Naujausią apgaulės pavyzdį galima pastebėti Rusijos Primorsko-Achtrasko aviacijos bazėje, šalia Azovo jūros.
Gruodžio pabaigoje „Planet Labs PBC“ užfiksuotoje nuotraukoje, kurią gavo „Business Insider“, matyti keli stacionarūs orlaiviai, pastatyti vienas šalia kito. Eilėje matyti dviejų popieriaus baltumo naikintuvų siluetai. Kita vertus, visi kiti orlaiviai yra labiau pilkos ir mėlynos spalvos. Negana to, šalia „orlaivių vaiduoklių“ nematyti šešėlio.
Taip pat senesnėse bazės nuotraukose, baltų orlaivių nematyti.
Reiškinys regimas ir kitur
Primorsko-Achtarskas nėra vienintelė vieta, kur pastaraisiais mėnesiais pastebėtas toks neįprastas reiškinys.
Birželio 26 d. netoliese esančios Eisko aviacijos bazės, palydovinėje nuotraukoje matyti trys vienas šalia kito išdėstyti naikintuvų siluetai, visi ryškiai baltos spalvos. Šalia jų – baltas neužpildytas naikintuvo kontūras – piešinio viduryje matomas pilkšvas grindinys.
Po kelių savaičių šie nudažyti naikintuvai buvo panaikinti, o vietoje jų atsirado tikri orlaiviai. Yra manoma, jog tai yra ir masalas, kuriuo siekiama labiau atvaizduoti rusiškus naikintuvus.
Susiję su siekiu apgauti Ukrainą
„Tikėtina, kad yra siekis pateikti netikrus taikinius, kurie galėtų suklaidinti Ukrainos vienkartinius atakos dronus. Šie dronai turi paprastą orlaivių formų atpažinimo pagal vaizdą kameras“, – „Business Insider“ teigė „Royal United Services Institute“ pagrindinis oro pajėgų ekspertas Justinas Bronkas.
Siekdama pavaizduoti netikrus naikintuvus, Rusija taip pat gali bandyti nuslėpti, kiek orlaivių iš tiesų yra bazėje ir kokie jų veiklos modeliai.
„Maskva nori, jog Ukrainai būtų sunku nustatyti, kurios bazės yra užimtos, o kurios ne. Tai palyginti nekenksminga ir nebrangi taktika iš kurios galima daug laimėti. Gali būti tik nedidelė tikimybė, kad netikri lėktuvai bus naudingi ar veiksmingi, bet apgauti Ukrainą, kad ji iššvaistytų amuniciją ar atskleistų paleidimo vietą – Rusijai tai gali atrodyti labai vertinga“, – teigia „American Enterprise Institute“ atvirosios žvalgybos analitikas Brady Africkas.
Jis pirmasis socialinėje žiniasklaidoje pasidalijo Primorsko-Achtarsko nuotraukomis ir taip pat stebėjo panašią situaciją, kuri susiklostė Eiske.
„Manau, kad tai apskritai yra atsakas į didėjančius Ukrainos pajėgumus smogti Rusijos aerodromams“, – sakė B. Africkas.
Apgaulę naudoja ir Ukraina
B Africkas teigė, jog vienas iš didžiausių mūšių, pasitelkiant masalus vyko spalio mėnesį. Tuo metu Rusija neteko daugiau kaip dešimties karinių sraigtasparnių ir kitokio tipo įrangos.
„Rusija buvo nudažiusi strateginius bombonešius ant bazės asfalto ir buvo dislokuoti pripūsti tankai. Kita vertus, pranešama, kad Ukraina sukonstravo netikrus reaktyvinius lėktuvus, iš medžio pagamintus raketų paleidimo įrenginius ir supjaustė naftos statines, kad pagamintų apgaulingus radaro atšvaitus. Trumpai tariant, apgaulė atliko svarbų vaidmenį“, – pasakoja B. Africkas.
Africkas teigė, kad buvo įvairių masalų, kurie skyrėsi pagal įdėtas pastangas ir medžiagas. Kol kas neaišku, ar naujausi akivaizdūs Primorsko-Achtarsko bazės viliojimo būdai gali paskatinti Ukrainą iššvaistyti savo amuniciją, pavyzdžiui, sparnuotąsias raketas ar tolimojo nuotolio dronus.
„Tai visada yra kompromisas, kiek laiko norite įdėti į jauką, kad ji atrodytų kaip taikinys, kurį bandote pavaizduoti, ir kiek tai verta karių ar asmenų, kurie ją konstruotų, laiko“, – sakė jis
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!