REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Telegram“ ir kituose Rusijos socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame daugiau nei dvidešimtys apsnigtame lauke stovinčių vyrų su kaukėmis ir kamufliažine apranga prašo pagalbos.

„Telegram“ ir kituose Rusijos socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame daugiau nei dvidešimtys apsnigtame lauke stovinčių vyrų su kaukėmis ir kamufliažine apranga prašo pagalbos.

REKLAMA

„Mes esame 254-ojo pulko septintosios kuopos trečiojo bataliono pirmojo, trečiojo ir ketvirtojo būrių kariai. Padėkite mums išspręsti šią situaciją, – įraše sako kariai. – Mūsų vadas davė mums įsakymą nesitraukti iš savo pozicijų. Bet jis nedavė mums jokios priedangos ar paramos. Mes turėjome tik kulkosvaidžius, visi kiti ginklai buvo pažeisti.“

„Dabar jie kaltina mus dezertyravimu, kadangi kuopos vadas sako, kad tokio įsakymo jis nedavė, – tikino vyrai. – Apibendrintai, mes vadovybei nerūpime.“

Vaizdo įrašas neturi datos ir jame nenurodoma, kur jis buvo filmuotas. Tiesa, iš jo galima suprasti, kad jis buvo užfiksuotas Ukrainoje arba netoli susitelkimo vietų, kuriomis Rusijos pajėgos įžengė į Ukrainą, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau skundas ir karių sprendimas paskelbti jį viešai pabrėžia besitęsiančias mūšio lauko problemas, su kuriomis susiduria kai kurie iš dešimčių tūkstančių naujai mobilizuotų karių, pašauktų kariauti prieš Ukrainą.

REKLAMA

Siekiant pakeisti stringančios karinės kampanijos, kuria bandoma priversti Ukrainą pasiduoti, eigą, rugsėjį Kremlius įsakė pašaukti 300 000 vyrų, kurių daugelis buvo rezerve. Dar prieš tai Rusijos institucijos pradėjo vykdyti kampaniją, kurią ekspertai vadino „slapta mobilizacija“ – į kariuomenę vyrai buvo viliojami žadant didelius atlyginimus.

Tačiau Rusijos nacionalinė logistikos ir verbavimo infrastruktūra iš esmės nebuvo pasirengusi tokiam milžiniškam antplūdžiui karių, kuriuos prieš dislokavimą reikėjo apgyvendinti, aprengti, aprūpinti ir apmokyti.

REKLAMA
REKLAMA

Kariai dar prieš atvykdami į mūšio laukus Rytų Ukrainoje skundėsi tokiais dalykais kaip neišmokamai atlyginimai, nepakankami maisto daviniai bei vadų drausmės ir organizuotumo trūkumu.

Už savanorišką pasidavimą – 15 metų kalėjimo

Rugsėjo mėnesį prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, kuriuo sugriežtino bausmes už dezertyravimą mobilizacijos ar karo metu. Pagal jį, pažeidėjams gresia laisvės atėmimas iki 10 metų, o dėl savo įsitikinimų kariauti atsisakę asmenys už grotų gali praleisti iki trejų metų. Įstatymas taip pat kriminalizuoja „savanorišką“ pasidavimą – už jį baudžiama iki 15 metų nelaisvės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto tai neatbaido ir vis daugiau karių išdrįsta surizikuoti būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

„Jie į frontą buvo išsiųsti tik su savo, atsiprašant, nuogais pasturgaliais, kur jie turi stoti prieš tankus tik su kulkosvaidžiais, – sakė Aliona Savočkina, kurios vyras, Viktoras, yra vienas iš vaizdo įraše nusifilmavusių karių. – Bazinis komplektas, granatos. Visiems jiems. Jie neturėjo pastiprinimo. Nieko.“

Kalbėdama su „Current Time“, A. Savočkina iš vakarinio Oriolo regiono sakė, kad jos vyras liepą savanoriškai stojo į tarnybą ir buvo išsiųstas dirbti vairuotoju. Bet kai jam buvo įsakyta pereiti į pėstininkus, jis nutraukė savo sutartį ir grįžo namo.

REKLAMA

Pasak jos, spalio 24 d. jis buvo pašauktas pagal Kremliaus mobilizacijos įsakymą ir iš pradžių išsiųstas į Smolenską, esantį netoli sienos su Baltarusija. Po dar poros perkėlimų jo dalinys gruodžio 31 d. buvo perkeltas į fronto linijas Luhansko srityje.

