Paskelbtoje ataskaitoje prioritetiniai patogenai buvo atrinkti atsižvelgiant į tai, kad jie gali sukelti pasaulinę grėsmę žmonių sveikatai, pavyzdžiui, pandemiją. Tai buvo padaryta remiantis įrodymais, rodančiais, kad šie patogenai yra labai užkrečiami, o vakcinų ir gydymo priemonių prieinamumas yra ribotas.
Padeda nustatyti spragas
„Prioritetų nustatymo procesas padeda nustatyti kritines žinių spragas, kurias reikia skubiai šalinti ir užtikrinti veiksmingą resursų panaudojimą“, – teigia ataskaitą parengusi PSO mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros plano epidemijų atvejais grupės vadovė Ana Maria Henao Restrepo.
Tarp daugiau kaip 30 prioritetinių patogenų yra koronavirusų grupė, vadinama „Sarbecovirus“, kuriai priklauso virusas, sukėlęs pasaulinę COVID-19 pandemiją, ir „Merbecovirus“, kuriam priklauso virusas, sukeliantis Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromą (MERS). Į ankstesnius sąrašus buvo įtraukti konkretūs virusai, sukeliantys sunkų ūminį kvėpavimo takų sindromą (SARS) ir MERS, bet ne visi pogrupiai, kuriems jie priklauso.
Į sąrašą taip pat įtrauktas beždžionių raupų virusas, kuris 2022 m. sukėlė pasaulinį raupų protrūkį ir toliau plinta Centrinės Afrikos regionuose. Šis virusas laikomas prioritetiniu, kaip ir jo giminaitis variola virusas, sukeliantis raupus, nepaisant to, kad 1980 m. jis buvo išnaikintas. Taip yra todėl, kad žmonės nebeskiepijami nuo šio viruso ir dėl to nebeturi jam atsparumo.
Yra ir bakterijų
Tarp penkių naujai įtrauktų bakterijų yra ir cholerą, marą, dizenteriją, viduriavimą ir plaučių uždegimą sukeliančių padermių. Taip pat įtraukti du graužikų virusai, nes jie persidavė žmonėms, o pavieniai virusai perduodami nuo žmogaus žmogui.
Ataskaitoje teigiama, kad klimato kaita ir didėjanti urbanizacija gali padidinti šių virusų perdavimo žmonėms riziką. Šikšnosparnių platinamas „Nipah“ virusas taip pat yra sąraše, nes jis yra mirtinai pavojingas ir labai lengvai perduodamas gyvūnams, o šiuo metu nėra gydymo būdų, kaip nuo jo apsisaugoti.
Be prioritetinių patogenų sąrašo, mokslininkai taip pat sudarė atskirą prototipinių patogenų sąrašą, kurie galėtų būti pagrindas moksliniams tyrimams ir terapijos bei vakcinų kūrimui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!