REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiausia per šimtmetį pasaulinė ekonomikos krizė nėra natūralus reiškinys, o konkrečių žmonių sukonstruota katastrofa. Kas dėl to kaltas, ėmėsi nagrinėti britų dienraštis, sudaręs 25 asmenų, atsakingų už tokią įvykių eigą, sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmas sąraše - JAV federalinių rezervų pirmininkas Alanas Greenspanas.

Šias pareigas prisiekęs laisvosios rinkos šalininkas ėjo nuo 1987 iki 2006 metų. Jis buvo tikra žvaigždė, vadintas orakulu ir maestro, o dabar labiausiai kaltinamas dėl krizės. Nes būtent jis leido būsto burbului išsipūsti, kai buvo nustatytos žemos palūkanų normos ir laisvos paskolų už įkeistą turtą sąlygos. Jo vykdyta politika skatino vartotojus skolintis ir pirkti namus, tačiau palūkanų normoms pakilus šie žmonės tapo nebemokūs.

REKLAMA

A.Greenspanas padarė viską, kad apsaugotų rinką nuo to, ką jis vadino nereikalingu reguliavimu. Pastaraisiais mėnesiais jis pripažino, jog kai kurie jo įsitikinimai pasirodė esą neteisingi. Tarp šių klaidų - tikėjimas, kad laisvoji rinka pati susitvarko su visomis rizikomis, kad per didelis reguliavimas žalingas Volstrytui ir kad bankų prioritetas visuomet bus pirmiausia apsaugoti akcininkus.

Prisidėjo ir politikai

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas

Jam tenka bent dalis kaltės dėl dabartinio finansų chaoso. Jis priėmė įstatymus, kurie leido imti būsto paskolas ir socialiai menkai apsaugotiems žmonėms bei visiškai atskyrė komercinius bankus, kurie priima indėlius, nuo investicinių bankų, kurie investuoja ir rizikuoja. Šie žingsniai pradėjo didžiųjų bankų erą.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas

Sičio (Londono finansų rajonas) interesus jis iškėlė aukščiau visos ekonomikos, įskaitant gamybą. Jis leido tūkstančiams užsienio bankininkų dirbti Londone beveik be jokios priežiūros ir mokant labai mažus mokesčius.

Buvęs JAV prezidentas George‘as W.Bushas

Jis ne tik nesustabdė B.Clintono pradėto proceso, bet dar ir padidino jo mastus bei deramai nepažabojo Volstryto net ir po „Enron“ skandalo.

Senatorius Philas Grammas

Buvęs senatorius iš Teksaso, ekonomikos mokslų daktaras, ilgai ir sunkiai kovėsi už tai, kad finansų sektoriui būtų panaikintas valstybės reguliavimas. 2000 metais Senate jis sakė: „Kai būnu Volstryte ir matau, jog tai yra amerikietiškojo kapitalizmo nervų centras, ir suprantu, ką kapitalizmas davė dirbantiems Amerikos žmonėms, mane apima jausmas, jog tai šventa vieta.“ Šis senatorius galiausiai paliko Kapitolio kalvą ir išėjo dirbti į UBS investicijų banką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti kaltininkai

Į krizės kaltininkų sąrašą taip pat pakliuvo visa virtinė buvusių ir esamų žymių veikėjų iš didžiausių finansinių JAV ir Didžiosios Britanijos institucijų, tokių kaip draudimo kompanija „American International Group Inc.“, bankai „Goldmamn Sachs“, „Lehman Brothers“, „Merrill Lynch“, „Halifax Bank of Scotland“, „Royal Bank of Scotland“, „Northern Rock“, „Bear Stearns“, „Bank of England“ ir kitų.

Minimas ir Islandijos premjeras Geiras Haarde,

kuriam valdant prasiskolinę žlugo trys didžiausi šalies komerciniai bankai, o šalis galiausiai turėjo kreiptis 2,1 mlrd. dolerių paramos į Tarptautinį valiutos fondą (TVF).

REKLAMA

Amerikos visuomenė

Politikai nesugebėjo deramai sutvarkyti finansų sistemos, o godūs Volstryto bankininkai pasidavė besaikiam turto vaikymuisi, tačiau krizės dabar nebūtų, jei milijonai amerikiečių būtų supratę, jog negalima skolintis daugiau, nei gali grąžinti. Ne ką geriau elgėsi ir europiečiai.

Jie tai numatė

Apie gresiantį pavojų, be kitų, ne kartą yra kalbėjęs

biržos lošėjas George‘as Sorosas ir milijardierius investuotojas Warrenas Buffetas.

Spalį pastarasis pareiškė vėl pradėjęs pirkti akcijas JAV biržose ir šitaip paskatino manyti, jog krizė eina į pabaigą. „Dabar puikus metas pusvelčiui atsirėžti riekę Amerikos ateities“, - sakė jis.

REKLAMA

Profesorius Nourielis Roubini

Šis Niujorko universiteto ekonomistas 2006 metais perspėjo, kad artinasi finansų krizė. TVF ekonomistams jis sakė, jog JAV susidurs su šimtmečio būsto burbulu, naftos kainų šoku ir gilia recesija.

N.Roubini išlieka pesimistas. Praėjusią savaitę jis sakė, kad JAV finansų sistema gali prarasti 3,6 trilijono dolerių, kol kreditų krizė baigsis, o tai reiškia visos JAV bankininkystės bankrotą. Jis pavadino G.W.Bushą, iždo sekretorių Henry Paulsoną ir federalinių rezervų pirmininką Beną Bernanke „bolševikų troika, kuri pavertė JAV Jungtinių Socialistinių Amerikos Respublikų Sąjunga“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų