Tris dienas trukusios Rusijos bendrovės "Atomstrojeksport" ir Irano atominės energetikos organizacijos derybos dėl Bušero atominės elektrinės statybos baigėsi be rezultatų - Iranas pripažino, jog esama finansavimo problemų, bet atsisakė fiksuoti konkrečius sprendimus, pranešė informuotas Rusijos atstovas.
Pasak jo, per tris dienas vykusias konsultacijas "Irano delegacija aptarė visus klausimus, bet konkrečių sprendimų, kaip įveikti krizę, užfiksuoti nepavyko, nes iraniečiai pasirodė esą nepasirengę pasirašyti protokolą, parengtą remiantis jų pačių pasiūlymų svarstymo rezultatais".
Tuo tarpu Iranui ir toliau vilkinant spręsti šiuos klausimus, bus dar labiau nukrypta nuo objekto statybos grafiko, mano pašnekovas.
Jis pabrėžė, kad iraniečiai neišsprendė nė vieno iš rugsėjo protokole suderintų klausimų. "2007 metais Iranas faktiškai sužlugdė statybos finansavimą, o įrengimų tiekimo iš trečiųjų šalių problema taip ir nebuvo išspręsta", - pridūrė jis.
"Mes buvome pasirengę suderinti politiškai korektišką baigiamojo pareiškimo tekstą, kad Irano atstovai galėtų parodyti tėvynėje bent šiokį tokį derybų rezultatą. Tačiau Irano delegacijos
vadovas Mohammadas Saeedi (Mohamadas Saidis) grubiai pažeidė derybų procesą, šiandien ryte viešai pareikšdamas visiškai priešingą, nei mūsų svarstytasis, pareiškimas, ir bet kokių bendrų dokumentų pasirašymas, mūsų nuomone, tapo beprasmis", - pabrėžė šaltinis.
Rusijos atstovas dar kartą patvirtino, kad nuo 2007 metų sausio 17 dienos Iranas sustabdė su AE statyba susijusius mokėjimus, taip pat išreiškė nuostabą kai kurių Irano vadovų pareiškimais, esą finansavimo problemų nėra.
"Galima įtarti, kad aukštieji Irano vadovai nepakankamai informuoti apie tai, kas vyksta aikštelėje, todėl sako, kad problemų nėra. Bet kai tai prie derybų stalo tvirtina tasai, kuris puikiai supranta, kokie iš tikrųjų yra reikalai, mums nelieka nieko kita kaip stebėtis", - sakė jis.
Anksčiau televizijos kanalo "Vesti24" eteryje M.Saeedi yra pareiškęs, kad Iranas savo įsipareigojimus dėl Bušero AE statybos įvykdė, o finansavimo sunkumų iškilo bendrovei "Atomstrojeksport", kuri "neturi pakankamai lėšų šiam projektui".
Be to, derybininkas išreiškė viltį, jog Rusija iki kovo pabaigos atsiųs į elektrinės aikštelę branduolinio kuro, kad iki rugsėjo objekte būtų baigti paleidimo ir derinimo darbai ir AE fiziškai pradėtų veikti. Tokie terminai buvo numatyti pernai rugsėjį Rusijos ir Irano pasirašytame protokole, tačiau šiame dokumente taip pat užfiksuota, jog elektrinės statybos grafiko bus laikomasi su sąlyga, kad Iranas kiekvieną mėnesį finansuos statybą 25 mln. dol. (66 mln.litų) ir laiku pasirūpins įrengimų tiekimu iš trečiųjų šalių.