Teheranas pabrėžia, jog susitarimu, kuriuo Iranui siūlomas ribotas sankcijų sušvelninimas, pripažįstama jo teisė sodrinti uraną, tačiau Vašingtonas neigia, kad susitarime yra paminėtas toks dalykas.
Šiitiška respublika nurodo, kad jų branduolinė programa yra skirta vien taikiems tikslams.
Izraelis sekmadienio susitarimą pavadino „istorine klaida“ ir nurodė, jog jis neužtikrina, kad Iranas negalės įsigyti branduolinių ginklų.
Tačiau derybų maratone dalyvavusios šešios pasaulio galios sveikino preliminarų susitarimą, kuris dar prieš kelis mėnesius atrodė neįsivaizduojamas ir kuriuo bent jau laikinai išvengiama karinio eskalavimo perspektyvos.
„Šiandien Jungtinės Valstijos – drauge su savo artimais sąjungininkais ir partneriais – žengė pirmąjį svarbų žingsnį visapusio sprendimo, kuriuo (būtų) imtasi (išspręsti) mūsų susirūpinimą Irano Islamo Respublikos branduoline programa, link“, - sakė B.Obama Baltuosiuose rūmuose.
„Nors šiandienos paskelbimas yra tik pirmasis žingsnis, juo pasiekiama nemažai. Pirmą kartą per beveik dešimtmetį mes sustabdėme Irano branduolinės programos pažangą, o svarbios šios programos dalys bus sumažintos iki ankstesnio lygio“, - pažymėjo JAV lyderis.
Pagal Irano susitarimą su penkiomis nuolatinėmis Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narėmis ir Vokietija, apie kurį buvo paskelbta 3 val. Ženevos (4 val. Lietuvos) laiku, Teheranas apribos urano sodrinimą – veiklą, kuri kelia daugiausiai įtarimų dėl Irano įtariamos branduolinių ginklų programos, - ir sodrins tik iki mažo laipsnio.
Iranas per šešis mėnesius neutralizuos visas iki vidutinio 20 proc. laipsnio – artimo ginklams tinkamam lygiui - sodrinto urano atsargas, Ženevoje sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris), kuris čia, drauge su kitais užsienio reikalų ministrais, padėjo pasiekti susitarimą.
Iranas taip pat nedidins mažai sodrinto urano atsargų, neįrengs daugiau centrifugų ir neužsakys Arako reaktoriaus.
Be to, JT branduolinių technologijų inspektoriai taip pat turės papildomą, „beprecedentę“ prieigą, sakė J.Kerry.
Mainais Iranas gaus maždaug 7 mlrd. dolerių suma vertinamą sankcijų sušvelninimą, be to, pasaulio galios pažadėjo šešis mėnesius neįvesti naujų embargo priemonių, jeigu Teheranas laikysis susitarimo.
Tai reiškia „ribotą, laikiną, tikslinį ir atšaukti galimą sušvelninimą paliekant didžiąją sankcijų dalį, įskaitant sankcijas dėl naftos, finansų ir bankininkystės“, nurodė Baltieji rūmai.