų apie nereikalingą ir neproporcingą teisėsaugos pareigūnų jėgos panaudojimą prieš demonstrantus ir žiniasklaidos darbuotojus Sakartvelo sostinėje Tbilisyje šią savaitę“, – sakė V. Turkas.

REKLAMA

Valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“ šiemet pareiškus, kad ji vėl pateiks šiek tiek pakeistą teisės akto, kurio pernai atsisakė dėl kilusių protestų, variantą, per šalį nuvilnijo pykčio banga.

Kritikai šį įstatymo projektą vadina „Rusijos įstatymu“ – tai nuoroda į Rusijos „užsienio agentų“ įstatymą, kurį Kremlius naudoja savo kritikams nutildyti.

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili, atsiribojusi nuo valdančiosios partijos politikos, pažadėjo vetuoti įstatymą, jei jis bus oficialiai priimtas per trečiąjį svarstymą, kaip tikimasi.

REKLAMA

Ketvirtadienį Sakartvelo užsienio reikalų ministerija atsisakė Jungtinių Valstijų kvietimo tiesiogiai pasikalbėti su amerikiečių pareigūnais, nurodė JAV ambasadorė Tbilisyje Robin Dunnigan.

„Neseniai pakvietėme aukšto rango Sakartvelo vyriausybės narius tiesiogiai bendrauti su aukščiausio rango Jungtinių Valstijų vadovais, kad aptartume mūsų strateginę partnerystę ir bet kokius susirūpinimą keliančius klausimus, susijusius su JAV pagalba; deja, Sakartvelo pusė nusprendė nepriimti šio kvietimo“, – sakoma jos pareiškime socialiniame tinkle „X“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sakartvelo užsienio reikalų ministerijos pareiškime teigiama, kad kvietimas buvo atmestas, nes buvo iškelta sąlyga, kad parlamentas laikinai sustabdytų įstatymo projekto svarstymą. Ši sąlyga „neatitinka partnerystės dvasios“, sakoma pareiškime.

R. Dunnigan pareiškime, kuriame Sakartvelas taip pat raginamas „pakartotinai įsipareigoti savo euroatlantinei ateičiai, kaip numatyta Sakartvelo konstitucijoje“, neminimos jokios derybų surengimo sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų