M. Rutte šiuo metu laikomas realiausiu kandidatu tapti Jenso Stoltenbergo įpėdiniu, nors netikėta kraštutinių dešiniųjų pergalė neseniai vykusiuose visuotiniuose rinkimuose jo tėvynėje gali pakenkti jo palikimui.
JK premjero Rishi Sunako atstovas ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad Londonas tvirtai remia Nyderlandų ministrą pirmininką Marką Rutte, kad jis pakeistų Jensą Stoltenbergą NATO generalinio sekretoriaus poste“.
Jis sakė, kad JK nori kandidato, kuris „išlaikytų stiprią NATO ir įgyvendintų Aljanso viziją „NATO 2030“.
R. Sunako atstovo teigimu, M. Rutte yra „labai gerbiamas visame Aljanse, turi rimtas kvalifikacijas gynybos ir saugumo srityje ir užtikrins, kad Aljansas išliktų stiprus ir pasirengęs ginti bei atgrasyti“.
Po vėliausio pratęsimo dabartinio NATO vadovo J. Stoltenbergo kadencija baigiasi spalį, ir jis aiškiai pareiškė, kad tada tikrai pasitrauks.
Tikimasi, kad naujasis NATO generalinis sekretorius bus paskelbtas prieš liepą planuojamą viršūnių susitikimą Vašingtone.
57-erių M. Rutte, kuris anksčiau buvo atmetęs galimybę kelti savo kandidatūrą į NATO generalinius sekretorius, praėjusių metų spalį Nyderlandų žiniasklaidai sakė, kad vadovavimas Aljansui būtų įdomi patirtis ir kad jis yra pasirengęs užimti šias pareigas, jei jos būtų pasiūlytos.
Šiuo metu M. Rutte eina laikinojo Nyderlandų premjero pareigas, kraštutinių dešiniųjų lyderiui Geertui Wildersui (Gertui Vildersui) lapkričio rinkimuose pasiekus pergalę visuotiniuose rinkimuose.
Diplomatų teigimu, M. Rutte, kuris ministro pirmininko pareigas užima jau 13 metų, yra gerai žinoma figūra Europos politinėje arenoje, o NATO valstybės – JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija – jį vertina labai teigiamai.
Kiti kandidatai į NATO generalinio sekretoriaus postą yra Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas (Kaja Kalas) ir Latvijos užsienio reikalų ministras Krišjanis Karinis.
Kai kurie šalininkai nori, kad M. Rutte būtų patvirtintas kuo greičiau, siekiant išvengti susikirtimo su laikotarpiu, kai bus skirstomi aukščiausi Europos Sąjungos postai, po birželį įvyksiančių rinkimų į Europos Parlamentą.
Tačiau tikriausiai dar laukia tam tikros derybos, o kiti įspėja, kad M. Rutte kandidatūrai gali nepritarti sąjungininkės Turkija ir Vengrija.
Didelę patirtį turintis politikas
Viena iš galimų kliūčių M. Rutte gali tapti situacija, susiklosčiusi Nyderlanduose, kur G. Wilderso pergalė rinkimuose sukrėtė visą Europą.
Jei jis pakeistų J. Stoltenbergą, M. Rutte taptų ketvirtuoju olandu, vadovaujančiu NATO.
Pernai J. Stoltenbergas naujienų agentūrai AFP sakė, kad M. Rutte yra jo „draugas ir geras kolega“.
„Jis yra gabus politikas, turintis daug patirties dirbant ministru pirmininku“, – sakė J. Stoltenbergas.
„Tačiau ne man spręsti, kas bus mano įpėdinis“, – pridūrė jis.
M. Rutte vyriausybė atliko svarbų vaidmenį remiant Ukrainą ir lapkričio mėnesį pažadėjo skirti dar 2 mlrd. eurų. Be to, jo vyriausybė vadovavo siekiui aprūpinti Kyjivą naikintuvais F-16.
Šaltinių teigimu, M. Rutte puikiai supranta Rusijos keliamą pavojų.
Jo valdymo metais virš Ukrainos 2014 metais raketai, kurią, pasak tyrėjų, parūpino Maskva, numušus keleivinį lėktuvą, žuvo 196 Nyderlandų piliečiai.
Praėjus maždaug trims mėnesiams nuo rinkimų, M. Rutte lieka prie Nyderlandų vairo, o G. Wildersas bando atgaivinti derybas dėl naujos vyriausybės sudarymo.
Pastangos sudaryti keturių partijų centro dešinės koaliciją žlugo anksčiau šį mėnesį, kai viena partija pasitraukė iš derybų kilus ginčui dėl viešųjų finansų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!