Rusijos BVP per trečiąjį 2023 m. ketvirtį, remiantis Rusijos vyriausybės duomenimis, per metus išaugo 5,5 proc. Tačiau didžiąją dalį šio augimo skatina agresorės šalies karinės išlaidos, teigė R. Foucartas, o Kremlius šiais metais gynybai planuoja išleisti rekordinę 36,6 trilijono rublių (daugiau nei 355 mlrd. eurų), skelbia portalas „Business Insider“.
„Karių atlyginimai, amunicija, tankai, lėktuvai, kompensacijos žuvusiems ir sužeistiems kariams – visa tai prisideda prie BVP rodiklių. Paprasčiau tariant, karas prieš Ukrainą dabar yra pagrindinis Rusijos ekonomikos augimo variklis“, – šią savaitę „The Conversation“ paskelbtame straipsnyje teigė R. Foucartas.
Prastos prognozės
Dėl užsitęsusio karo kenčia ir kitos Rusijos ekonomikos sritys. Dėl jaunų specialistų, bėgančių iš šalies arba įtrauktų į konfliktą, Maskvai labai trūksta darbo jėgos. Vienais skaičiavimais, šalyje šiuo metu trūksta apie 5 mln. darbuotojų, todėl sparčiai kyla darbo užmokestis.
Infliacija yra didelė ir siekia 7,4 proc., t. y. beveik dvigubai daugiau nei centrinio banko nustatytas 4 proc. tikslas. Tuo tarpu tiesioginės investicijos šalyje žlugo – per pirmuosius tris 2023 m. ketvirčius jos sumažėjo apie 8,7 mlrd. dolerių (apie 8 mlrd. eurų), rodo Rusijos centrinio banko duomenys.
Dėl viso to Kremlius atsiduria sunkioje padėtyje, nesvarbu, kokia būtų karo Ukrainoje baigtis. Net jei Rusija laimės, šalis negalės sau leisti atstatyti ir apsaugoti Ukrainos dėl finansinių išlaidų ir dėl to, kad liks izoliuota nuo likusios pasaulio rinkos.
Vakarų šalys vengia prekybos su Rusija nuo tada, kai 2022 m. ji įsiveržė į Ukrainą, o tai, pasak ekonomistų, gali smarkiai pakirsti ilgalaikį Rusijos ekonomikos augimą.
Negali sau leisti nei laimėti, nei pralaimėti
Kol Rusija lieka izoliuota, jos „geriausia viltis“ – tapti „visiškai priklausoma“ nuo Kinijos, vienos iš nedaugelio likusių strateginių sąjungininkių, sakė R. Foucartas.
Tuo tarpu jos pačios valstybės atkūrimo išlaidos jau dabar yra „didžiulės“, pridūrė jis, nurodydamas tokias problemas kaip sugriauta infrastruktūra ir socialiniai neramumai Rusijoje.
„Užsitęsusi aklavietė gali būti vienintelė išeitis Rusijai išvengti visiško ekonominio žlugimo, – rašė R. Foucartas. – Rusijos režimas neturi jokių paskatų nutraukti karą ir susidoroti su tokia ekonomine realybe. Taigi Rusija negali sau leisti nei laimėti karo, nei jį pralaimėti. Jos ekonomika dabar yra visiškai orientuota į ilgo ir vis labiau žudančio konflikto tęsimą“.
Kiti ekonomistai perspėjo, kad Rusijai artėja sunkumų, susijusių su jos karo Ukrainoje aukomis. Vienas Londone įsikūręs analitinis centras neseniai įspėjo, kad Rusijos ekonomika ateityje gerokai labiau suprastės, nepaisant kalbų apie Rusijos atsparumą Vakarų sankcijų akivaizdoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!