Neįvardytas vyras iš Bangladešo išgėrė žalių datulių sulčių, kuriose buvo užsikrėtusių vaisėdžių šikšnosparnių šlapimo arba seilių, pranešė sveikatos apsaugos pareigūnai.
„Mėginys buvo nusiųstas laboratoriniam tyrimui, ir jis buvo teigiamas. Sužinojome, kad asmuo gėrė žalių datulių sulčių“, – „Reuters“ sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Epidemiologijos, ligų kontrolės ir tyrimų instituto (IEDCR) direktorė Tahmina Shirin.
Nipah virusas gyvuoja mažiausiai 25 metus
Sveikatos apsaugos ministerija įspėjo žmones negerti žalių datulių sulčių po to, kai mažiausiai 139 žmonės užsikrėtė Nipah virusu būtent po šio gėrimo vartojimo.
Nipah yra zoonozinis virusas, kurį gyvūnai, šiuo atveju vaisėdžiai šikšnosparniai, gali perduoti žmonėms ir atvirkščiai.
Pirmą kartą jis buvo nustatytas Malaizijoje 1999 m., tačiau daugiausia plinta Bangladeše ir kai kuriose Indijos dalyse.
IEDCR duomenimis, 2023 m. Bangladeše iš 14 užsikrėtusiųjų Nipah virusu mirė 10 žmonių – tai didžiausias mirtingumo nuo šio viruso procentas per pastaruosius septynerius metus.
Iš tų, kurie išgyveno, apie 20 proc. liko su ilgalaikėmis neurologinėmis ligomis, įskaitant asmenybės pokyčius ar traukulių sutrikimus.
Kita pandemijos grėsmė
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šį virusą įtraukė į sąrašą tarp kitų „prioritetinių patogenų“, turinčių pandemijos potencialą. Nipah virusas gali greitai pažeisti kvėpavimo ir centrinę nervų sistemas.
Palyginimui, remiantis Johno Hopkinso universiteto (JAV) skaičiavimais, nustatyta, kad COVID-19 mirtingumo rodiklis yra šiek tiek didesnis nei vienas procentas.
Vaistų ar vakcinos nuo Nipah nėra, tačiau mažiausiai aštuonios ekspertų grupės kuria skiepus virusui sušvelninti.
Mokslininkai anksčiau laikraščiui „The Sun“ teigė, kad Nipah „neabejotinai gali tapti naujos pandemijos priežastimi“.
Jungtinės Valstijos virusą laiko C kategorijos bioterorizmo grėsme, nes jis „ateityje gali būti sukurtas masiniam plitimui“.
Dažniausiai gali būti perduodamas per maistą
Rytų Anglijos universiteto profesorius Paulas Hunteris sakė, kad labiausiai tikėtinas viruso perdavimas per maistą.
„Šiuo metu viruso perdavimas nuo žmogaus žmogui yra labai neefektyvus, tačiau jis gali plisti per artimą kontaktą“, – sakė ekspertas.
Taigi, kad virusas taptų pandemija, reikėtų didelių pokyčių.
„Visgi man nerimą kelia perdavimas per maistą, – sakė jis. – Jei užsikrėtusios skerdenos bus eksportuojamos tarptautiniu mastu, tai gali sukelti trumpalaikę pandemiją“.
Pirmieji požymiai pasimato per dvi savaites
Nipah viruso simptomai:
- Karščiavimas;
- Galvos skausmas;
- Raumenų skausmas;
- Vėmimas;
- Kosulys ir gerklės skausmas;
- Galvos svaigimas;
- Mieguistumas;
- Sąmonės aptemimas;
- Traukuliai;
- Kvėpavimo sutrikimai.
Kai kuriems žmonėms nepasireiškia jokių simptomų, o kitiems liga sukelia itin sunkius, varginančius simptomus. Ligos požymiai paprastai prasideda per 4–14 dienų po užsikrėtimo virusu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!