Ukrainos finansų portalo „Minfin“ skaičiavimais, per daugiau nei 25 mėnesius trunkantį karą Ukrainoje Rusija prarado įrangos už maždaug 54,88 mlrd. dolerių (49 mlrd. eurų).
Šie skaičiai, pagrįsti Ukrainos kariuomenės paskelbtais duomenimis ir žurnalo „Forbes Ukraine“ atliktais įrangos kainos skaičiavimais, yra apytikriai finansiniai smūgiai, kuriuos Rusija patyrė dėl įrangos nuostolių Ukrainoje.
Atsižvelgiama į įrangos nuostolius
Atrodo, kad skaičiavimuose atsižvelgiama į įvairius Rusijos įrangos nuostolius, įskaitant šarvuočius, oro gynybos sistemas, tankus ir išlaidas, patirtas šaudant Maskvos turimas sparnuotųjų raketų atsargas.
Jei šie nuostoliai tikslūs, jie sudaro beveik pusę 2024 m. Rusijos gynybos biudžeto, kuris siekia 10,78 trilijono rublių (107 mlrd. eurų).
Rusija nuo 2022 m. vasario padidino savo išlaidas gynybai ir dabar kariuomenei skiria apie trečdalį savo išlaidų. Po invazijos daugelis kitų valstybių, daugiausia remiančių Ukrainą, padidino savo gynybos išlaidas ir iš naujo įvertino ilgalaikę gynybos politiką. Europos valstybės iš esmės peržiūrėjo savo gynybos pramonę, o Švedija ir Suomija įstojo į NATO po dešimtmečius trukusios neutralumo linijos.
Didžiausios išlaidos – tankams
Didžiausios išlaidos, remiantis skaičiais, tenka Rusijos tankams. Panašu, jog Rusijos tankų nuostoliai atsiėjo beveik 10 mlrd. eurų.
Pirmaisiais Maskvos invazijos į Ukrainą mėnesiais Rusija patyrė skaudžių tankų nuostolių, kuriuos Vakarų analitikai aiškino organizacinėmis ir planavimo klaidomis, nulėmusiomis pirmuosius Rusijos šarvuočių puolimus. Ekspertai teigė, kad dėl trūkumų vadovavimo grandinėje, prasto apmokymo ir didelių pradinių nuostolių liko mažai rusų karių, kurie galėtų apmokyti karius naudotis naujos kartos tankais.
Nors rusų taktika buvo pritaikyta, tačiau Rusijos tankus išvargino daug metų trunkantis karas. Vasario mėnesį Didžiojoje Britanijoje įsikūręs Tarptautinis strateginių studijų institutas apskaičiavo, kad per dvejus karo metus Maskva neteko daugiau kaip 3 tūkst. tankų – daugiau nei visas prieškarinis aktyvusis arsenalas. Ukrainos kariuomenės vertinimais, Rusijos tankų nuostoliai siekia daugiau nei 7 tūkst., nors to neįmanoma patikrinti.
Pildo tankų atsargas
Tačiau Kremlius, sukūręs savo gynybos pramonę karo sąlygomis, sugebėjo papildyti tankų atsargas ir toliau kovodamas su Ukraina. Vladimiras Putinas teigė, jog Rusijos vidaus tankų gamyba nuo 2022 m. vasario išaugo penkis kartus.
Kremlius taip pat ištraukė senus tankus iš saugyklų ir panaudojo pasenusias transporto priemones sprogmenims gabenti ir sprogdinti aplink taikinį, vadinamuosius improvizuotuosius sprogstamuosius užtaisus.
Ukrainos pareigūnai teigė, kad Rusija gali atnaujinti puolimą prieš Ukrainos pozicijas jau kitą mėnesį, ir pabrėžė Vakarų karinės pagalbos paketų svarbą, kad Ukrainos pajėgos galėtų atremti naujas atakas.
Nepaisant pastarojo meto Rusijos laimėjimų Ukrainos rytuose į vakarus, Vakarų analitikai teigė, kad Rusija gali būti pajėgi pradėti „plataus masto“ puolimą tik vienoje fronto linijos dalyje. Tikėtina, kad Maskvą ribos „jos pačios žmogiškųjų išteklių ir planavimo apribojimai“, kovo pabaigoje įvertino karą stebintis JAV Karo studijų institutas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!