ES išorės politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini), kuri dalyvavo NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Turkijos pietiniame Antalijos kurorte, pareiškė, kad abi organizacijos yra „skirtingos prigimties“, bet susiduria su panašiais iššūkiais.
Pasak jos, abi aptars padidėjusią įtampą su Rusija dėl padėties Ukrainoje ir „krizę pietuose“, Europos Sąjungai stengiantis suvaldyti migrantų iš Libijos antplūdį per Viduržemio jūrą.
„Mums nepaprastai svarbu glaudžiai derinti veiksmus ... ypač dalijantis informacija ir kai tai susiję su aplink mus kylančiomis naujomis grėsmėmis“, – pabrėžė F.Mogherini.
„Aplink mus (NATO ir ES) kyla iššūkių, kurie mus suvienija. Esame skirtingos prigimties, bet mūsų vertybės bendros“, – pridūrė ji.
Reaguodama į kritiką, kad Europos Sąjunga delsė imtis veiksmų dėl jos kaimynystėje besivystančių krizių, F.Mogherinis sakė, kad blokas „žino, kad mums reikia didinti gebėjimą reaguoti į krizes“.
Ji pabrėžė, kad kitaip negu NATO, „tai nebūtinai reiškia karinį atsaką“.
„Bet negalime atmesti karinio aspekto savo darbe“, – aiškino F.Mogherini.
Susitikimo Turkijoje, kuris buvo pirmasis nuo 2001 metų ne Briuselyje vykęs tokio pobūdžio renginys, paskutinę dieną NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Aljansas susiduria su „besivystančiais“ iššūkiais rytuose ir pietuose.
Kritikuodamas Maskvos įvykdytą Krymo aneksiją ir kišimąsi Ukrainoje, jis pabrėžė: „Rytuose kategoriškesnė Rusija naudojo jėgą, kad pakeistų sienas ir įbaugintų kaimynes.“
„Pietuose smurtinis ekstremizmas pasiekė mūsų laikais precedento neturintį lygį“, – sakė NATO vadovas, turėdamas omenyje džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ vykdomą smurto kampaniją.
„Diskutuosime dėl mūsų patiriamų iššūkių ilgalaikių strateginių padarinių ir kaip NATO galėtų bendradarbiauti su mūsų partneriais bei Europos Sąjunga, į juos atsakydami“, – pridūrė jis.
J.Stoltenbergas taip pat sakė, kad NATO sieks padidinti savo pajėgumus gintis nuo hibridinio karo priemonių, kurias, kaip teigia Aljansas, Rusija naudoja Ukrainoje, apjungdama klasikinius karybos metodus su neįprastais veiksmais, tokiais kaip kibernetinės atakos ir propaganda.
„Stipriname savo gebėjimą atgrasyti hibridines grėsmes ir užkirsti joms kelią“, – aiškino jis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.