Ji teigia, kad jos vyro padalinys buvo nepakankamai aprūpintas ir nepakankamai maitinamas. A. Savočkina tikino, kad jie gaudavo tik savo artimųjų atsiųstą maistą. „Tačiau dabar jie grasina atimti net ir tai“, – sakė moteris.

Paklausta apie viešą karių kreipimąsi, Jaroslavlio regiono valdžia, kur šis dalinys yra oficialiai įsikūręs, sakė tirianti šį incidentą. Karių artimieji taip pat teigė planuojantys pateikti oficialų skundą karo prokurorams Maskvoje.

REKLAMA

Kas mes, patrankų mėsa?

Nėra tikslių duomenų, kiek Rusijos karių dezertyravo nuo invazijos pradžios 2022 m. vasario mėnesį. Yra žinoma tik tiek, kad Rusijos teismai baudžiamojon atsakomybėn patraukė mažiausiai tris dezertyrus.

Lapkritį JAV tyrimų instituto „Institute for Study of War“ paskelbtoje Rusijos žiniasklaidos pranešimų analizėje teigiama, kad dezertyravo jau šimtai karių, kurie slapstosi mažiausiai septyniose vietose Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose.

„Rusijos pajėgų moralinė ir psichologinė būklė Luhansko ir Donecko srityse yra nepaprastai žema, – rašoma ataskaitoje. – Dezertyravimą lėmė dideli pralaimėjimai mūšio lauke, mobilizacija į fronto linijas be tinkamo apmokymo ir nepakankamos atsargos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kito vaizdo įraše pasirodžiusio kario žmona Viktorija teigė, kad jos vyras Ivanas į frontą buvo išsiųstas beveik be jokio pasiruošimo. Moteris pasakojo, kad po to, kai spalio 23 d. jis gavo įsakymą atvykti į tarnybą, jie pradėjo greitai pirkti jam asmeninę įrangą: rūbus, pirmosios pagalbos vaistinėles, beretes. Jau atvykus į karinės prievolės biurą jam buvo išduotas miegmaišis ir uniforma.

Viktorija, kuri prašė neatskleisti jos pavardės, pasakojo, kad Ivano dalinys pirmiausia buvo išsiųstas į Smolenską, kur jie išklausė bazinius mokymus ir mokymus apie ginklus.

Po kelių perkėlimų, gruodžio 31 d., prie sienos su Ukraina esančioje Voronežo srityje, jiems buvo išduoti ginklai ir jie buvo išsiųsti į frontą. „Jie buvo išvežti į Ukrainą, daugiau jokių apmokymų. Nieko, – sakė Viktorija. – Jiems davė naujus ginklus, kurių jie niekada nebuvo laikę savo rankose. Jie ten prasėdėjo galbūt tris dienas, o tada buvo iš karto išsiųsti į frontą.“

REKLAMA

Ivanas pasakojo jai, kad vadai įsakė jiems pradėti puolimą, bet juos atbaidė Ukrainos artilerija ir jie turėjo bėgti septynis kilometrus. „Mes net neturime kuo kautis. Jokios įrangos, nieko, tik ginklai mūsų rankose“, – savo vyrą citavo Viktorija.

Po to, pasak Viktorijos, dalinys pradėjo nebepaisyti įsakymų grįžti į fronto liniją. „Dėl to jie nori apkaltinti juos dezertyravimu. O jie sako: „Mes neturime su kuo kovoti. Kodėl mes turime eiti prieš tankus tik su kulkosvaidžiais?“, – tikina moteris.

„Vaikinų yra gana daug, ir atrodo, kad jie visi laikosi kartu, – sakė ji. – Bet dabar jie nori juos išskirti, kad jie negalėtų priešintis.“

REKLAMA

Viktorija teigė, kad po to, kai jie buvo išvežti, padalinys pasakė savo vadams: „Mes neisime toliau. Nėra prasmės eiti prieš tankus su šiais ginklais. Kas mes, patrankų mėsa?“

Jos vyras pasakojo jai, kad tai sulaukė griežtos jų vado reakcijos, kuris pradėjo grasinti savo kariams: „Nusiimkite savo neperšaunamas liemenes, atiduokite savo ginklus ir grįžkit į savo Rusiją. Jeigu nusigausite ten – gerai padirbėta. Jeigu jums nepavyks, būsite laikomi dingusiais be žinios.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų