• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos ir Ukrainos konfliktas įkaite pavertė visą Europą

Dėl nutraukto rusiškų dujų tranzito per Ukrainą, vyriausybės visoje Europoje skelbia nepaprastąją padėtį ir liepia uždaryti gamyklas. Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso pareiškė, kad Europa tapo dviejų valstybių – Rusijos ir Ukrainos – ginčo įkaite.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriose šalyse jau uždaromos mokyklos ir gamyklos, o gyventojai kerta medžius, kad malkomis apšildytų savo būstus. Tokia situacija puikiai demonstruoja Europos priklausomybę nuo Rusijos energetinių išteklių.

REKLAMA

Nepaisant to, kad kai kuriose valstybėse temperatūra siekia -27 laipsnius pagal Celsijų, Rusija teigia neturėjusi kitos išeities kaip tik nutraukti dujų tranzitą, nes Ukraina esą vagia dujas. Kijevas tai neigia. Per Ukrainą transportuojama 80 proc. Europos vartotojams skirtų dujų.

Bulgarijoje be šildymo savo namuose liko mažiausiai 15 tūkst. namų ūkių. Bulgarija 92 proc. vartojamų dujų gauna iš Rusijos, kuri transportuoja dujas Ukrainos dujotiekiais.

REKLAMA
REKLAMA

Slovakija teigia svarstanti galimybę vėl paleisti sovietinės eros branduolinę elektrinę.

Tuo tarpu Balkanų šalys, kurios taip ir nesugebėjo užsitikrinti alternatyvių dujų tiekimo šaltinių ar pereiti prie alternatyvių išteklių, nukenčia smarkiausiai.

Bosnijos sostinės Sarajevo gyventojai vis dar atsimena 1992-95 metais siautusį karą, kai, norėdami apšildyti savo namus, jie turėjo gatvėse kirsti medžius arba juodojoje rinkoje apsirūpinti akmens anglimi. Dabartinė situacija tik dar labiau pagyvina šiuos liūdnus prisiminimus. Tiesa, karo nėra, tačiau nėra ir šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bosnijos užsienio reikalų ministras Svenas Alakalajus teigia, kad šiuo metu pavojuje atsidūrė 4 mln. Bosnijos gyventojų. Valstybinės dujų kompanijos vadovas Palmiras Bacarevičius teigia, kad šaliai netrukus gali grėsti humanitarinė katastrofa. „Mes meldžiamės, kad būtų rastas sprendimas“, – teigė jis.

Dėl dujų trūkumo ėmė baimintis ir Prancūzija, ir Vokietija – šalys, kurios bene labiausiai priešinosi bendrai ES energetikos politikai ir kurios itin keliaklupsčiavo prieš Kremlių. Teigiama, kad importuoti dujas į Europą pradėjo Didžioji Britanija, kuri stengiasi bent kiek sušvelninti situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų