Seksualinis šantažas, arba „sekstoringas“ – tai šantažo forma, kai kas nors verčiamas dalytis seksualinio pobūdžio nuotraukomis ar vaizdo įrašais ir jais naudojamasi siekiant kam nors grasinti ar išnaudoti.
Aptiks ir ištrins vaizdus su nuogybėmis nepilnamečių paskyrose
Viena iš naujųjų priemonių padės aptikti ir ištrinti vaizdus, kuriuose yra nuogybių, ir informuoti žmones, kad prieš siųsdami jas gerai pagalvotų. Visiems jaunesniems nei 18 metų asmenims ši funkcija bus aktyvuota „Instagram“.
Įjungus „apsaugos nuo nuogybių“ įrankį, naudotojai gaus pranešimą, raginantį „būti atsargiems dalijantis jautriomis nuotraukomis“.
Jie taip pat gali atšaukti jau išsiųstas nuotraukas, kuriose yra nuogybių.
Kai kas nors gaus nuogą nuotrauką, ji bus užtušuota su įspėjimu, kad nuotraukoje „gali būti nuogybių“.
Įrankis naudoja mašininį mokymąsi, kad išanalizuotų, ar nuotraukoje yra nuogybių.
„Kadangi vaizdai analizuojami pačiame įrenginyje, apsauga nuo nuogumo veiks galutinai užšifruotuose pokalbiuose, kuriuose „Meta“ neturės prieigos prie šių vaizdų – nebent kas nors nuspręstų mums apie juos pranešti“, – tinklaraščio įraše teigė „Instagram“, priklausanti Marko Zuckerbergo kompanijai „Meta“.
Seksualinis šantažas gali turėti „siaubingų pasekmių“
Tarp kitų funkcijų – nauji pranešimai, siunčiami žmonėms, kurie galėjo bendrauti su paskyra, pašalinta dėl seksualinio šantažo, taip pat pranešimų mygtuko paslėpimas jaunų žmonių profiliuose, kad būtų galima pranešti apie paskyras, galimai užsiimančias seksualiniu šantažu.
Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio „Internet Watch Foundation“ (IWF) generalinė direktorė Susie Hargreaves teigė, kad seksualinis šantažas gali turėti „siaubingų pasekmių“ ir kad pelno nesiekianti organizacija sveikina „bet kokias technologijų bendrovių pastangas apsaugoti“ socialiniais tinklais besinaudojančius vaikus.
„Tačiau, nors naujoji priemonė yra sveikintinas „Meta“ žingsnis, bet bet kokią galimą naudą sumenkins jos sprendimas įdiegti galutinį šifravimą savo žinučių kanaluose, – pridūrė S. Hargreaves. – Tokiu būdu ji sąmoningai užmerkia akis prieš vaikų seksualinį išnaudojimą. Siekiant apsaugoti milijonus vaikų, kurie naudojasi „Meta“ paslaugomis, galima ir reikia padaryti daugiau“.
Padaugėjo seksualinio šantažo atvejų
Sausio mėnesį paskelbtoje ataskaitoje „Tinklo užkrato tyrimų institutas“ (angl. „Network Contagion Research Institute“) teigė, kad finansinis seksualinis šantažas auga nerimą keliančiu greičiu.
Ataskaitoje priduriama, kad „Instagram“ buvo labiausiai paplitusi platforma, kurioje buvo orientuojamasi į aukas, nes šantažuotojai galėjo greitai gauti asmeninės informacijos apie žmones.
Tuo tarpu „Snapchat“ buvo dažniausiai naudojama platforma, kurioje žmonės verčiami siųsti kompromituojančias nuotraukas.
Europos Komisija 2023 m. išsiuntė užklausas „Meta“ ir „Snap“ globojančiai bendrovei „Snapchat“, kad jos pateiktų daugiau informacijos apie priemones, kurių jos ėmėsi nepilnamečiams apsaugoti, kaip reikalaujama pagal Skaitmeninių paslaugų įstatymą.
Socialinių tinklų bendrovės ne kartą buvo kritikuojamos dėl nesugebėjimo apsaugoti vaikus internete.
Naujų įstatymų svarstymai sukėlė diskusijas
Šių metų pradžioje JAV Senato posėdyje „Meta“ generalinis direktorius Markas Zuckerbergas atsiprašė tėvų, kurie teigė, kad socialiniai tinklai pakenkė jų vaikams.
Jis teigė, kad niekas „neturėtų patirti to, ką patyrėte jūs ir jūsų šeimos“.
Tuo tarpu ES institucijos svarsto naujus įstatymus dėl seksualinės prievartos prieš vaikus turinio, pagal kuriuos bendrovės privalėtų užkirsti kelią tokios medžiagos platinimui. Tačiau dėl svarstomų įstatymų kilo diskusijos, susijusios su susirūpinimu dėl privatumo.
Šią savaitę ES įstatymų leidėjai balsavo už tai, kad dabartinė privatumo taisyklių išimtis, leidžianti platformoms aptikti seksualinės prievartos prieš vaikus medžiagą, būtų pratęsta iki 2026 m.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!