Pastarosiomis savaitėmis po visą Europos Sąjungą sklando nerimą keliančios žinios. Bendrajai Europos rinkai, kuri yra didžiausias mūsų laimėjimas, iškilo didelis pavojus. Jai gali būti rimtai pakenkta, jei nebus priimtas gerai apgalvotas sprendimas, kaip įveikti ekonomikos krizę.
Kai 1933 metų kovą Franklinas Delano Rooseveltas sakė inauguracijos kalbą, Jungtinės Valstijos išgyveno gilią ekonomikos depresiją. Tada jis ištarė frazę, kuri aktuali ir šiandien: "Vienintelis dalykas, kurio turėtume bijoti, yra pati baimė."
Esant dabartinei ekonomikos padėčiai galima suprasti Europos piliečių, kuriems gresia darbo ar būsto praradimas ir kuriems gali tekti radikaliai keisti gyvenimo būdą, nerimą. Tačiau baimė yra iracionalus jausmas, galintis išprovokuoti neapgalvotus sprendimus ir neracionaliai pasirinkti bei nukreipti veiksmus neigiama linkme. Todėl atėjo metas, kai būtinas stiprus politinis vadovavimas, kai reikia sugebėti priimti sprendimus, net jei jie griežti ir nepopuliarūs. Europos politiniai vadovai privalo atkurti pasitikėjimą ir atsispirti populistinės retorikos pagundai, kuri tik laikinai nuramintų rinkėjus, tačiau neišspręstų susikaupusių problemų.
9-ojo dešimtmečio pradžioje baigta kurti Europos Sąjungos vidaus rinka, leidusi laisvai judėti prekėms, paslaugoms, darbui bei kapitalui, ir davusi didžiulę naudą mūsų ekonomikai. Bendroji Europos rinka, grindžiama idėja, kad visuma yra geriau nei atskirų dalių suma, jau savaime yra tvaraus augimo variklis. Tai, kad Europos vartotojai gali įsigyti daugiau kokybiškų prekių ir paslaugų, kurių kainos nebūtų išpūstos dėl importo mokesčių ir muitų, yra tiesioginis bendrosios rinkos laimėjimas.
Jei leistume protekcionizmui pažeisti šią 500 mln. vartotojų turinčią rinką, kurią sudaro 27 ES valstybių, Šveicarijos, Norvegijos ir Islandijos gyventojai, pažeistume mūsų pačių gerovės pagrindą.
Europos Sąjungos institucijoms - Komisijai, Tarybai ir Parlamentui - tenka ypatinga atsakomybė ginti visos Bendrijos, o ne siaurus nacionalinius, regionų ar sektorių interesus. Europos Komisija, kaip sutarčių sergėtoja, turi griežtai ginti vidaus rinkos taisykles ir imtis ryžtingų veiksmų prieš valstybes nares, kurios siekia jas pažeisti.
Šiuo metu Čekijai, vadovaujančiai ES Tarybai, taip pat tenka svarbus vaidmuo, ir aš pritariu ministro pirmininko Mareko Topolaneko ryžtui kovo 1 dieną surengti Europos vadovų susitikimą pastariesiems įvykiams aptarti. Jis turėtų užtikrinti, kad atskiri valstybių narių veiksmai bus suderinti ir jokiu būdu nepažeis vidaus rinkos taisyklių.
Jei visos 27 valstybės narės ieškotų sprendimo atskirai, jos toli nenueitų. Jei kitos šalys atsakytų vadovaudamosi principu "akis už akį", toks ekonominis nacionalizmas ilgainiui pakenktų joms pačioms. Mūsų vidaus rinka yra glaudžiai susijusi, todėl, pavyzdžiui, Vokietijoje pagamintos prekės gali priklausyti nuo sudėtinių dalių, atvežamų iš Lenkijos ar Danijos, o jos gali būti parduodamos Italijoje ar Graikijoje. Tokiais teiginiais, kaip "darbas Didžiojoje Britanijoje - britams" arba "prancūziškus automobilius gaminkime Prancūzijoje", ignoruojama sudėtinga mūsų Europos ekonomikos sistema.
Europos Parlamentas, kaip vienintelė tiesiogiai renkama Europos Sąjungos institucija, tvirtai gins visos bendrijos ir visų piliečių interesus. Mes vengsime veiksmų, kuriais būtų siekiama nuskurdinti kaimyną, kurie pažeistų vidaus rinką ir galiausiai nuskurdintų visą Sąjungą mūsų pasaulinių varžovų akyse. Mes, įstatymų leidėjai, norime, kad būtų gerbiami teisės aktai ir jų laikomasi. Europos Sąjunga sukurta įstatymų pagrindu, todėl visos valstybės - didelės, vidutinės ir mažos - yra lygios ir nė vienai valstybei negali būti leista nepaisyti įstatymų ir pažeisti kitų interesus.
Kovo 1 dieną rengiamas Europos vadovų susitikimas - tai Europos Sąjungos galimybė visam pasauliui parodyti, kad Europos Sąjunga ir jai priklausančios valstybės nepuola slėptis už protekcionizmo sienų. Jei apimti baimės ir populizmo idėjų leisime laikytis principo "kiekvienas sau", visi patirsime nesėkmę. Turime likti ištikimi pagrindiniam Europos Sąjungos solidarumo principui, kad kartu galėtume įveikti ekonominius šių dienų sunkumus.
Hansas Gertas POETTERINGAS, Europos Parlamento pirmininkas - Specialiai "Lietuvos žinioms" iš Briuselio